Otrera: Yunan Mitolojisinde Amazonların Yaratıcısı ve İlk Kraliçesi

Otrera, Yunan mitolojisine göre bir kadın savaşçı erkek meslektaşlarıyla kıyaslanabilecek güç, beceri, cesaret ve çevikliğe sahipti. savaşçı doğa Yunanlılar onu savaş tanrısı Ares ile ilişkilendirdiler. Otrera Amazonları yarattı ve onları birçok zafere taşıyan ilk kraliçeleri oldu. Otrera'nın ailesini ve mitolojisini keşfetmek için okumaya devam edin.

Otrera Ailesi

Otrera, Ares ve Harmonia'nın kızıydı, Akmonia vadisinde bir su perisi. Bazı efsanelere göre Ares ve Harmonia tüm Amazonları doğururken, bazıları da onların yaratıcısı olarak Otrera'yı gösterir. Zamanla Otrera ve Ares, Hippolyta, Antiope, Melanippe ve Penthesilea gibi Amazonları doğurur.

Çocuklar

Hippolyte

Otrera'nın kızlarının en ünlüsüydü ve muhtemelen Amazonların en güçlüsü. En büyükleri oydu ve ona insanüstü güç ve yetenekler veren büyülü bir kuşağa sahipti.

Kemerin kendisi deriden yapılmıştı ve Amazon'daki en iyi savaşçı olarak gösterdiği başarılardan dolayı ona bir hediye olarak verilmişti. Kral Eurystheus, On İki Görevi'nin bir parçası olarak Herakles'e Hippolyte'in kuşağını al Amazonlar kadar güçlü olmak isteyen kızı Admete için.

Efsanenin bazı versiyonlarında Otrera'nın en büyük kızının kuşağını Herkül'e verdi onun gücü ve cesareti karşısında hayrete düştükten sonra.

Penthesileia

O bir Amazon kraliçesiydi. Truvalıların tarafında savaştı. Ancak bundan önce, geyik avladıkları sırada yanlışlıkla kız kardeşi Hippolyte'yi öldürmüştü. Bu Penthesileia'yı o kadar üzdü ki ölmek istedi ama Amazon geleneklerine göre kendi canına kıyamadı. Amazonların savaşın ortasında onurlu bir şekilde ölmeleri beklenirdi, bu nedenle Truva Savaşı'na katılmak zorunda kaldı ve Umarım sonunda biri onu öldürür.

Antik Yunan edebiyatından Aethiopis'e göre Penthesileia diğer 12 Amazon'u bir araya getirmiş ve onlarla birlikte Troyalılara yardıma gelmiştir. Onu öldüren Achilles. Bu nedenle kız kardeşini öldürmenin bedelini ödemiş ve cesedi gömülmek üzere Thermodon'a götürülmüştür.

Antiope

Antiope tahtı miras aldı Annesinin ölümünden sonra kız kardeşi Orythria ile birlikte Amazon krallığını yönetti. Antiope muazzam bir bilgelik sergiledi ve krallığı daha yükseklere taşıdı. Amazonları savaşta eğiten ve onlara bazı zaferler kazandıran güçlü bir kadındı. Çeşitli Yunan mitlerine göre, Antiope Theseus'la evlendi, Herakles'e On İki Görevi'nde eşlik etmişti.

Bazı versiyonlarda Theseus'a aşık olduğu ve halkına ihanet ettiği söylenirken, diğer versiyonlarda Theseus tarafından kaçırıldığı anlatılır. Theseus ve Antiope Hippolytus adında bir oğlu oldu, Bazı versiyonlar onun Hippolyte'nin oğlu olduğunu iddia etse de. Antiope, Molpadia adında bir Amazon'un onu Theseus'tan kurtarmaya giderken yanlışlıkla öldürmesiyle ölümle tanıştı. Bu, daha sonra sevgilisinin intikamını almak için Molpadia'yı öldüren Theseus'u üzdü.

Melanippe

Herakles efsanesinin bazı versiyonlarına göre, Melanippe Herakles tarafından yakalanmış ve Melanippe'yi serbest bırakmadan önce Hippolyte'in kuşağını istemiştir. Amazonlar bunu kabul etmiş ve Melanippe için Hippolyte'in kuşağı. Herakles kuşağı Eurystheus'a götürdü ve dokuzuncu görevini yerine getirdi. Diğer anlatılara göre Theseus tarafından kaçırılan ve evlendirilen kişi Melanippe'ydi.

Bazı efsaneler Melanippe'nin Jason'a maceralarında eşlik eden Argonot Telamon tarafından öldürüldüğünü de anlatır.

Efsane ve Amazonlar

Otrera ve vatandaşları vahşilikleri ve olağanüstü savaşçılıklarıyla ünlüydüler. erkeklerin krallıklarına girmesini yasakladı Erkek çocuklar ya öldürülür ya da babalarıyla yaşamaya gönderilirdi. Bazı Amazonlar da iffetli bir yaşam sürmeye yemin ettiler, böylece bölgelerini korumaya ve diğer genç Amazonları eğitiyor.

