Ovid - Publius Ovidius Naso

(Epik, Elejik ve Didaktik Şair, Romalı, MÖ 43 - MS 17 civarı)

Giriş

Giriş

Sayfa Başına Dön

Ovid üretken biriydi Romalı şair Latin edebiyatının Altın ve Gümüş Çağları arasında yer alan, aşk, baştan çıkarma ve mitolojik dönüşüm hakkında yazan bir yazar. Elejiac beyitin ustası olarak kabul edilir ile birlikte geleneksel olarak sıralanır. Vergil ve Horace Latin edebiyatının üç kanonik şairinden biri olarak kabul edilir.

Şiirleri, özellikle de epik şiir "Metamorfozlar" Geç Antik Çağ ve Orta Çağ'da çokça taklit edilmiş ve bu konuda belirleyici olduğu düşünülmüştür. Avrupa sanat ve edebiyatını etkiledi Chaucer, Dante, Shakespeare ve Milton da dahil olmak üzere.

Biyografi - Ovid (Publius Ovidius Naso) Kimdir

Sayfa Başına Dön

Publius Ovidius Naso M.Ö. 43 yılında Sulmo kasabasında doğdu Roma'nın doğusundaki Apenin Dağları'nda (günümüzde Sulmona). Varlıklı bir binici ailesinden geliyordu ve o ve erkek kardeşi, kamu hayatında kariyer yapma niyetiyle Roma'da eğitim gördü.

Ancak kardeşinin ölümünden sonra Ovid hukuk ve siyaset eğitiminden vazgeçerek Atina'da seyahat süresi , Küçük Asya ve Sicilya. Bazı küçük kamu görevlerinde bulundu, ancak sonunda ciddi bir şekilde şiire devam etmek için bunları bile bıraktı. Romalı general ve sanatın önemli hamisi Marcus Valerius Messalla Corvinus'un himayesini çekti ve Horace Yaşlı Seneca tarafından doğası gereği duygusal ve fevri olarak tanımlanmıştır. Üç kez evlendi (Otuz yaşına geldiğinde iki kez boşanmış ve sadece bir evliliğinden bir kızı olmuştur.

Yaklaşık MS 8 yılına kadar Ovid zaten başlıca eserlerini yayınladı : erken, biraz saygısız (müstehcen dememek için) "Amores" ve "Ars Amatoria" olarak bilinen epistolar şiir koleksiyonu "Heroides" ve en büyük eseri olan epik şiiri "Metamorfozlar" .

MS 8 yılında Bununla birlikte İmparator Augustus Ovid'i sürgüne gönderdi Bilinmeyen siyasi nedenlerden dolayı Karadeniz'de, günümüz Romanya'sında bulunan Tomis şehrine sürgün edildi. Sürgün muhtemelen, sıklıkla varsayıldığı gibi, popüler ama oldukça açık saçık ilk şiirleri nedeniyle değil, Augustus'un o sıralarda sürgün edilen, rastgele ilişkiye giren kızı Julia'nın etrafında gelişen canlı sosyal çevredeki rolüyle bağlantılı olabilir (Ovid'in kendisi de"carmen et error": "bir şiir ve bir hata").

Sürgündeyken, çok kitaplı iki şiir koleksiyonu yazdı , başlıklı " Tristia" ve " Epistulae ex Ponto" Roma'ya ve üçüncü eşine dönme özlemini, üzüntüsünü ve ıssızlığını ifade eden bu eserden sonra, bir başka iddialı çalışmasından vazgeçmek zorunda kaldı "Fasti" Roma takviminin günleri üzerine yaptığı çalışma, muhtemelen kütüphane kaynaklarının yetersizliği nedeniyle, MS 14 yılında Augustus'un ölümünden sonra bile, yeni imparator Tiberius hala Ovid'i geri çağırmadı ve sonunda Tomis'te öldü MS 17-18 yıllarında sürgüne gönderilmesinden yaklaşık on yıl sonra.

Yazılar

Sayfa Başına Dön

Ovid'in ilk büyük eseri "Amores" , aslen yayınlandı arasında MÖ 20 ve 16 olarak beş ki̇taplik koleksi̇yon Daha sonra üç kitaba indirilmiş olsa da, elejiak tarzda yazılmış bir aşk şiirleri koleksiyonudur ve genellikle kilitli kalmış sevgili gibi aşkın çeşitli yönleri hakkında standart elejiak temalara bağlıdır. Bununla birlikte, şiirler genellikle mizahi, alaycı ve biraz alaycıdır ve zaman zaman zinadan bahseder, Augustus'un MÖ 18'deki evlilik yasası reformlarının ardından cesur bir harekettir.

Bu "Amores" tarafından takip edildi. "Ars Amatoria ("Aşk Sanatı") 'de yayınlanmıştır. MÖ 1 ve MS 1 yılları arasında üç kitap Bazı açılardan didaktik şiir üzerine burlesk bir hicivdir ve genellikle didaktik şiirle ilişkilendirilen daktilik heksametre yerine elejik beyitlerle yazılmıştır. Baştan çıkarma sanatı üzerine erotik tavsiyeler verdiğini iddia eder (ilk iki kitap erkeklere yöneliktir, üçüncüsü kadınlara benzer tavsiyelerde bulunur). "Ars Amatoria" Ovid'in MS 8 yılında Augustus tarafından sürgüne gönderilmesinden kısmen sorumluydu, ancak bu artık olası görülmüyor. Eser o kadar popüler bir başarıydı ki bir devam kitabı yazdı, "Remedia Amoris" ( "Aşk İçin Çareler" ).

Bu "Heroides" ("Epistulae Heroidum") bir koleksiyondu. on beş epi̇stolary şi̇i̇r arasında yayınlanan MÖ 5 ve MS 8 Yunan ve Roma mitolojisinin (Ovid'in tamamen yeni bir edebi tür olduğunu iddia ettiği) mağdur kadın kahramanlarından bir seçki tarafından yazılmış gibi sunulan, elejik beyitler halinde bestelenmiştir.

MS 8 yılına gelindiğinde başyapıtını tamamlamıştı, "Metamorfozlar" 'de bir epik şiir on beş kitap Yunan mitolojisinden türetilmiştir efsanevi figürler hakkında (kozmosun biçimsiz bir kütleden organize, maddi bir dünyaya dönüşmesinden Apollo ve Daphne, Daedalus ve İkarus, Orpheus ve Eurydice ve Pygmalion gibi ünlü mitlere ve Julius Caesar'ın tanrılaştırılmasına kadar) dönüşümler geçirmiş olan Daktilik heksametre ile yazılmış 'nin destansı ölçüsü Homer 's "Odyssey" ve "İlyada" ve Virgil 's "Aeneid" Roma dini hakkında paha biçilmez bir kaynak olmaya devam etmekte ve diğer eserlerde atıfta bulunulan birçok efsaneyi açıklamaktadır.

Önemli Çalışmalar

Sayfa Başına Dön

  • "Amores"
  • "Ars Amatoria"
  • "Heroides"
  • "Metamorfozlar"
Başa dön