Odysseus Neden Bir Arketiptir? - Homeros'un Kahramanı

Arketipler (ark-uh-types) tartışmasında, en baştan başlamak gerekir.

Arketip nedir?

tr.wikipedia.org

Tanımlar ve türler değişiklik göstermektedir. Psikolog Carl Jung, arketipler fikrini ilk olarak mitoloji ve edebiyatta ortaya atmıştır Freud'un çalışmalarını temel alarak, insan deneyiminin birçok yönden evrensel olduğunu teorize etti. Keder, aşk, anlam ve amaç arayışı tüm insanlar tarafından deneyimlenen şeylerdir.

Jung, bugün edebiyatta bildiklerimize pek benzemeyen bir arketipler listesi hazırlamıştır. Jung, "gölge, bilge yaşlı adam, çocuk, anne... ve onun muadili olan bakire ve son olarak erkekteki anima ve kadındaki animus "tan bahsetmiştir.

Bu temel tipler, Joseph Campbell'ın yazılarında gelişmiştir. Binbir Yüzü Olan Kahraman Jung'un yazılarını başkalarıyla birlikte damıtarak 8 temel karakter tipi geliştirdi- Kahraman, Akıl Hocası, Müttefik, Haberci, Düzenbaz, Şekil Değiştiren, Muhafız ve Gölge .

Bu arketiplerin her biri belirli bir amaca hizmet eder. Tanımlar değişir ve bazı durumlarda örtüşür, ancak bu temel tiplerin her biri, karakter tiplerini edebiyatta tanımlanabilir kılan farklı özelliklere sahiptir. Odysseus klasik bir Kahraman arketipidir Diğer karakterler başka amaçlara hizmet eder, örneğin Athena Odysseia'daki akıl hocası arketipi.

Kahraman Odysseus

Odysseus epik kahraman kalıbına neredeyse kusursuz bir şekilde uyuyor Bir kahraman, kendisini eşsiz ya da özel kılan bir özelliğe sahip olarak tanımlanır. Bu özellik genellikle kraliyet mensubu olmak ya da kraliyet soyundan gelmekle ifade edilir. Aynı zamanda eşsiz ya da özel bir yeteneğe, hatta sıra dışı bir cesarete ya da zekâya sahip olmak da olabilir. Odysseus kraliyet geçmişine sahiptir ve büyük bir cesaret ve kararlılığa sahiptir ve zekâsıyla tanınır.

Kahramanlar yanılmaz değildir.

Zayıflıkları ve zaman zaman kendilerinin farkında olmaları onları daha da Kahraman yapar Bu tür kusurlar onlara üstesinden gelmeleri gereken ek zorluklar sağlar. Kahraman yolculuk etmeli ve en büyük zorlukları ve en kötü korkularıyla yüzleşmeli, nihai hedeflerine ulaşmak için her şeyin üstesinden gelmelidir.

Bir Kahramanın Yolculuğu - Odysseia Nasıl Bir Arketiptir?

Her arketipik karakter, hikayesinin üzerine inşa edilebileceği bir temele ihtiyaç duyar Odysseus sadece bir arketip değil, aynı zamanda masalın kendisi de bir kalıba uyuyor.

Birçok temel hikaye yapısı vardır, ancak bunların her biri birkaç genel hikayeye indirgenebilir:

  • İnsan Doğaya (veya Tanrılara) Karşı
  • Rags to Riches
  • Arayış
  • Yolculuk ve Dönüş
  • Komedi (Zorlukların Üstesinden Gelmek)
  • Trajedi
  • Yeniden Doğuş

Odysseia Ne Tür Bir Destandır?

