Tanrıça Aura: Yunan Mitolojisinde Kıskançlık ve Nefretin Kurbanı

Tanrıça Aura Hem Yunan hem de Roma mitolojisinde hakkında yazılanlar onu daha da önemli ve ünlü kılmaktadır.

Tanrıça, ilginç dönemeçler ve olaylarla dolu bir hayat yaşadı. Burada size tanrıça, kökeni, dostluk ilişkileri ve yetenekleri hakkında ayrıntılı bir açıklama getiriyoruz.

Tanrıça Aura Kimdi?

Tanrıça Aura, dünyada kendisinden başka hiçbir şeyi umursamayan türünün tek örneği bir tanrıçaydı güzellik, görünüş ve arkadaşlar. Ayrıca Titanların temiz hava, esinti ve sabahın erken saatlerindeki serin hava tanrıçasıydı. Daha sonra ikiz erkek çocukları oldu.

Tanrıça Aura'nın Ailesi

Tanrıça Aura, Titan tanrısı Lelantos ve Periboea'nın kızıydı. Her iki ebeveyninin de kendi ilginç hikayeler. Lelantos, ikinci nesilden en genç Titanlardan biriydi. Titanomachy'nin bir parçası değildi ve bu nedenle Zeus ve kardeşleri tarafından köleleştirilmedi veya öldürülmedi.

Periboea, Titanlar Oceanus ve onun kız kardeşi Tethys'ten doğan su perisi kızları olan 3000 Oceanid'den biriydi. ikinci nesil Titanlar ve Titanomachy'ye katılmadı.

Periboea ve Lelantos birbirlerine aşık oldular ve sadece bir tane doğurdular Aura adında bir çocuk. Aura, farklı zaman ve çağlardan birçok önemli tanrı ve tanrıçaya ev sahipliği yaptığı bilinen Frigya'da yaşadı ve büyüdü.

Aura'nın hiç kardeşi yoktu. birçok müttefik ve arkadaş edindi Bazı şairler onun arkadaşlarını kardeşleri olarak görse de durum böyle değildi. O, Lelantos ve Periboea'nın tek kızıydı. Ona olduğu kişi olması için tam bir özgürlük verdiler ve hiç kimsenin onun özgür doğasını ve esintili kişiliğini engellemesine izin vermediler.

Tanrıça Aurasının Fiziksel Özellikleri

Tanrıça Aura şöyle kabul edilirdi en güzel tanrı Bir Titan ve bir su perisinin kızıydı, en güzel fiziksel özelliklere sahip olması kaçınılmazdı. Literatüre göre Aura, esintili kişiliğini tamamlayan güzel dökümlü elbiseler giyiyordu, huzurlu bir kalbi vardı.

En beyaz tene ve en keskin ama zarif yüz hatlarına sahipti. Tenini çok iyi tamamlayan en uzun sarı saçlara sahipti. Ancak her zaman bir yay taşıdı Çünkü o vahşi bir avcıydı, bu onun yeteneklerinden biriydi ve aynı zamanda farklı şekillerde cesaretini gösteriyordu. İkincisini daha da detaylandırmak gerekirse, kutsal hayvanı vahşi bir ayıdır, çünkü doğanın arasında kalmaya ve hayvanlarla vakit geçirmeye olan vahşi eğilimi vardır.

Ayrıca, sembollerinin uçuşan giysiler olduğunu akılda tutmak önemlidir çünkü bu tür giysiler giyerdi ve her zaman Rüzgar gibi koşturup duruyorlar, Ayrıca Aura kökeni ve görünüşüyle de gurur duyuyordu. Bu gururun onuruna ve hayatına mal olacağından habersizdi.

Tanrıça Aurasının Özellikleri

Tanrıça Aura hafif bir esinti ve serin taze sabah rüzgarları. Her yöndeki rüzgârları kontrol edebiliyor ve tezahür ettirebiliyordu. Aynı zamanda çok iyi bir avcıydı ve ayılarla vahşi doğada koşmayı seviyordu. Ayrıca bakire olmakla ve vücudunun saflığıyla gurur duyuyordu.

Frigya'da yaşıtı normal kızlardan farklıydı, kendisiydi, güzelliğinde neşe ve zarafet buluyordu. Birçok insan onun açıklığını ve cesaretini ailesi Periboea ve Lelantos'a eleştirdi ama onlar umursamadılar. Tek çocukları olduğu için onun kendi hayatını yaşamasını istediler. dolu dolu yaşam İnsanların sözlerini pek umursamazdı ve özgür bir ruhtu, rüzgar gibi özgürdü.

