100 Gözlü Dev - Argus Panoptes: Koruyucu Dev

Dev 100 Göz - Argus Panoptes, belirtildiği gibi Yunan mitolojisinde 100 gözlü bir devdi. 100 gözlü efsanevi dev, Hera'nın hizmetkarı ve Zeus'un aşkı İo'nun koruyucusu olduğu için de çok ünlüydü.

Sonunda Hermes Argus'u öldürdü ve bu onun hikayesinin sonu oldu. Aşağıdaki makalede, bu dev hakkında ölümüne kadar olan tüm bilgileri ve Olimpos tanrı ve tanrıçalarıyla olan ilişkisini sizlere sunuyoruz.

Dev 100 Göz - Argus Panoptes Kimdi?

100 Gözlü Dev - Argus Panoptes 100 gözlü bir devdi. benzersiz nitelikler, 100 gözü vardı. 100 gözlü bir manzarayı hayal etmek imkansızdır ama Argus Panoptes bir insan değil, 100 gözlü, canavar gibi bir vücuda ve yürüyüşe sahip bir devdi. Hera'nın hizmetkarıydı.

Argus Panoptes'in Kökeni

Argus Panpotes 100 gözlü bir dev Antik Yunan mitolojisinde Panoptes kelimesi her şeyi gören Edebi kanıtlara göre Argus, Argos prensi Arestor ile Miken prensesi Miken'in oğluydu. Miken, Argos'un ilk kralı olan ve aynı zamanda İnachus nehrinin adını aldığı İnachus'un kızıydı.

Arestor Argos'un bir prensi ve Phorbus'un oğluydu. Şehrin Prensi Mycene ile evliliği Argos halkının günlerce ve gecelerce eğlendiği kutlu bir evlilikti. Oğulları Argus Panoptes doğana kadar her şey harika gidiyordu, Argus Panoptes halkın o güne kadar gördüğü hiçbir şeye benzemiyordu.

Argus kafasında 100 gözle doğdu. Bu olağanüstü bebek, onu olduğu gibi istemeyen Argos kraliyet ailesine doğdu. Normal görünümlü bir bebek değil. Arestor ve Mycene, Argus'tan vazgeçmeye ve onu tanrılara bırakmaya ikna oldular ve öyle de yaptılar. Argus'un ailesi tarafından bırakıldığını ve daha sonra Yunan tanrı ve tanrıçalarının kraliçesi Hera tarafından alındığını hatırlayın.

Argus Panoptes: Hera'nın Hizmetkarı

Argus Panoptes, Hera ve ayrıca İo ile olan ilişkisi ile tanınır. sonunda Hermes tarafından öldürüldü Dahası, Yunan mitolojisindeki olağanüstü karakterler, bazı tanrı ve tanrıçalar gibi mutlu bir sona sahip değildir.

Hera, Zeus'un karısı ve Olimpos Dağı'nın kraliçesiydi. Tüm evrende çok iyi tanınıyordu. 100 gözlü bir bebeğin ailesi tarafından terk edildiğini duyduğunda, onu kendisi için istiyordu. Hera Argus'u satın aldı ve Olimpos Dağı'na götürdü. Argus dağda tanrıların arasında büyüdü.

Hera ona her şeyi verdi ve karşılığında Argus hayatını hizmetkar olarak yaşamak Efendisi Hera'nın her istediğini yaptı. Onun dürüstlüğünü asla sorgulamadı ve ona asla hayır demedi. Hera'nın hayatındaki en itaatkâr ve güvenilir hizmetkârdı.

Hera ve Zeus hem kardeş hem de ortaktılar. Zeus'un sadakatsizliği ve doyurulmamış şehveti nedeniyle ikisi arasında sürekli bir kavga ve savaş vardı. Argus bunu gördü ve Hep Hera'ya yardım etmek istemişimdir. Bununla birlikte, Zeus'un Hera'ya nasıl davrandığı ve ne yaptığı konusunda hiç utanç duymadığını, sadece şehvetini tatmin etmek istediğini akılda tutmak önemlidir.

