Zeus'un Çocukları: Zeus'un En Popüler Oğulları ve Kızlarına Bir Bakış

Zeus'un çocukları Kaynağa bağlı olarak, çok sayıda kadınla olan sayısız ilişkisi nedeniyle 50 ila 100 veya daha fazla olabilir. Güneşin altında ve hatta göklerde bile hiçbir kadının onun yakınlaşmalarına karşı koyamadığı söylenir.

Çocuklarından bazıları kendisi gibi tanrı olup Olimpos Dağı'nda onunla birlikte hüküm sürerken, diğerleri ölümlü oldu. Zeus'un tüm çocuklarını bu makalede ele almak imkansız olurdu, bu nedenle en ünlü olanlara odaklanacağız .

- Athena, Zeus'un Çocuklarının Gözdesi

Athena, Zeus tarafından doğan ilk tanrılar arasında yer alır ve bazı versiyonlarda şöyle denir Onu kendisi doğurdu. Yunan mitolojisinin bu versiyonlarına göre Athena, Zeus'un kafasından fırlamış ve savaş tanrıçası olmuştur.

Bununla birlikte, diğer versiyonlar da Zeus'un Athena'nın annesi Metis'i yuttu. Yunan bilgelik tanrıçası Metis, Athena'ya hamileyken. Zeus'un Metis'i yemesinin nedeni farklıdır, ancak bazı versiyonlarda Zeus'un bir kehanetin gerçekleşmesini önlemek için Metis'i öldürmeye çalıştığı belirtilmektedir.

Kehanete göre, Zeus'un ikinci çocuğu ondan daha güçlü olacaktı. (benzer bir kehanet Zeus bebekken babasına da söylenmiştir) ve bunu önlemek için Metis'i bir sineğe dönüşmeye ikna ederek yutmuştur.

Ancak Metis, Zeus'un kafasında büyüdü ve Athena'yı doğurdu. zırh ve silah yaptı İkisi de Zeus'un başındayken Metis yavaş yavaş düşüncelere dalarken Athena çiçek açıp yetişkin bir kadına dönüştü.

Athena daha sonra silahlarını sık sık çarpıştırarak babasına sürekli ve şiddetli migren verdi. Zeus, baş ağrısının nedenini bilmeden oğlu Hephaistos'u onu kesip açması ve sorunu teşhis etmesi için çağırdı. Zeus'un kafasını açar açmaz, Athena savaş kıyafetleriyle dışarı fırladı. Yunan savaş, bilgelik ve el sanatları tanrıçası işte böyle doğdu.

- Hephaistos, Zeus'un Çocuklarının En Çirkini

Zeus soy ağacında, Hephaistos Athena'dan sonra geldi Zeus'un karısı Hera'nın, Athena'yı kendisi olmadan doğurduğu için Zeus'a duyduğu öfkenin bir sonucudur. Çoğu versiyon, Hera'nın Hephaistos'u erkek müdahalesi olmadan kendi başına doğurduğunu belirtir.

Bu nedenle, bu Zeus Hephaistos'un üvey babası Yunan ateş, demircilik ve zanaatkârlar tanrısı. Hephaistos sadece çirkin değil, aynı zamanda fiziksel olarak o kadar deforme olmuştu ki, ya ailesi ya da Hera onu Olimpos Dağı'ndan aşağı atmak zorunda kaldı.

Fiziksel deformasyonunun nedeni, arsenik kullanılan bronz çağı demirciliğinin zehirli doğasına atfedildi. Yunanlılar zehirli kimyasalın kullanımıyla ilgili tehlikeleri biliyorlardı, bu nedenle deforme olmuş metal işleri .

Bazıları da annesi Hera'yı Zeus'un yaklaşımlarından korurken Zeus'un onu Olimpos Dağı'ndan attı Hephaistos, Yunan tanrılarının tüm silahlarını yapmakla ünlüydü.

Ayrıca bazı kaynaklarda Hephaistos'un topal doğduğu ve annesi Hera'nın onu göklerden attığı, Hephaistos'un annesinden intikam almak için ona hediye olarak bronz bir taht yaptığı ancak Hera'nın bu tahtın üzerine oturduğu anlatılır, Sıkıştı. Diğer Yunan tanrıları annesini tahttan indirmesi için ona yalvarmışlar, o da ancak Afrodit'le evlenmesine izin verirlerse bunu yapmayı kabul etmiş. Hera bunu kabul etmiş ve Afrodit'i istemediği halde Hephaistos'la evlendirmiş.

