Aeneid'de Mezentius: Etrüsklerin Vahşi Kralı Efsanesi

Aeneid'deki Mezentius Latium'a yerleştiklerinde Troyalılara düşmanlık eden bir kraldı. Romalılar, tanrısal olana karşı algılanan saygısızlığı nedeniyle onu "Tanrıların Despiser'i" olarak adlandırdılar. Canından çok sevdiği Lausus adında bir oğlu vardı ama ne yazık ki öldü.

Bu Etrüsk Kralı ve Virgil'in epik şiirinde nasıl öldüğü hakkında daha fazla bilgi edinmek için okumaya devam edin.

Aeneid'deki Mezentius Kimdi?

Mezentius Etrüskler'in bir kralıydı. Antik İtalya'nın güneydoğu kısmı. Savaş alanındaki vahşiliğiyle ünlüydü ve hiç kimseyi esirgemezdi. Kitapta Aeneas ile savaştı ama destansı kahramanla boy ölçüşemedi.

Mezentius'un Hayatı ve Macerası

Mezentius güçlerini birleştiren kraldı. Truva Ordusu'na karşı savaşmak için. Bu kötü kalpli destansı kral hakkında her şeyi aşağıda okuyun:

Mezentius'un Aeneas ile Karşılaşması ve Pallas'ın Ölümü

Mezentius Turnus ile güçlerini birleştirdi, Rutulianların lideri, Savaş sırasında Turnus, Aeneas'ın üvey oğlu Pallas'ı karnından mızraklayarak öldürür.

Pallas'ın ölümü Aeneas'ı üzmüştür, çünkü kan bağı olmamasına rağmen Pallas ve Aeneas ilişkisi özel bir bağ paylaştı. Böylece Aeneas, Turnus'u aramak için Latin kuvvetlerini yararak ilerlemiş, ancak tanrıların kraliçesi Juno araya girerek Turnus'u kurtarmıştır.

Aeneas Turnus'u bulamadığı için dikkatini Mezentius'a çevirdi Menzentius Aeneas'ın dengi değildi ve Aeneas'ın mızrağından yıkıcı bir darbe aldı.

Aeneas Mezentius'a ölümcül darbeyi indirmek üzereyken oğlu Lausus imdadına yetişir ve Mezentius'un güvenli bir yere kaçmasını sağlar. Aeneas daha sonra Lausus'a şu tavsiyede bulunur savaşı bırakıp hayatını kurtarmak, Ancak genç Lausus değerini kanıtlamaya hevesli olduğu için yalvarışları kulak ardı edildi.

Aeneas daha sonra Lausus'u hiç terlemeden öldürdü ve haber Mezentius'a ulaştığında, Anchises'in oğluyla savaşmak için saklandığı yerden çıktı. Cesurca savaştı. Aeneas'ın etrafından atını dolaştırarak onu bir süre oyaladı.

Aeneas, ancak, muzaffer oldu Mezentius'un atına bir mızrakla vurduğunda at yere düştü. Ne yazık ki atın düşüşü Mezentius'u yere yapıştırdı ve onu çaresiz bıraktı.

Aeneid'de Mezentius'un Son Anları

Yere yatırılmışken, Mezentius merhamet dilemeyi reddetti Ölmeden önce Aeneas'a, öbür dünyada birlikte olabilmeleri için cesedini oğluyla birlikte gömmesi için yalvardı. Aeneas daha sonra Mezentius'a son darbeyi indirdi ve onu öldürdü.

Mezentius 8. Kitapta Aenied

Aeneid'in 8. Kitabında, Mezentius'un Etrüskler tarafından devrildi. Mezentius'un zalimliği Homeros'un şiirinde ortak bir temaydı, çünkü Homeros onu kötü bir Kral olarak tasvir etmişti, insanlar barışçıldı. Bu nedenle, Virgil'in Mezentius'unun Homeros'un Mezentius'undan esinlenmiş olması muhtemeldir.

Sonuç

Makale, Virgil'in epik şiiri Kitap'ta Mezentius'un rolünü ve ölümünü incelemiştir. bir özet Bu makalenin şimdiye kadar tartıştığı her şeyin:

  • Mezentius, Aeneas ve Truva ordusuna karşı savaşmak için Rutuli lideri Turnus ile güçlerini birleştiren zalim bir Etrüsk kralıydı.
  • Savaş sırasında Aeneas'ın üvey oğlu Pallas ile karşı karşıya geldi ve onu öldürdü.
  • Bu durum Aeneas'ı kızdırır ve Mezentius'u bulmak için düşman hatlarını yararak ilerler, ancak Juno araya girer ve Mezentius kurtulur.
  • Sonunda Aeneas Mezentius'la karşılaşır ve onu ölümcül bir şekilde yaralar, ancak Aeneas tam son darbeyi vurmak üzereyken Lasus onu kurtarmak için içeri dalar.
  • Mezentius daha sonra kaçtı ve oğlu Lasus, Aeneas'la düello yaptı ama deneyimli destan kahramanıyla boy ölçüşemedi ve onu zahmetsizce öldürdü.

Mezentius'un haberi olduğunda Oğluna ne olduğunu, Mezentius atını Aeneas'ın etrafından dolaştırarak cesurca savaştı ama Aeneas sonunda atı düşüp onu yere yapıştırdıktan sonra onu öldürdü.

Başa dön