Zeus Kronos'a Karşı: Yunan Mitolojisinde Babalarını Öldüren Oğullar

Zeus Cronus'a karşı Yunan mitolojisinde Cronus, Uranüs ve Gaea'nın oğlu iken Cronus ve Rhea, Zeus'un ebeveynleridir. Zeus ve Cronus, Yunan mitolojisini tüm özellikleriyle bugünkü haline getirmiştir. kıvrımlar ve masallar, inanılmaz karakterler ve hikayeler Çünkü mitoloji onlardan başlamıştır.

Bu makalede, Yunan mitolojisinin iki karakteri hakkındaki tüm bilgileri anlamanız ve karşılaştırmanız için geliştireceğiz.

Zeus vs Cronus Karşılaştırma Tablosu

Özellikler Zeus Cronus
Köken Yunan Yunan
Ebeveynler Cronus ve Rhea Uranüs ve Gaea
Kardeşler Hera, Poseidon, Hades, Hestia Ourea ve Pontus
Güçler Gökyüzü ve Gök Gürültüsü Tanrısı Gökyüzü Tanrısı
Yaratık Türü Olimpos Tanrısı Titan Tanrısı
Popülerlik Olimposlular ve Dünyalılar Arasında Titanların Arasında
Roma Karşılığı Jüpiter Satürn
Görünüş Altın Saç Bantlı Yaşlı ve Kaslı Adam Yaşlı sakallı adam
Büyük Efsane Titanomachy ve Çeşitli Çocuklar Uranüs'ü Öldürmek
Ölüm Ölmez Zeus tarafından öldürüldü

Zeus ile Cronus Arasındaki Farklar Nelerdir?

Zeus ve Cronus arasındaki temel fark şudur Zeus bir Olimposlu iken Cronus bir Titan'dı, Yunan mitolojisinde Olimpos Dağı'nda yaşayan Zeus, Cronus'un oğlu olduğu ve ikisi de kendi babalarını öldürdüğü için ikisinin birçok ortak noktası vardır.

Zeus En Çok Neyle Bilinir?

Zeus en çok Yunan mitolojisinde oynadığı rolle tanınır, yüce tanrı Her şeye ve herkese hükmetmek için nihai güce sahip olan Zeus ve hayatı hakkındaki tüm önemli soruları bilginiz için ve Zeus ile Cronus'un karşılaştırılmasına yardımcı olmak için burada cevaplıyoruz:

Yunan Mitolojisinde Zeus

Zeus'un Gökyüzü, gök gürültüsü, şimşek, adalet, kanun ve düzen tanrısı Yunan mitolojisinde diğer tüm tanrı ve tanrıçaların altında toplandığı baş tanrıdır. Zeus aynı zamanda Olimpos Dağı'ndaki ilk Olimpos tanrısıdır. Adına birçok zaferi ve daha da fazla çocuğu ve eşi vardı ama ilk gerçek karısı kız kardeşi Hera'ydı.

Zeus, Titan tanrısı ve kralı Cronus'un oğluydu. kız kardeşi ve kraliçesi Rhea. Hera, Hades, Poseidon ve Hestia adında birçok ünlü kardeşi vardı. Zeus, Hera ile evlendi ve çiftin Ares, Hebe ve Eileithyia adında üç çocuğu oldu. Hera ile olan çocuklarının yanı sıra, çeşitli ölümlü ve ölümsüz yaratıklardan 100'den fazla gayri meşru çocuğu vardı.

Bazıları en ünlü gayri meşru çocuklar Zeus'un bu ünlü çocuklarının çoğu Afrodit, Apollon, Artemis, Persephone, Perseus, Truvalı Helen, Hermes, Athena, Dionysos, Herakles, Melinoe ve Morai kardeşlerdir. Dünya'daki yarı tanrılar. Zeus Hera'ya açıkça ihanet ediyordu ve Hera bunu biliyordu, bu yüzden tüm öfkesini Zeus'un birlikte olduğu kadınlardan ya da onların çocuklarından çıkardı ve bu yüzden Zeus bazen çocuklarını Dünya'da saklardı.