- Afrodit, Aşk ve Güzellik Tanrıçası

Antik Yunan halkı Afrodit'in iki kökenine sahipti, aşk, güzellik ve üreme tanrıçası Homeros'un İlyada'sında Afrodit, Zeus ile toprak tanrıçası Dione'nin kızıydı.

Afrodit'in çocukluğu olmadığı ve sonsuza dek genç ve arzulanan Daha önce de belirtildiği gibi, Afrodit metalürjinin çirkin tanrısı Hephaistos ile eşleştirildi, ancak Hephaistos'u savaş tanrısı Ares ile aldattı.

Şuna inanılıyordu O fahişelik tanrıçasıydı. n ve o denetledi ' kutsal seks Başlıca tapınaklarından biri, heitarai (yüksek sınıf fahişeler) ile popüler olan Korint kentindeki Akrokorint'teydi.

Bununla birlikte, Afrodit denizcilerin tanrıçası ve savaş tanrıçası Yunan mitolojisine göre Afrodit'in aralarında ölümlü çobanlar Anchises ve bir yaban domuzunun elinde ölen Adonis'in de bulunduğu pek çok aşığı vardı.

Ares'le, Afrodit'le Tanrıça Harmonia'yı taşıyordu. Antik Yunan'da uyum ve birlikten sorumluydu. Çift aynı zamanda arzu ve şehvet ya da cinsel aşk tanrısı Eros'u doğurdu. Bereket tanrıçaları olan Graces ve mevsim tanrıçaları olan Horae ile yakından ilişkiliydi. Afrodit'in sembolleri kuğu, güvercin, mersin ve nardı.

- Apollo, Zeus'un En Saygıdeğer Çocuğu

Apollo Zeus ve Titan tanrıçası Leto tarafından doğuruldu. Apollon ve ikiz kız kardeşi Artemis anne karnındayken Hera, anneleri Leto'nun yeryüzündeki herhangi bir toprakta doğum yapmasını engelleyerek ondan intikam almaya karar verir.

Neyse ki Leto deniz tabanına bağlı olmayan yüzen bir adaya rastladı. ikizleri doğurdu Işık ve müzik tanrısı Apollon ile bitki örtüsü ve doğum tanrıçası Artemis.

Ancak Hera hem Apollon'u hem de annesini öldürmek için aramaya devam etti, böylece annesi onu sakladı ve bir gün içinde nektar ve ambrosia ile besledi, Apollo tam anlamıyla bir tanrıya dönüşmüştü. ve Hera tarafından kendisini, annesini ve kız kardeşini öldürmek için gönderilen ejderhayı öldürerek kahramanlıklarına başladı.

Sonra görüşürüz, Delphi kahini oldu. Yunan mitolojisine göre, Delphi kahini doğru kehanetleriyle ün kazanmış ve bu sayede insanlar geleceklerini öğrenmek için çok uzaklardan buraya gelmeye başlamışlardır.

İlyada'da, tanrı Apollo Truvalıların tarafını tuttu. Troya Savaşı sırasında onlar için cesurca savaştı. Bir noktada oklarını Yunanlıların kampına fırlatarak onları yavaşlatan hastalıklara neden oldu.

En önemlisi de, Akhilleus'un ölümünde Apollo'nun parmağı vardı. Paris'in attığı okun Aşil'in topuğuna isabet etmesini sağlayarak. Apollon aynı zamanda ' kötülüğün önleyicisi İnsanları kötülüklerden korumaya olan tutkusu ve aynı zamanda bir şifacı olması nedeniyle.

- Artemis, Zeus'un Bakire Kızı

Daha önce keşfettiğimiz gibi, Artemis, Apollo'nun ikiz kardeşiydi. Artemis daha sonra annesinin Apollon'u doğurmasına yardım etmiş, Apollon da annesi Leto tarafından nektar ve ambrosia ile beslenmiştir.

Artemis'e bir tanrı olarak tapılırdı. av ve vahşi yaşam tanrıçası Artemis hiç evlenmeyeceğine dair yemin ettiği için bakire tanrıçalardan biri olarak kabul edilirdi.

Popüler bir Yunan efsanesine göre, Aristaeus ve Autonoe'nin oğlu Actaeon bir av gezisine çıkmış ve çıplak Artemis'i banyo yaparken görmüş. Actaeon hemen bir geyiğe ve birlikte ava çıktığı kendi köpeğine dönüşmüş ona sıcak bir kovalamaca verdi .

Onu yakaladıklarında, etini parçaladılar ve onu öldürdüler Bir başka efsanede, Arcadia Kralı Lycaon'un kızı Callisto, Zeus'la yatarak Artemis'e ettiği bakirelik yeminini bozar ve bir erkek çocuk doğurur.