Odysseia, adından da anlaşılacağı gibi, bir arayıştır. Odysseus, nostos kavramını izleyerek eve dönüş yolunu bulmak için birçok engeli aşması gereken uzun bir yolculuğa çıkar. Odysseia'daki antagonist, gerçekte Odysseus'un kendisidir İthaka'ya dönmeden önce kendi kibrinin üstesinden gelmeli ve yardım istemek için alçakgönüllü olmalıdır. Döndüğünde, yolculuğunu tanrı Poseidon'a kurban vermek için iç kesimlere doğru bir hac yolculuğu ile tamamlamalıdır.

commons.wikimedia.org

Odysseus, Kahraman olarak yol boyunca birçok zorlukla karşılaşır. Birçok küçük kötü adam var Tepegöz Polyphemus gibi ona düşman olanlar ve cadı Kirke gibi ona karşı olan, ama sonuçta yolu boyunca ona yardım edenler. Meydan okumalar boyunca Odysseus bilgelik ve kendini tanıma kazandı. İlk meydan okumada, Kikonların ülkesine girdiğinde, ülkeyi yağmaladı ve acımasızca yağmaladı. Mürettebatı, Odysseus onları gitmeye çağırdığında gitmeyi reddederek kibrini artırdı. Baskınlarından elde ettikleri ganimetin tadını çıkarmak için kalırlar. İç kesimlerdeki insanlar tarafından saldırıya uğrarlar ve ağır bir kayıp vererek kovulurlar.

Bir sonraki durağa doğru ilerlerken, Lotus Yiyenlerin ülkesine gelirler ve burada başka bir ölümcül günaha, tembelliğe düşerler. Odysseus onları gitmeye zorlamasaydı, mürettebat sonsuza dek kalacak, insanların sunduğu yiyecekleri yiyecek ve hayatlarını tembellik ederek geçireceklerdi.

Daha sonra Tepegöz'le yüzleşirler ve Odysseus zafer kazanır Tepegözü kör eder, ama gururu Poseidon'un lanetini üzerine çeker. Odysseus, Aiolos'un ona rüzgârlardan bir torba verdiği adaya ulaştığında, okuyucu merak edebilir Odysseia ne tür bir hikayedir? .

Odysseia aslında bir kahramanın yolculuğunun öyküsüdür. Odysseus seyahat ettikçe kendisi ve etrafındakiler hakkında bir şeyler öğrenir ve İthaka'ya döndüğünde En çok ihtiyaç duyduğu şeyi kazandı, tevazu. .

Odysseia Ne Tür Bir Edebiyattır?

Odysseia epik bir şiir olarak kabul edilir Odysseus karmaşık bir karakterdir; yolculuğa çıkan kibirli bir maceracı olarak başlar ve yerini almaya hazır gerçek bir Kral olarak geri döner.

Odysseia ne tür bir şiirdir?

Bu bir Görevdir, Kahraman arketipi karakterini bir dizi zorluktan geçiren bir yolculuktur Okuyucuya heyecanlı bir okuma sunarken, her zorluk aynı zamanda karakteri bir şekilde etkiliyor.

Odysseus her yeni zorlukla yüzleşirken, edindiği bilgi ve bilgeliği kullanır. İthaka'ya ulaştığında, büyük bir mürettebat ve gemilerle değil, yalnız ve perişan bir halde gelir. Vardığında, karısını ve tahtını geri almak için gururla yürümek yerine, temkinli ve ihtiyatlı geliyor Yerini geri alma zamanı gelene kadar mütevazı bir köle kulübesinde barınmasına izin verir. Saraya sıradan bir talipmiş gibi girer ve diğerlerine yarışmada birinci olma onurunu bahşeder. Sıra ona geldiğinde, gücünü göstermek için öne çıkar ve elbette kendisine ait olan yayı çeker .

Yolculuğunun sonunda, Odysseus'un yeni karakter gücü alçakgönüllülüğünde ve gücünde kendini gösterir Penelope ona gelin odasındaki yataklarını kaldırması için meydan okur. Öfkeyle ya da gururla cevap vermek yerine, neden kaldırılamayacağını açıklayarak kimliğini kanıtlar. Yolculuğunun sonunda Odysseus ödülü kazanmış ve görevini tamamlamıştır.

Başa dön