Argus Panoptes'in Fiziksel Görünümü

Argus Panoptes bir devdi, bu yüzden tüm özellikleri ve vücut parçaları normal bir insandan daha büyük. Kolları ve bacakları çok büyüktü ve sesi çok gür ve korkutucuydu. Saçları yoktu, sadece kel bir kafası vardı. Çok yaşlı olmamasına rağmen yüz hatları çok yıpranmış ve sarkmıştı. Bir dev olduğu için çok fazla kıyafet giymezdi.

Fiziksel görünümüyle ilgili en ilginç şey kafasındaki bir grup gözdür, tam olarak 100. Argus 100 gözle doğmuştur ve bunların hepsi tamamen işlevsel ve çalışıyor. Şimdi onları elinde tutmayı nasıl başardığından emin olamayız ama tüm Yunan mitolojisinde başka hiçbir dev ya da yaratık bu kadar çok göze sahip olmamış ve Olimpos tanrılarının kraliçesi tarafından evlat edinilmemiştir.

Çoğu devin kafasında boynuz olduğu için, Argus Panoptes'in de boynuzları olup olmadığı oldukça belirsizdir. 100 gözü nedeniyle Argus'un boynuzları olma olasılığı daha az olabilir.

Argus Panoptes'in Özellikleri

Dev Argus Panoptes halk arasında oldukça korkulan biriydi ama Olimpos Dağı'nda sadece Kraliçe Hera'nın 100 gözlü bir hizmetkârıydı. Asıl görevi Hera'nın ondan istediği her şeyi yapmaktı. normal ve lüks bir yaşam Hera'nın hizmetinde olmayan diğer devlerle karşılaştırıldığında, Hera onu bir hizmetçi gibi görüyordu ama Argus Panoptes'in gözlerinin önünde büyüdüğünü gördüğü için ona çok değer veriyordu.

Argus, türünün normal karakteristik davranışlarına zıt olarak yardımsever ve sevecen olarak bilinirdi ama o farklıydı. Hera'ya minnettarlık Argus'un ailesi onu terk ettikten sonra, Hera onun ailesiydi ve bunu biliyordu. Bu yüzden Hera'nın herhangi bir kararını sorgulamadan veya tartışmadan önce, Argus sadece itaat etti.

100 Dev Göz - Argus Panoptes: Bir Kahraman

Argus Panoptes'ten Homeros şiirlerinde sıkça bahsedilir. İlyada ve Odysseia. Argus'un Hera'nın hizmetkârı olduğunu artık biliyoruz, ancak ilişkileri ve Olimpos Dağı'nda kalışıyla ilgili daha fazla şey var. Kırılmaz gücü ve cesareti nedeniyle orada bilinen bir kahramandı.

Argus tanrılar ve tanrıçalar arasında yaşadığı için bilinen dost bir dev Onlar onun halkı gibiydi, onları sever, sayar ve onlar için her şeyi yapardı. Bu yüzden dev yılanı öldürecek birine ihtiyaç duyulduğunda Argus ayağa kalktı. Argus vahşi canavar Echidna'yı öldürdü.

Echidna Typhon'un karısıydı ve bir yılandı. Argos'a terör estiriyor. Tanrılar Argus'un canavarı yenmek için gösterdiği iradeden etkilenmişler ve canavarı başarıyla öldürerek Argos'u felaketten kurtarmışlardır. Bu nedenle Argus sadece ölümlüler arasında değil, ölümsüzler arasında da bir kahraman olarak kabul edilmiştir.

100 Dev Göz - Hera ve Zeus ile Argus Panoptes

Hera, Zeus'un karısı ve Olimposluların kraliçesiydi. Zeus kafir olarak bilinirdi. Kendi zevki için ölümlüleri ve ölümsüzleri gelişigüzel ve sık sık hamile bırakırdı çünkü kimse onun şehvetini tatmin edemezdi. Hera'nın Zeus'u başka kadınlarla ve erkeklerle yakaladığı sayısız zaman olmuştu, ancak her seferinde onu serbest bıraktı ve diğer tarafı cezalandırdı. Dahası, o zamanlar Zeus evrendeki hemen hemen her tür yaratıkla karışmıştı.