Zeus'un Ünlü Olması

Onunla tanınıyordu güçleri, ilişkisi Hesiodos ve Homeros'un kitaplarında pek çok kez bahsettiği Zeus, kuşkusuz tüm zamanların en önemli karakterlerinden biriydi.

Yunan mitolojisinin büyük bir kısmı Zeus ve hayatı etrafında döner. Çok kaotik başlangıçlardan daha da kaotik bir orta yaşa kadar Zeus maceralı bir hayat yaşadı. Babası Kronos ile olan ilişkisi mitolojiyi yeniden şekillendirdiği için son derece önemlidir.

Zeus Doğduğunda Saklanmıştı

Zeus, Cronus'un babasına yaptıklarından dolayı Cronus ve Rhea'dan doğduğunda gizlenmiştir. Cronus, ilk Yunan tanrıları olan Uranüs ve Gaea'nın oğluydu. Cronus Uranüs'ü öldürdü Çünkü Uranüs çocuklarından nefret eder ve onları Gaea'dan saklardı. Gaea intikam almak için Cronus'a Uranüs'ü hadım etmesini emretti ve o da bunu yaptı.

Cronus artık tanrıların, tanrıçaların ve diğer tüm yaratıkların yeni kralı olduğu için bir kehaneti öğrendi. Kehanete göre Cronus'un oğlu daha da güçlü olacak Cronus'un Uranüs'ü öldürdüğü gibi Cronus'u da öldürecekti. Bu korku yüzünden Cronus ondan doğan her çocuğu yiyecekti. Bu durum Rhea'yı çok üzecekti.

Zeus doğduğunda, kardeşlerinin en küçüğüydü, Rhea onu sakladı. Kronos Zeus'u yemeye geldiğinde, Rhea onun yerine bir taş vermiş ve Kronos'u kandırmış. Zeus çok uzaklarda, büyüdüğü ve savaşmayı öğrendiği bir adada saklanmış.

Zeus'un Bu Kadar Çok Çocuk Sahibi Olmasının Nedenleri

Zeus'un doyurulmamış bir şehveti vardı, bu yüzden birçok çocuğu oldu. Kız kardeşi Hera'dan üç çocuğu oldu ve sayısız çocuk Birçok ölümlü ve ölümsüz kadınla ve diğer yaratıklarla... Kızlarıyla da ilişkiye girmiştir. Zeus, şehvet ve cinsel ilişki tutkusu söz konusu olduğunda mantıksız bir varlıktı.

İşte bunlar bazı çocuklarını: Ares, Hebe, Eileithyia, Afrodit, Apollon, Artemis, Persephone, Perseus, Truvalı Helen, Ersa, Hermes, Athena, Dionysos, Enyo, Herakles, Melinoe, Pollux, Graces ve Morai kız kardeşler. Bunların arasında, Zeus'un baba olduğu Yunan mitolojisinin en ünlü karakterlerinden ve önemli karakterlerinden bazılarını bulabilirsiniz.

Zeus Nasıl Öldü

Yunan mitolojisinde Zeus ölmez. Bu şaşırtıcı gelebilir; ancak Yunan mitolojisindeki çoğu tanrı ve tanrıça gerçek ölümsüzlerdir, yani Bir tanrı bile onları öldüremez. Zeus gerçek ölümsüzlerden biriydi ve en azından Yunan mitolojisinde ölmedi. Bu tür tanrı ve tanrıçalar Yeraltı Dünyası'na ya da başka uzak bir yere sürgün edilebilirler ama öldürülemezler.

Bununla birlikte Zeus'un öldürüldü veya öldürüldü Bu sadece iyinin kötüye karşı zaferini göstermek ya da hikayeye mükemmel bir son vermek içindir ancak literatüre göre Zeus asla ölmez.