Yunan tanrıçası Artemis'in çok yakın bir arkadaşı ve yoldaşıydı ve bu yüzden ona bakire deniyordu. rüzgarı manipüle etme yetenekleri ve kızlık gemisi, Bu isim Artemis'in yardımıyla ortaya çıkmıştır.

Ev işlerinde ve temel yaşam sanatında çok başarılı olduğu için sık sık arkadaşlarına öğretmek Öğretileri çok yayılmış, bu da onu daha da ünlü ve her türden insanla, özellikle de gelip geçen yolcularla arkadaş yapmıştır.

Aura ve Artemis

Aura'nın hikayesindeki en büyük trajedi ve üzüntü onun Artemis ile dostluk. Önceleri iyi arkadaş olsalar da bu çok uzun sürmedi. Bu arkadaşlık Aura'nın ve onun değerli esintili doğasının düşüşüne yol açtı. Her şey Artemis'in tarafındaki kıskançlık ve nihai ihanet ve intikam yüzünden başladı.

Bir gün, Artemis ve Aura ormanda yürüyüş Aura cesur bir ruh olduğu için gerçekleri söylemekten çekinmiyordu. İkili vücutları ve zaman içinde nasıl dönüştükleri hakkında konuşuyordu. Sohbet, Aura'nın Artemis'in vücuduyla dalga geçtiği karanlık bir noktaya geldi.

Aura'ya göre vücudu hala bakire olduğu için çok genç ve güzeldi ve Artemis de aynı şeyi iddia ettiğinde Aura, Artemis'in vücudunun çok kadınsı Onun bakireliğiyle, fiziksel görünüşüyle ve saflığıyla aynı anda alay etti. Bu Artemis'i kızdırdı.

Artemis ve İntikamı

Artemis Aura'yı ormanda bırakıp geri döndü. Öfkeliydi ve intikam almak istiyordu. Genç bir kızdı, bu yüzden aklına gelen fikir çok iğrenç ve acımasızdı ama umurunda değildi. Meyvelerin, bitkilerin, şarap yapımının ve coşkunun doğa tanrısı olan Dionysos'u aradı.

Dionysos'tan Aura'ya tecavüz etmesini istemesi ve bekaretini ondan söküp alacağım. Dionysos bu iğrenç eylemi kabul etti ve Aura'ya ormanda tecavüz etti. Ancak Aura, gururu elinden alınmış bir şekilde orada yatmak zorunda kaldı, çünkü o anın ve olanların bilincinde değildi. Vücuduna ne olduğunu ve neden böyle bir dehşete maruz kaldığını anlamadı.

Dionysos onu ikiz erkek çocuklarla hamile bıraktı. Kendisi hayatta kalarak. Bir şekilde zaman geçti ve doğum sancısı başladı. İki sağlıklı ikiz oğlan doğurdu ve yemesi için bir dişi aslanın önüne koydu ama dişi aslan reddetti. Oğlanlardan birini kendisi öldürdü ve diğerini fırlatıp attı.

Aura'nın Ölümü

Gururunu ve neşesini Dionysos'a kaptırdıktan sonra çocuğunu öldürdüğü için, Aura'nın yaşama isteği kalmamıştı. En yakın nehir olan Sangarios nehrinde boğuldu. Nehirde öldü ama hikayesi o anda bitmedi. Zeus onun tüm yaşamını Olimpos Dağı'ndan izliyordu.

Kendini boğduktan sonra Zeus onun bedenini bir dereye dönüştürdü, göğüsleri Düşen su püskürtücüleri, Saçları çiçeklere dönüştü. Varlığının her parçası bir şeye dönüştü ve nehrin bir parçası oldu.

Ölümü tüm Yunan mitolojisindeki en trajik ölümlerden biridir ve haklı olarak öyledir. Yine de, akarsu olduğu ve onun gibi aktığı için çok güzel bir öbür dünyaya sahip oldu esintili doğası ve kişiliği. Işıltılı tanrıça Sangarios nehrinde toprağa verildi.

Rüzgar Kızı Aura'nın Mirası

Yukarıda açıklandığı gibi, Aura ikiz erkek çocukları doğurdu. Erkek çocuklardan biri Aura tarafından öldürüldükten sonra nehirde boğuldu ve diğer çocuk hayatta kaldı. Aura ve Dionysos'tan daha uzun yaşadı ve adı Iacchus.

Iacchus Yunan mitolojisinde küçük bir tanrıydı ve Eleusinian gizemleri kültü. Bu, Aura'nın dünyada kalan son hatırası ve aynı zamanda mirasıydı. Iacchus, onu bu şekilde bıraktığı ve kardeşini öldürdüğü için annesi Aura'yı asla suçlamadı çünkü onun yaşadığı trajediyi biliyordu.