Bununla birlikte, son çabasının ölümlü kadınlardan varisler elde ederek yeni bir düzen yaratmak olduğunu hatırlamak önemlidir. Bu kadınlardan biri Argoslu bir prenses olan Io idi. onu cezbetti Tüm dünyayı kalın bir bulut örtüsüyle kapladı, böylece Hera onun neyin peşinde olduğunu ya da nerede olduğunu göremedi.

Hera bulutları araladı ve Zeus'u bir kadınla birlikte gördü. Kadın önlerinde belirdi ve Zeus onu görür görmez İo'yu bir düveye dönüştürdü. Ayrıca Hera'ya şöyle yemin etti sadece bir düveydi Ama Hera daha iyi biliyordu. Düveye başkanlık etti ve Zeus'tan gitmesini istedi, o da gitti.

Io'nun Koruyucusu

Hera, İo'nun Zeus'un aşkı olduğunu biliyordu, bu yüzden onu herhangi birinin sorumluluğuna bırakamazdı. Argus Panoptes'i İo'nun muhafızı olarak atadı. Hera'yı sorgulamadan Argus kendi güvenliğini düşünmeden İo'ya bekçilik etti. Hera, İo'yu Argive Heraion'unda kutsal bir zeytin ağacının dalına zincirlemişti.

Hera'nın Argus Panoptes'i atamasının diğer nedeni Io'nun muhafızı Zeus Olimpos tanrılarının kralı olduğu için, diğer tanrı ve tanrıçaların birçok yardımına sahipti.

Yine de Hera, uyurken bile uyanık kalabilecek, geniş görüş açısına sahip birini istiyordu, böylece her yöne bakabilir Ancak, böyle bir iş için kesinlikle Argus Panoptes'ten daha iyi bir seçim olmadığını belirtmek gerekir.

Argus Panoptes Hera'yı hayal kırıklığına uğratmamaya karar verdi ve hayatında yapacağı son şey olsa bile nöbet tutacaktı. Düvenin yanında hareketsiz duracak ve kıpırdamayacaktı. gözlerini açık tut Zamanla düve tekrar İo'ya dönüştü ve Hera'nın iddiası kanıtlanmış oldu.

Io ve Zeus

Io'nun ele geçirilmesinden sonra Zeus büyük bir umutsuzluğa kapıldı. Kendini suçladı Tüm bunlar olurken, yaptığı sadakatsizlikten dolayı bir kez bile utanç duymamıştı ki bu bir dönüm noktasıydı. Ayrıca Hera'dan o kadar iğreniyordu ki, onun mutsuzluğu artık onun için hiçbir şey ifade etmiyordu.

Zeus İo'yu zeytin ağacından kurtarmayı planlıyordu. Argus'un İo'yu koruduğunu biliyordu ve Başka seçeneği yoktu. Zeus bunun için güvenilir müttefiki ve aynı zamanda tanrıların habercisi olan Hermes'ten yardım istedi. Hermes koyun kılığına girdi ve Argus'u büyülü tılsımlarıyla uyuttu.

Argus uykuya dalar dalmaz Hermes bir taşla kafasını kesti. Argus orada ve o zaman öldü. Bu Hera'ya yaptığı son hizmetti. Hermes, Argus Panoptes'in başını Zeus'a götürdü ve Zeus çok sevindi.

Argus'u kim öldürdü?

Argus'un ölümü Yunan mitolojisinde de çok önemlidir çünkü bu kan dökümü yeni tanrıların, Olimpos tanrılarının yaratılması sırasında dökülen ilk kandır. Argus öldü sihirli bir büyü altında. Eğer Hermes onun karşısına adil bir şekilde çıksaydı, kazanma şansı olmayacaktı. Dolayısıyla, her şey farklı olacaktı ve sonuçlar da farklı olacaktı.

Hizmetkârı Argus'un başına gelenleri öğrenen Hera, acı ve öfke içinde çığlık attı. Argus onun için bir hizmetkârdan daha fazlasıydı ve Zeus bunu biliyordu. acı çektirmek istedi Io'yu alıp zincirlediğinde yaptığı gibi Hera'ya karşı. Hera ve Zeus birbirleriyle haince bir suçlama oyunu oynadılar ve bu oyunda pek çok masum ruh hayatını kaybetti.