Öfkeyle Artemis, Callisto'yu grubundan kovdu ve ya onu bir ayıya dönüştürdü ya da Hera dönüştürdü. Callisto, bir ayı formunda oğlu Arcas ile karşılaştı ve Arcas onu avlamaya çalıştı. Zeus müdahale etti ve onu yıldızlarla birlikte ikamet etmesi için göklere gönderdi. Büyük Ayı olarak tanındı .

Sonunda, Artemis On İki Olimposlular'ın bir üyesi oldu Ona tapınma yaygındı ve her büyük şehir ve kasabada ona adanmış bir tapınak vardı.

- Ares, Zeus'un Kana Susamış Çocuğu

Ares, Zeus ve Hera'nın oğluydu. Cesaret ve şiddeti temsil eden savaş tanrısı Antik Thebalılar şehir devletlerinin kuruluşunda Ares'in önemli bir rol oynadığına inanırlar. Efsaneye göre, Thebes'in kurucusu Cadmus su ejderi Draco'yu öldürmüş ve dişlerini ekmiştir. Dişlerden, daha sonra Theban soylularının bir parçası olan bir grup insan olan Spartoi doğmuştur.

Ancak, Draco'nun kökeni Ares ve tanrının intikamını önlemek için sekiz yıl boyunca ona hizmet etmeye karar verdi. Ayrıca tanrıyı daha da yatıştırmak için Are'nin kızı Harmonia ile evlendi ve Thebes şehrini kurdu.

Ares efsanesindeki baskın temalardan biri şuydu Afrodit ile sık sık yaşadığı aşk ilişkileri Homeros'un Odysseia Destanı'nda anlatıldığına göre, Ares ve Afrodit bir keresinde güneş tanrısı Helios tarafından yakalanmış ve hemen Hephaistos'a haber vermeye gitmişlerdir.

Bu nedenle, Hephaistos bir tuzak kurmaya karar verdi İki yasak aşığı suçüstü yakalayacak ve onları rezil edecek bir tuzak kurmuştu. Tuzağı, fark edilmesi zor, iyi gizlenmiş, ince örülmüş bir ağdı ve Ares ile Afrodit'i kaçamaklarından biri sırasında ortaya çıkıp yakaladı.

Hephaistos daha sonra diğer tanrıları Gelin ve iki aşığın çıplaklığına tanık olun. Tanrıçalar geri adım atarken, erkek tanrılar da patavatsızlıkları yüzünden gözden düşmüş tanrılarla alay ettiler.

- Zeus'un Çocukları Arasında Çelişkili Bir Doğaya Sahip Tek Çocuk Persephone

Persephone bitki örtüsü ve bereket tanrıçası Homeros'un ilahisinde Persephone'nin Nysa vadisinde çiçek toplarken Hades (Zeus'un kardeşlerinden biri) tarafından kaçırıldığı ve Yeraltı Dünyası'na gönderildiği anlatılır.

Bereket tanrıçası olan annesi Demeter, kızını kaybetmenin yasını tuttu yaygın kıtlığa neden oldu Zeus karısı Demeter'e acıdı ve Hades'e Persephone'yi ona bırakmasını emretti.

Ancak Persephone çoktan bir nar tanesinin tadına bakmıştı, bu da onun Yeraltı Dünyası'nda Hades ile biraz zaman geçirmesi gerektiği anlamına geliyordu. yılın üçte birini Hades'le geçirirdi. Kalan üçte ikisi ise annesi Demeter'in yanında olacaktı.

Bu Yunan efsanesi, sonbahar yağmurlarından önce Yunanistan'ı kasıp kavuran yıllık çoraklığı açıklamak içindi. Hades'in karısı Kendisinden çok korkulurdu ve pek çok kişi korkudan onun adını anmaktan çekinirdi.

Bitki örtüsü ve bereket tanrıçası olarak, Çok seviliyordu. Persephone'ye Yunanistan ve ötesinde bir tarım tanrısı olarak yaygın bir şekilde tapılıyordu.

Ona çoğunlukla annesi Demeter ile birlikte tapınılırdı. her iki tanrı da toprağın verimliliğinden sorumluydu Persephone'nin çocukları arasında su perisi Melinoe, şenlik tanrısı Dionysius ve intikam tanrısı Erinyes vardır.

- Hermes, Zeus'un Çocukları Arasındaki Düzenbaz

Hermes şöyle bilinirdi tanrilarin elçi̇si̇ Ölümlüler ve ölümsüzler diyarı arasında hızla hareket edebilme yeteneği nedeniyle. Titan Atlas ve su perisi Pleione'nin yedi kızından biri olan Zeus ve Maia'nın birleşmesinden doğmuştur.