Nonnus ve Ovid'in Yazılarında Aura

Homeros ve Hesiod dışında Yunan mitolojisinin küçük tanrıları hakkında yazan bir başka epik şair de Nonnus'tur. daha az bilinen tanrılar Yunan mitolojisindeki meşhur veraset savaşında, Titanomachy'de veya diğer savaşlarda herhangi bir rol oynamamış veya katılmamışlardır. Ancak bu hiçbir şekilde basit bir hayat yaşadıkları anlamına gelmez.

Öte yandan Ovid, antik Romalı bir şairdi. en tanınmış destanlar Roma mitolojisinin en iyi üç Latin yazarından biri olarak kabul edilir ve haklı olarak da öyledir. Eserleri olağanüstü ayrıntıları tasvir eder ve hepsi çok güzel yazılmış ve açıklanmıştır.

Her iki yazar da eserlerinde Aura hakkında yazmışlardır. Roma mitolojisinde Aura Aurora'ya çevrildi. Bu eserler Tanrıça hakkındaki tek bilgi kaynağıdır çünkü Tanrıça Hesiod, Homeros ya da diğer Yunan ve Romalı şairler tarafından yazılmış hiçbir hikâyede yer almamaktadır.

SSS

Yunan Mitolojisinde Artemis Kimdi?

Artemis Yunan tanrıçası Vahşi doğanın, bitki örtüsünün, vahşi hayvanların, doğanın, meyvelerin, iffetin ve doğumun tanrısıdır. Olimposlu tanrı Zeus ve tanrıça Leto'nun kızıydı. Çok tanınmış bir tanrıçaydı ama kıskanç doğası onu Frigya Tanrıçası Aura'ya karşı iğrenç bir suç işlemeye itti.

Dionysos'un Roma'daki Eşdeğeri Kimdir?

Bacchus Her ikisi de şarap yapımı, bitki örtüsü, meyve ve coşku tanrılarıydı, bu yüzden birçok ortak noktaları vardı. Romalılar tanrıları Bacchus'u yıllık şenliklerle kutluyorlardı. Ayrıca bölgede çeşitli yasadışı faaliyetler nedeniyle hükümet tarafından kapatılan Bacchanalia adında çok ünlü ama tartışmalı bir kült oluşturdular.

Sonuçlar

Yunan şair Nonnus ve Romalı şair Ovid'in eserlerinde kendisinden bahsedilen Tanrıça Aura, Yunan rüzgar ve sabah esintisi tanrısıydı. Tanrıça Aura'nın hayatı, sonunda ölümüne yol açan büyük bir trajediyle geçti. özetleyecek noktalar Yunan mitolojisindeki Tanrıça Aura'nın yaşamı ve ölümü.

  • Tanrıça Aura, ikinci kuşak Titan tanrısı Lelantus'un tek kızı ve Oceanus ile Tethys, Periboea'dan doğan 3000 Oceanid'den biriydi. Ailesi tarafından çok sevildi ve bakıldı. Hepsi ünlü Phrygia şehrinde yaşıyordu.
  • Kendisi küçük bir tanrıydı ve rüzgâr tanrıçasıydı. Rüzgârın yönünü kendi isteğine göre değiştirebiliyordu. Özgür bir ruhtu ve çocukluğundan beri arkadaş olduğu hayvanlarla birlikte ormanda vakit geçirmeyi seviyordu.
  • Aura Artemis'in bakiresi ve arkadaşıydı. Aura Artemis'in vücuduyla dalga geçince Artemis çok sinirlendi. Artemis Dionysos'a Aura'ya tecavüz etmesini, bekaretini ve gururunu elinden almasını emretti ve öyle de yaptı. Aura ikizlere hamile kaldı, bunlardan biri Iacchus hayatta kaldı, diğeri ise Aura tarafından öldürüldü.
  • Aura Sanagarios nehrinde boğularak ölmüş, Zeus onun bedenini dönüştürerek bir akarsuya, saçlarını da çiçeklere dönüştürmüştür. Burası Tanrıça Aura'nın dinlenme yeridir.

Tüm Yunan mitoloji tarihinde, Tanrıça Aura çok üzücü ve rahatsız edici bir son. Nonnus ve Ovid şiirlerinde bu trajediyi çok dokunaklı bir şekilde anlatırlar. Tanrıça Aura ile ilgili yazımızın sonuna geldik. Umarız aradığınız her şeyi bulursunuz.

Başa dön