Ajax - Sophokles

(Tragedya, Yunanca, M.Ö. 444 civarı, 1.421 satır)

Giriş

Giriş

Sayfa Başına Dön

" Ajax " (Gr: " Aias " ) bir trajedidir. Antik Yunan oyun yazarı tarafından Sophocles . İlk icrasının kesin tarihi bilinmemekle birlikte, çoğu akademisyen bu icrayı nispeten erken bir döneme tarihlendirmektedir. Sophocles ' kariyeri (muhtemelen hala var olan en eski Sophoklean oyun), bir yerlerde MÖ 450 ile MÖ 430 yılları arasında Konu, muhtemelen M.Ö. 444 civarında yazılmış olan kayıp bir epik şiirden alınmıştır. Homer 's "Odyssey" , ve bu kitap Yunan savaşçı Büyük Ajax'ın kaderi olaylarından sonra "İlyada" ve Truva Savaşı.

Özet - Ajax Özet

Sayfa Başına Dön

Dramatis Personae - Karakterler

ATHENA

ODYSSEUS

AJAX

SALAMINIANS KOROSU

TECMESSA, Ajax'ın cariyesi

MESSENGER

TEUCER, Ajax'ın üvey kardeşi

MENELAUS

AGAMEMNON

SESSİZ KİŞİLER

EURYSACES, Ajax ve Tecmessa'nın çocuğu

GÖREVLILER, MÜJDECILER, VB.

Öncesinde oyunun başlangıcı Odysseus ve Ajax arasında, Yunan savaşçı-kahraman Aşil'in ölümünden sonra zırhının kime verileceği konusunda bir mücadele yaşanmıştır. Zırh, tanrı Hephaistos tarafından Aşil için yapılmıştır ve zırhı alan kişi böylece Aşil'den sonraki en büyük kişi olarak tanınacaktır. Yunanlıların elinde Truvalı esirler vardı. iki savaşçıdan hangisinin daha çok zarar verdiğini oyladılar. Truva Savaşı ve zırh sonunda Odysseus'a verilir (her ne kadar koruyucusu tanrıça Athena'nın yardımı olmadan olmasa da). Öfkelenen Ajax, kendisini bu şekilde küçük düşüren Yunan liderler Menelaus ve Agamemnon'u öldürmeye yemin eder, ancak intikamını alamadan tanrıça Athena onu kandırır.

Oyun başlarken Athena Odysseus'a, Ajax'ı Akhalar (Yunanlılar) tarafından savaş ganimeti olarak alınan koyun ve sığırların aslında Yunan liderleri olduğuna inandırarak nasıl kandırdığını anlatmaktadır. Ajax bunlardan bazılarını kesip parçalar ve diğerlerini işkence etmek üzere evine götürür; bunların arasında en büyük rakibi Odysseus olduğuna inandığı bir koç da vardır.

Sonunda aklı başına geldiğinde, Ajax yaptıklarından dolayı şok olur, utanır ve utancından kendine acır. Denizcilerden oluşan koro, bu büyük savaşçının kader ve tanrıların eylemleri tarafından ne kadar alçaltıldığının altını çizer.

Ajax'ın karısı Tecmessa Koro'ya Ajax'ın yaptıklarını öğrendiğinde nasıl vicdan azabıyla dolduğunu anlattıktan sonra, daha da korkunç bir şey yapabileceğinden korktuğunu ifade eder ve kendisini ve çocuğunu korumasız bırakmaması için ona yalvarır. Ajax onun konuşmasından etkilenmiş gibi yapar ve kendisini arındırmak ve Hektor'un kendisine verdiği kılıcı gömmek için dışarı çıktığını söyler.

Ajax gittikten sonra, geç de olsa bir haberci gelir ve kahin Calchas'ın Ajax'ın o gün evini terk ederse öleceği konusunda uyardığını söyler. Karısı ve askerleri onu bulmaya çalışırlar ama çok geç kalmışlardır: Ajax gerçekten de kılıcı gömmüş, ancak kılıcı topraktan dışarıda bırakmış ve hayatını ve utancını sona erdirmek için kendini kılıcın üzerine atmıştır.Atreus'un oğulları (Menelaus ve Agamemnon) ve tüm Yunan ordusu.

Ajax'ın üvey kardeşi Teucer, Menelaus ve Agamemnon'un onursuz savaşçının cesedinin gömülmeden bırakılması taleplerine rağmen onu gömmekte ısrar eder. Odysseus, daha önce Ajax'ın büyük bir dostu olmamasına rağmen, devreye girer ve onları Ajax'a uygun bir cenaze töreni yapmaya ikna eder ve kişinin düşmanlarının bile ölümde saygıyı hak ettiğine işaret eder.Oyun, Teucer'in Odysseus'un kendisi katılmayacak olsa da üvey kardeşi için saygılı bir cenaze töreni hazırlamasıyla sona erer.

Analiz

Sayfa Başına Dön

Sophocles ' Ajax büyük bir kahraman olarak tasvir edilir, ancak katı bir şekilde eski moda kahraman olarak tanımlanır, gururlu ve tavizsizdir ve kendi zayıflıklarını ve sınırlamalarını kabul edemez. Homer muhtemelen Sophocles'in kaynağı da Ajax'ı aptallık derecesinde inatçı olarak tasvir etmiştir. "İlyada" Bu trajediye zemin hazırlayan, Ajax'ın tanrıça Athena'nın yardımını reddetme kibridir. Tavizsiz şiddetine ve kadınlara karşı oldukça iğrenç davranışlarına rağmen (özellikle daha cömert ve makul Odysseus'la karşılaştırıldığında), Ajax büyük bir heybet ve asalete sahiptir ve sadece sınırlı bir süre sahnede olsa bile oyuna hakimdir.

Oyun öfke ve nefret, onur (Homeros geleneğinde onur tamamen savaşçı topluluktaki diğer kişilerin sizin hakkınızda ne düşündüğüne bağlıdır) ve ayrıca bireylerin ne ölçüde gerçek bir seçime sahip oldukları ya da sadece kaderin piyonları oldukları temalarını irdeler.

Erken döneminde, Sophocles gibi yazmaya çalıştığını itiraf ettiği iddia edilmektedir. Aeschylus Yine de bir Olimpos tanrısını (Athena) sahneye çıkarma ve Ajax'ın gerçek ölümünü sahnede gösterme cüretini gösterir (antik tragedyanın başka yerlerinde cinayetler her zaman sahne dışında gerçekleşir) ki bu, dönemin beklenen dramaturjik uygulamalarının neredeyse benzersiz bir ihlalidir.

Kaynaklar

Sayfa Başına Dön

  • R. C. Trevelyan tarafından yapılan İngilizce çeviri (Internet Classics Archive): //classics.mit.edu/Sophocles/ajax.html
  • Kelime kelime çeviri içeren Yunanca versiyon (Perseus Projesi): //www.perseus.tufts.edu/hopper/text.jsp?doc=Perseus:text:1999.01.0183
Başa dön