Maia Hermes'i doğurdu Yunanistan'ın güneyindeki Cyllene Dağı'na gömülü bir mağarada. Hermes'i teslim etmek için çok fazla enerji harcayan Maia uykuya daldı ve genç çocuk Nymph Cyllene tarafından emzirildi.

Doğar doğmaz Kuzey Yunanistan'daki Pieria'ya macera aramaya giden erken gelişmiş Hermes, tanrı Apollon'un sığırlarına rastladı ve onları çalmaya karar verdi .

Önce sığırların toynaklarını çıkarıp yerine taktı ama bu sefer toynakları geriye doğru çevirdi. Sonra çarıklarını geriye doğru giydikten sonra sürüyü bir mağaraya götürdü. Amacı onu takip etmek isteyenleri kandırmaktı.

Kehanet tanrısı Apollo, Hermes'in ne yaptığını keşfetti ve onu yargılamak için Olimpos Dağı'na götürdü. Zeus, hikâyesini eğlenceli bulduktan sonra çocuğu cezalandırmayı reddetti ve sığırları Apollon'a geri vermesini söyledi.

Kefaret olarak, Hermes lirini sundu Apollon'a hediye etmek için bir kaplumbağanın kabuğundan yaptığı bir asa. Bu nazik jestten etkilenen Apollon, Hermes'e sığırları sürmesi için altın bir asa verdi.

- Dionysos, Zeus'un İki Kez Doğan Çocuğu

Dionysius'un doğumu " iki kez doğmuş " ve bunun nedeni antik Yunan mitolojisindeki özelliğiydi. Efsaneye göre, Zeus Semele'ye aşık oldu Thebes Prensesi ve Kral Cadmus'un kızı.

Güzelliği karşısında büyülenen Semele, Zeus'a yalvardı. gerçek Kılık değiştirmekten bıktığı için Zeus onun isteğini yerine getirip gerçek halini gösterdiğinde öldü. ona doğru yıldırımlar gönderdi ve onu yakarak öldürdü. .

O sırada Dionysos'a hamileydi, bu yüzden bebeği ölmekten kurtarmak için Zeus onu aldı ve uyluğuna dikti. Zeus daha sonra Dionysos'u doğurdu Başının her iki yanında hilal şeklinde iki boynuz vardır.

Mevsim tanrıları Horae, sarmaşık ve çiçeklerden bir taç yapıp başına yerleştirdikten sonra boynuzlarını boynuzlu yılanlarla sardılar. Doğumundan sonra Dionysos Zeus'un kardeşlerinden biri olan Ino ile yaşamaya götürüldü. Yunanistan'daki Boeotia Kraliçesi onu kıskanç Hera'dan saklamak için.

Ancak Hera onun nerede olduğunu öğrenince Zeus Hermes'i Dionysos'u Nysa adasına götürmesi için gönderdi. periler tarafından yetiştirildi. Dionysos şarap ve şenlik tanrısı haline geldi ve Yunanistan'da yaygın bir şekilde tapınıldı ve takipçileri arasında çok sayıda kadın vardı.

Haloa, Lenaian, Ascolia ve Dionysia festivalleri de dahil olmak üzere yıl boyunca onuruna birçok festival düzenlenmiştir. Yunanlılar ona daha sonra Romalılar tarafından benimsenen Bacchus adını da vermişlerdir.

- Herakles, Yunan Kahramanlarının En Büyüğü

Herakles Zeus ve Alcmene'den doğdu Tiryns ve Miken Kraliçesi, Afrodit'inkine benzeyen koyu renk gözleri olan uzun boylu güzel bir kadın olarak bilinirdi. Zeus, Alcmene'nin güzelliğinden o kadar büyülenmişti ki onu baştan çıkarmanın ve onunla yatmanın bir yolunu buldu.

Kocası Amphitryon, Taphianlar ve Teleboanlarla savaşmak için uzaktayken, Zeus Amphitryon kılığına girdi ve onunla yattı Böylece Herakles doğdu ama Herakles'in doğum efsanesinin versiyonuna bağlı olarak çok fazla drama olmadan değil.

Herakles, Zeus'un sadakatsizliği nedeniyle onu hedef alan Hera'nın intikamının bir öznesi haline geldi. Çocukken, Athena Herakles'i korudu Hera'yı kandırarak onu emzirdi ve bu da ona doğaüstü güçler verdi.