Cronus En Çok Neyle Bilinir?

Cronus en çok şunlarla tanınır babasını öldürmek, Annesi Gaea'nın emriyle Uranüs'ü öldürdü. Bu cinayet, Yunan mitolojisinde oğlun babayı öldürmesi akımını başlattığı için önemli bir noktaydı. Yunan mitolojisinde Cronus, tanrı ve tanrıçaların ikinci nesliydi. Mitolojide çok önemli bir yere sahipti ve eylemleri mitolojide bir dizi cinayeti başlattı.

Aşağıdakiler en çok kullanılanlardan bazılarıdır önemli̇ ve i̇lgi̇li̇ sorular Bu sorular Cronus'u ve Zeus ile karşılaştırmasını anlamaya yardımcı olacaktır.

Yunan Mitolojisinde Cronus

Cronus Titan'ın Kralı Yunan mitolojisinde bir tanrıdır. Yeryüzü ana tanrıçası Gaea ile gökyüzü tanrısı Uranüs'ün oğludur. Tanrıların ikinci neslindendir ve mitolojide çok önemli bir yere sahiptir. Gaea'nın emriyle babasını öldürmesiyle ünlüdür.

Cronus, Chronos ve Kronos aynı Yunan tanrısının isimleridir. Titanlar arasındaki en genç Cronus çocuklarını yemesiyle de çok ünlüydü. Kız kardeşi Rhea ile evliydi ve onların dört çocuğunu yedi: Gölgeler, Hestia, Poseidon ve Hera.

Cronus Uranüs'ü Öldürdü

Cronus Uranüs'ü öldürdü çünkü annesi Gaea ona bunu yapmasını emretmişti. Gaea ve Uranüs birçok çocuk bir arada Titanlar, Kikloplar, Devler, Hekatonşirler ve Erinyeler. Uranüs, Devler, Kikloplar ve Hekatonşirler gibi deforme olmuş çocukları sevmedi. Bu yüzden onları dünyadan ve Gaia'dan sakladı, gün ışığını asla göremeyeceklerdi.

Gaea bunu öğrenmeye geldiğinde öldürülmek istedi Bütün çocuklarından Uranüs'ü öldürmelerini istedi ama sadece Kronos Uranüs'ü öldürmeyi kabul etti. Gece Uranüs Gaea ile yatmaya geldiğinde Kronos Uranüs'ü hadım etti ve onu kanamaya bıraktı.

Cronus'un Çocuklarını Yemesinin Nedenleri

Kronos, karısı Rhea ile birlikte tüm çocuklarını yedi çünkü Kehanet Bu kehanete göre oğlu ondan daha güçlü olacak ve babası Uranüs'ü öldürdüğü gibi onu da öldürecekti. Bu kehanet yüzünden Kronos, Rhea'dan doğan her çocuğu yiyecekti. Hades, Hestia, Poseidon ve Hera'yı yedi. Bu Rhea'yı çok üzdü ama bu konuda hiçbir şey yapamadı.

Zeus en genç Zeus doğduğunda, Rhea daha önce yapmadığı bir şey yapmayı düşündü. Zeus'u sakladı ve Cronus'a vermek yerine yemesi için ona bir taş verdi. Olanlara aldırış etmeyen Cronus taşı yedi ve konuyu unuttu.

Cronus'un Ölümü

Cronus, Zeus'un karnını yarmasıyla öldü. kardeşlerini dışarı çıkar. Bildiğimiz gibi Cronus'a Gaea tarafından bir kehanette oğlunun onun ölümü olacağı ve bu yüzden tüm çocuklarını yiyeceği söylenmiştir.

Ancak, Rhea, karısı ve onun kız kardeşi en küçük oğullarını saklamış, Zeus uzak bir adada büyür ve savaşçı olmayı öğrenir. Zeus büyür ve kardeşlerinin kaderini öğrenir, böylece kardeşlerini hain babaları Kronos'tan kurtarır.

