Odysseia'nın Tiresias'ı: Kör Bir Kahinin Yaşamına Bir Bakış

Odysseia'dan Tiresias Yunan mitolojisinde kendine özgü bir yeri olan Tiresias, Antik Yunan edebiyatının en ünlü karakterlerinden biridir. Tiresias'ın Odysseia kehaneti, onu dünyanın en çok aranan kâhinlerinden biri yapmıştır. Yunan mitolojisindeki diyar. O bir tanrı değildir, ancak gelecekteki olayları tahmin etme konusundaki büyük yeteneği nedeniyle tanrı gibidir. İronik gibi görünebilir, ancak o kör bir kahindir.

Odysseia'daki Tiresias Kimdir?

Tiresias, Thebaili olarak bilinir. kahin ya da kör peygamber Sophokles, Euripides, Homeros ve Ovid gibi antik klasiklerin büyük yazarlarından T.S. Eliot'ın modern eserlerine kadar birçok edebiyat eserinde yer alan oldukça ilginç bir karakterdir.

Tiresias, Teiresias olarak da yazılır, Thebes'ten selamladı. Annesi Athena'nın en sevdiği su perisi olduğu söylenen Chariclo, babası ise çoban Everes'tir.

Küçükken çocukta özel bir şey yoktu; kör de değildi, ancak kehanet armağanı Çirkin ya da sıradan olan şeylerden olağanüstü bir şey çıkabileceği sözü Tiresias'ın hayatında gerçekten örneklenmiştir. Bu olay onun kör olmasıyla sonuçlanmıştır. Apollo'nun en sevilen ve popüler peygamberi. Hayatının en uzun döneminde Apollon'un Delphi'sinde görev yaptı.

Tiresias genellikle yakışıksız bir şekilde tasvir edilir: yaşlı ve güçsüz, cansız ve çökük gözlerle. Belki de görünüşü, ne zaman biri tavsiyesine ihtiyaç duysa reddedilmesine neden olmuştur. İnsanların onun bilgeliğini araması ironiktir, ancak onun bilgeliği nadiren takip edilir. Bu nedenle, Tiresias'ı gerçekten dinlemesi Odysseus için iyi olmuştur.

Oldukça karmaşık olan Tiresias'ın hikayesi, kör bir kahin olmasının yanı sıra, Yunan mitolojisinde de ünlü olmuştur. kadın olma deneyimi ve yedi uzun yıl boyunca bir olmak.

Çok fazla karakterin yaşama ve deneyimleme şansı olmadı erkek ve kadın olmak Gerçekten de Tiresias eşsiz bir insandır.

Tiresias Nasıl Kör Oldu?

Efsanenin aşağıdakileri açıklayan en az iki versiyonu vardır Tiresias'ın nasıl kör olduğunu.

İlk Versiyon Tiresias Nasıl Kör Oldu?

Bir hikayeye göre Tiresias kör oldu çünkü gözleri tanrıça Athena tarafından seçildi. Rivayete göre bir gün muhteşem tanrıça Athena, en sevdiği perisi Şariklo ile birlikte banyo yaparken Tiresias istemeden de olsa tanrıçayı çıplak görür. ölümle cezalandırılabilir. Annesinin yalvarması üzerine Athena onun hayatını bağışladı ve bunun yerine onu kör etti. Buna göre tanrıça, körlüğü sayesinde daha çok şey görebileceğini gerekçe gösteriyordu.

Tiresias'ın yedi yıl boyunca bir kadının hayatını yaşadıktan sonra kör olmasıyla ilgili bir başka anlatı daha vardır. Bir yılanla ilgili bir olay, dişi bir varlığa dönüştü ve daha sonra tekrar erkek oldu. Kör oluşunun bir sonraki anlatımı bu sırada gerçekleşti.

İkinci Versiyon Tiresias Nasıl Kör Oldu?

İkinci versiyonda ise, Zeus ve Hera'nın kavga ettikleri bir zaman olduğu belirtilir. Erkek ve dişi arasında kimin olduğunu bulmak istiyorlardı. tensel zevklerde daha fazla kazanç. Seçimlerinden, Zeus'un kızların eylemden daha fazla zevk aldığına inandığı, Hera'nın ise aslında cinsel bir eylemden en çok zevk alanların erkekler olduğunu iddia ettiği varsayılabilir.

Yaşayabilen biri olarak popülerlik kazanmış bir erkek ve bir kadın olarak, Tiresias'ın söz konusu zekâ savaşının yargıcı olmasına izin vermek gerçekten tarafsızdı.

Zeus ve Hera Tiresias'ın elimizdeki konunun yargıcı. Tiresias samimiyetle, erotik eylemlerden daha fazla zevk alanın gerçekten de dişi varlık olduğunu söyledi. Ancak Tiresias'ın cevabı Hera'nın hoşuna gitmedi, bu yüzden onu hemen kör etti. Zeus darbeyi hafifletmek için ona olağanüstü bir yetenek verdi kehanet becerileri ve uzun bir yaşam.

Hangi hikaye size daha çok hitap ediyorsa, Tiresias'ın nasıl kör olduğu gerçekten hiç önemli değil. Önemli olan Tiresias'ın körlüğü sayesinde daha fazlasını görebilmiş olmasıdır. gerçekleşmeden çok önce Bir insanın gözlerine ya da varlığına bakmadan zihnini okuyabilir. Gerçekten de bu, herkesin sahip olmak isteyeceği bir yetenektir.