Herakles sekiz aylıkken, Hera onu öldürmek için iki yılan gönderdi ama yılanları yakaladı ve onları sıkarak öldürdü. Kreon'un kızı Megara ile evlendiğinde, Hera onun Megara'yı ve çocuklarını öldürmesine neden olan bir öfke nöbetine girmesine neden oldu. Suçunu telafi etmek için, Hera'nın talimatıyla Delphic kahini Herakles'e On İş yapmasını söyledi, ancak Eurystheus iki tane daha ekleyerek On İki İş yaptı.

Bununla birlikte, diğer versiyonlar da şunu belirtmektedir Zeus Herakles'e On İki Görev'i yerine getirmesini emretti Hera'nın öfkesini yatıştırmak ve deliliğini daha sonraki bir tarihe yerleştirmek için. On İki İş'i başarıyla yerine getirmenin ödülü ölümsüzlüktü ve Herakles olağanüstü gücü, cesareti ve zekasıyla ünlüydü.

- Perseus, Zeus'un Medusa'yı Öldüren Çocuğu

Zeus'un Herakles'ten önceki en büyük çocuğu Perseus'tu Miken'in kurucusu ve ejderha avcısı Argive Kralı Acrisius'un kızı Danae ile Zeus'tan doğmuştur.

Perseus efsanesine göre, Kral Acrisius'un erkek bir varisi yoktu ve cevap almak için Delphi'deki Kahin'e gitti. Kahin, kızı Danae'den doğan torunundan başka erkek çocuğu olmayacağı kehanetinde bulundu, onu öldürecekti .

Kehanetin gerçekleşmesini önlemek için Acrisius sarayının avlusunun altına, açık bir çatı dışında hiçbir kapısı ya da penceresi olmayan bir hapishane inşa etti. Açık çatı tek ışık ve hava kaynağı olarak kullanılıyordu ve Acrisius kızının hapishanede ölmesine izin vermeyi planlıyordu.

Zeus, Danae'nin güzelliğinden etkilenmiş, altın bir duşa dönüştü ve onunla yattı . Danae, anne ve oğlunu bir sandığın içinde açık denize atan Acrisius'un öfkesinden çok Perseus'u doğurdu.

Danae ve Perseus Seriphos adasında karaya çıkarlar ve Seriphos Kralı Polydectes'in kardeşi Dictys adlı bir balıkçı tarafından kurtarılırlar. Perseus orada büyüyüp bir adam olur ve daha sonra tek ölümlü Gorgon Medusa'yı öldürdü Annesi Danae ile evlenmek isteyen Kral Polydectes'i tatmin etmek için.

Sonra görüşürüz, Perseus Aethiopia Prensesi Andromeda'yı kurtardı Poseidon tarafından gönderilen deniz canavarı Cetus'tan. Çiftin Perses, Alcaeus, Heleus, Mestor, Electryon, Gorgophone ve Sthenelus dahil dokuz çocuğu oldu.

Özet

Zeus'un en popüler çocuklarından bazılarına, doğumlarını çevreleyen koşullara ve Yunanistan mitolojisindeki rollerine bakıyorduk. İşte bir özet Zeus'un yavruları hakkında keşfettiklerimiz:

  • Zeus, karısı Hera'nın öfkesine ve kıskançlığına yol açacak şekilde hem ilahi hem de ölümlü birçok çocuğun doğumuyla sonuçlanan karışık bir tanrıydı.
  • En sevdiği çocuğunun, hamile annesi Metis'i yuttuktan sonra Zeus'un kafasından doğan savaş tanrıçası Athena olduğuna inanılırdı.
  • Zeus'un ayrıca, Hera'nın anneleri Leto'nun deniz tabanına bağlı herhangi bir karada doğum yapmasını engellemesinin ardından yüzen bir adada doğan Apollo ve Artemis adında ikizleri vardı.
  • Herakles ve Perseus, olağanüstü zekâ ve güce sahip büyük Yunan kahramanları haline gelen ve sayısız canavarı öldüren ölümlüler ya da yarı tanrılardı.
  • Zeus'un diğer popüler çocukları arasında Persephone, Ares, Dionysos ve Apollo'nun sığırlarını çalan ve düzenbazların ve hırsızların tanrısı olarak bilinen Hermes yer almaktadır.

Zeus'un başka önemli çocukları da vardı Panda, Minos ve Agdistis İkili doğası nedeniyle diğer tanrılar tarafından korkulan hermafrodit bir tanrı. Çocuklar, insanüstü güce sahip Herakles ve kehanet tanrısı Apollon gibi Zeus'un bazı güçlerini miras aldılar.

Başa dön