Zeus Olimpos Dağı'na gizlice girdi ve Kronos en savunmasız pozisyonu, Zeus onun karnını yarmış ve tüm kardeşlerini serbest bırakmıştır. Bu Titan tanrıları ile Olimpos tanrıları olarak adlandırılan yeni nesil tanrılar arasında bir savaş başlatmıştır.

SSS

Titanomachy Nedir?

Titanomachy yükseliş savaşı Zeus ve Cronus arasındaki taht kavgası. Savaşa katılanlar Titanlar, Cronus ve müttefikleri ile Olimposlular, Zeus ve müttefikleriydi. Zeus büyüdükten ve kardeşlerinin Cronus tarafından yendiğini öğrendikten sonra intikamını almaya gitti. Gizlice Cronus'un odasına girdi ve karnını yararak kardeşlerini ondan kurtardı.

Bu ikisi arasındaki en ünlü savaşı başlattı. Cronus'un müttefiklerinin çoğu Zeus'a katıldı Çünkü Zeus'un Olimpos Dağı'nın yeni kralı olduğunu biliyorlardı. Savaş çok kanlıydı ama aynı zamanda sonuç vericiydi. Zeus ve müttefikleri kazandı ve Zeus tanrıların yeni kralı olarak taç giyerken kehanet gerçekleşti ve Kronos oğlu tarafından tahttan indirildi.

Birçok titan öldürüldü ve çoğu esir alındı. Yani Titanomachy, Yunan mitolojisinde Titan tanrılarının düşüşü ve Olimpos tanrılarının yükselişidir.

Titanomachy ve Gigantomachy Arasındaki Fark Nedir?

Arasındaki temel fark Titanomachy ve Gigantomachy Titanomachy, Titan tanrıları ile Olimpos tanrıları arasındaki tahta çıkma savaşı iken Gigantomachy, Olimpos tanrıları ile devler arasındaki savaştır. Devler, Olimpos Dağı'nın peşindeki tanrılara saldırmışlardır. Tanrılar, ölümlüler onlara yardım etmedikçe kazanamayacaklarını anlamışlar ve ölümlüler de bunu yapmıştır.

Roma Mitolojisinde Titanomachy Var mıydı?

Evet, Titanomachy Roma mitolojisinde de yer almıştır. Roma mitolojisi Yunan mitolojisindeki pek çok hikayeyi özümsemiştir, Bu nedenle Roma mitolojisinde bulduğumuz önemli olaylar Yunan mitolojisinde zaten mevcuttur. Romalılar olayların ve karakterlerin çoğu özelliğini korurken isimleri ve kişileri değiştirmişlerdir. Bu nedenle Yunan mitolojisindeki her karakterin benzerlerini Roma mitolojisinde bulabilirsiniz.

Sonuç

Zeus ve Cronus, her iki antik Yunan tanrısı da kaderlerini gerçekleştirmek için babalarını öldürdükleri için kesinlikle büyüleyici bir karşılaştırmadır. Uranüs ve Gaea'nın oğlu Zeus ise Cronus ve Rhea'nın oğlu. Cronus, Gaea'nın emriyle Uranüs'ü öldürdü ve Zeus da kendi isteğiyle ama aynı zamanda annesi Rhea'nın öğretileriyle Cronus'u öldürdü. Gaea'nın kehaneti gerçekleşti ve babalar kendilerinden daha güçlü ve ünlü olan oğulları tarafından öldürüldü.

Zeus kesinlikle en ünlü tanri Mitolojinin çoğu Zeus ve Cronus'un etrafında dönmektedir ve bu da onların öneminin bir kanıtıdır. Burada karşılaştırmanın sonuna geliyoruz. Kapsamlı bir karşılaştırma için gerekli olan tüm olası bilgiler yukarıda verilmiştir.

Başa dön