Argus'un ölümüyle İo artık özgürdü ve Zeus'un sevgilisinin adını verdiği İyonya denizine transfer edildi. İo kalan günlerini orada geçirdi ve Zeus'un çocuğunu doğurdu. çocuk ve anne, Io orada yaşar ve Zeus istediği zaman onları ziyaret ederdi.

Dev 100 Gözün Soyu - Argus Panoptes

Argus Panoptes, Hera'nın hizmetkârı iken naiad İsmene'ye aşık olmuştur. İsmene Argosludur ve güzel bir bakire. Argus ve İsmene birlikte, daha sonra Argos'un kralı olacak olan Iasus'u doğururlar.

Yunan mitolojisinde birçok farklı Iasus vardır, bu nedenle bu Iasus'un Argus ve Ismene'nin oğlu mu yoksa onların gerçek oğlu olan başka bir Iasus mu olduğu konusunda küçük bir anlaşmazlık vardır. Yine de Argus Panoptes, kafasında 100 gözü olan dev, bir sevgilisi ve bir oğlu vardı.

Argus'un zamansız ölümü gerçekten de Ismene'yi çaresizlik içinde bıraktı. Iasus dışında Argus'un başka bir oğlu ya da kızı bilinmemektedir. Argus'un kardeşlerine dair bazı teoriler mevcuttur ancak bunlar dev değil, normal insan biçimli yaratıklardır.

SSS

Argos'un Yunan Mitolojisindeki Önemi Nedir?

Argos hem kapasitesi hem de anlattığı hikayeler nedeniyle Yunan mitolojisinin en önemli şehirlerinden biriydi. her zaman önemli bir karaktere sahipti Ayrıca Argos, mitolojide ölümlüler ve ölümsüzler tarafından kullanılan atlarıyla bilinir.

Titanların Kraliçesi Kimdi?

Cronus'un karısı ve Zeus, Hera, Hestia, Hades, Demeter ve Poseidon'un annesi olan Rhea, Titanların Kraliçesiydi. doğurganlık, nesil ve annelik. Yani Hera'dan önce tanrı ve tanrıçaların ilk kraliçesiydi.

Sonuçlar

Argus Panoptes, Olimposlu tanrı ve tanrıçaların kraliçesi Hera'nın emrinde çalışan bir devdi. Hera, Zeus ile sadakatsizliği yüzünden sürekli kavga halindeydi ve bu kavga tıpkı Argus Panoptes gibi birçok masum canın hayatına mal oldu. Yunan mitolojisi, yarattığı yaratıklara karşı hiçbir zaman nazik olmamıştır. bazı noktalar Argus Panoptes'in, yani kafasında 100 gözü olan devin hikâyesini sonlandıracak:

  • Argus, Argos'un kraliyet ailesinden Arestor ve Mycene'nin çocuğu olarak dünyaya geldi. 100 gözlü doğduğu ve Argos Kralı olarak Arestor'un tahtın deforme olmuş bir varisine sahip olamayacağı için ailesi onu vermek zorunda kaldı.
  • Arestor ve Mycene onu terk ettikten sonra Hera Argus'u yanına alarak Olimpos Dağı'na götürdü ve Argus Olimposlu tanrı ve tanrıçaların arasında yaşamaya başladı.
  • Zeus'un İo ile ilişkisi vardı ve Hera bunu öğrendi. İo bir düveye dönüştü ve Hera onu kutsal bir zeytin ağacına zincirledi. Argus'tan orada nöbet tutmasını istedi ve o da öyle yaptı.
  • Zeus Hermes'ten İo'yu serbest bırakmasını ister. Hermes koyun kılığına girerek Argus'u öldürür ve İo'yu serbest bırakır. İo daha sonra hayatının geri kalanını geçireceği İyonya denizine götürülür.
  • Argus geride karısı İsmene'yi ve daha sonra Argos'un kralı olacak olan oğlu İasus'u bırakmıştı.

Burada Argus Panoptes'in hikâyesinin sonuna geliyoruz. en tuhaf olanları Yunan mitolojisinde büyük ölçüde benzersiz görünümü ve kökeni nedeniyle. Umarız aradığınız her şeyi bulmuşsunuzdur.

Başa dön