Artemis Tapınağı

Efes'teki Artemis Tapınağı olarak da bilinen Artemision Otrera ve Amazonlar tarafından kurulduğuna inanılan görkemli tapınak, Dünyanın Yedi Harikası'ndan biri olarak kabul ediliyordu.

Antik kayıtlar, Yunan coğrafyacı Pausanius'a göre Artemis Tapınağı'nın dünyanın en büyük binası olduğuna inanıldığını göstermektedir. Tapınağın adanması sırasında Amazonlar, tapınağa Artemis'in bir meşe ağacının altındaki görüntüsü kılıçlarını ve mızraklarını kullanırken etrafında savaş dansı yaptılar.

Hippolyte daha sonra ritüellerin geri kalanını gerçekleştirdi ve savaş dansının her yıl yapılacağı ve katılmayı reddedenlerin cezalandırılacağı ilan edildi. Efsaneye göre, Hippolyte gerçekleştirmeyi reddetti bir keresinde dansa katılmış ve bunun için cezalandırılmıştır.

Amazonlar vahşi bir kabileydi. ata binmeyi ve avlanmayı severdi Bu yüzden tapınaklarının av tanrıçası Artemis'e adanmış olması şaşırtıcı değildi. Yaşam tarzlarını Artemis'e göre şekillendirdiler ve bazıları tıpkı tanrıçaları gibi iffetli kalmaya yemin etti.

Tapınak, Otrera tanrıçası Artemis'in barındığı bir yer olmasının yanı sıra, aynı zamanda Amazonlar için bir sığınak Theseus ve ordusuna karşı savaştıklarında.

Ares ve Otrera

Yunan mitolojisinde savaş tanrısı olan Ares Otrera güzelliği, Savaş tanrısının övgüsünden heyecanlanan Amazonlar, onun onuruna bir tapınak inşa ettiler. Amazonlar daha sonra Ares'e karşı güçlü bir bağlılık ve tanrının kutsaması için hayvanların kurban edilmesini içeren ritüeller gerçekleştirdiler.

Otrera'nın Ölümü

Büyük Yunan canavar avcısı Bellerophon, Otrera'yı kendisine verilen bir dizi maceranın bir parçası olarak öldürdü. Likya Kralı Iobates. Bellerophon haksız yere bir suçla itham edilmiş ve cezalandırılmak üzere Kral Iobates'e gönderilmişti. Iobates, Bellerophon'a bir dizi imkânsız görev verdi, Bellerophon'un ölümüne yol açacaktı. Bu görevler arasında Otrera ve onu öldürerek kurtulduğu Amazonlarla savaşmak da vardı.

Diğer efsaneler, Otrera ve Amazonlar'ın içinde Yunanistan'a karşı savaşarak Truva Savaşı'na katılan Bellerophon, Yunanlıları destekledikleri için Amazonlara savaş açmaya gönderilir. Orada Amazonların ilk kraliçesiyle savaşır ve onu öldürür.

Otrera Anlamı

Orijinal anlamı bilinmemekle birlikte, modern anlamı şöyledir Amazonların annesi.

Modern Zamanlarda Otrera

Amazon Kraliçesi Amerikalı yazarın edebi eserlerinde yer alıyor Rick Riordan Otrera Riordan ve Otrera Wonder Woman, antik Yunan mitolojisindeki Otrera ile aynı özelliklere sahiptir.

Telaffuz

Önde gelen Amazon kraliçesinin adı şöyle telaffuz edilir

Sonuç

Şimdiye kadar ilk Amazon kraliçesinin efsanesini, hayatını, çocuklarını ve nasıl öldüğünü keşfettik. bir özet tüm okuduklarımızdan:

  • Mitolojiye göre Otrera'nın ebeveynleri savaş tanrısı Ares ve Akmonia vadisinden bir su perisi olan karısı Harmonia'dır.
  • Daha sonra Ares'le birlikte aralarında Hippolyte, Penthesileia, Antiope ve daha sonra Herakles tarafından Hippolyte'in kuşağı karşılığında kaçırılan Melanippe'nin de bulunduğu Amazonları doğurur.
  • Amazonlar, erkek meslektaşlarına eşit hatta onlardan daha fazla olan dövüş becerileri, cesaretleri ve güçleriyle ünlü vahşi bir kadın kabilesiydi.
  • Dünyanın en büyük tapınağı olduğuna inanılan bir tapınak inşa ettiler ve bunu kendilerinden memnun olan ve onları kutsayan Ares'e adadılar.
  • Daha sonra, o ve vatandaşları her Amazonlu tarafından icra edilecek yıllık bir savaş dansı başlattı ve katılmayan herkes ağır bir şekilde cezalandırıldı.

O tarafından öldürüldü Yunan dev avcısı Bellerophon, Kendisini öldürmek isteyen Likya Kralı Iobates tarafından verilen görevlerin bir parçası olarak. İlk Amazon kraliçesi efsanesi, Percy Jackson serisi ve Wonder Woman filmleri de dahil olmak üzere birçok modern kitap ve filmi etkilemiştir.

Başa dön