Tiresias: Erkek ve Kadın

Tiresias'ın kör olmadan önce bir ameliyat geçirdiğinden daha önce bahsedilmişti. bir tür fenomen; Bir insanın tek bir yaşamda hem erkek hem de kadın olarak yaşaması olağan bir durum değildir, ancak Tiresias her ikisine de dönüşmüştü. yeterince şanslı (ya da şanssız) olmasaydı deneyimlemek için.

Efsaneye göre, bir gün krallığın Thebes ya da Arcadia belki, Tiresias elinde bir sopayla ormanda yürürken, iç içe geçmiş yılanların çiftleşmesine rastlar. Kendini tutamayarak çiftleşen yaratıklara vurur ve bu durum Hera'yı mutsuz eder. tüm olayı görmüştü. Hera'nın tanık olduğu olay nedeniyle tanrıça intikam almak için onu bir kadına dönüştürür.

Tiresias yedi uzun yıl boyunca bir kadın olarak yaşadı. Hera'nın rahibesi Bu süre zarfında Manto adında bir çocuk dünyaya getirmiş, Manto da ünlü bir rahibe olmuş ve iki çocuğu daha olmuştur.

Diğer edebiyat eserleri Tiresias'ı, fiyatı uygun olduğu sürece her zaman istekli ve hareket halinde olan bir fahişe olarak tanımlar. Rahibe mi fahişe mi? Tiresias sadece yedi yıl kadın olarak yaşadığı için cevap hiç önemli değildi. Bu süre zarfında, tesadüfen çiftleşme eylemindeki aynı yılan çiftinin yanından geçti.

Dersini almış olan Tiresias hayvanları hiç rahatsız etmedi, Dahası, aldığı dersle birlikte tanrılar ona erkekliğini geri vererek onu kadın olmaktan kurtardı.

Tiresias'ın Ölümü

Beklenmedik değişimler ve dönüşlerle dolu bir hayatla Tiresias'ın hayatının bir Kendi başına destansı bir kahramandı, engellere ve zorluklara gurur ve onurla göğüs geriyordu.

Soru şu: Tiresias nasıl öldü? Tiresias Delphi'ye giderken Tilphussa pınarlarından kirli su içmiş, bu da ölümüne neden olmuş ve Tiresias'ın yaşamı sona ermiştir. 175 uzun yaşam yılı.

Odysseus ondan bir şey istemek için yanına gittiğinde Tiresias çoktan ölmüştü. tavsiyeler.

Tiresias ve Odysseus

Geleceği gören büyük bir kâhin olarak ünü sadece yaşayanların ülkesinde değil, aynı zamanda Yeraltı dünyasının toprakları. Bu kör kahin, Hades'te bir ruh olarak bile yaklaşan olayları görme gücüne sahip olduğu için tanrılar tarafından gerçekten tercih ediliyordu.

Odysseia, İthaka'ya doğru yaptığı uzun yolculuğun bir noktasında Tiresias'a danışın (şimdi sadece ruhen) görevlerinde başarılı olmak için.

Ancak, Tiresias'ı görme ihtiyacı sadece Odysseus tarafından düşünülmemiştir. Bunun yerine, Odysseus'a onu araması Kirke tarafından önerilmiştir. Büyüleyici bir kadın adasında erkekleri baştan çıkaran bir kadın.

Odysseia'daki Calypso'nun aksine, oldukça otoriterdir ve Odysseus'u Yedi yıl boyunca onun yanında kaldı; Kirke daha diplomatikti. Odysseus'un adamlarını domuza çevirmek dışında, ki bunu hemen geri aldı, Kirke onlara iyi hizmet etti.

Odysseus Kirke ile bir yıl yaşadıktan sonra onun ısrarı yüzünden, ona eve dönebilmesi için yeraltı dünyasına gidip Tiresias'tan tavsiye istemesi gerektiğini söyler.

Yeraltı dünyasına başarıyla ulaştıktan sonra Odysseus birkaç büyük ruh. Bunların arasında Tiresias Odysseia 11. Kitap da vardı; Tiresias bu karşılaşmada Odysseus'a, vizyonlarında gösterdiği gibi, eve dönüş yolculuğunda aksiliklerden kaçınmak için ne yapması gerektiği konusunda tavsiyelerde bulundu.

Tiresias'ın Odysseia Kehaneti

Odysseus'un sunusu yeraltı dünyasında yapılıp kabul edildikten sonra, Tiresias onun başarılı olmasına yardım etmekle yükümlüdür krallığına dönüyor Odysseus, Tiresias'ın kehanetine kulak verdi. Tiresias, Odysseus'a yolculuğu ilerledikçe Poseidon'un beraberinde getireceği zorlukların da artacağını bildirdi; bu, Odysseus'a verilen zararın intikamıdır. Poseidon'un oğlu Polyphemus'un gözleri. Bu nedenle, ekstra dikkat ve cesaret gereklidir, deniz tanrılarını kızdırmamak en iyisidir, aksi takdirde dalgalı denizler ve kötü yolculuklarla karşılaşılabilir.

Tiresias daha sonra ona güneş tanrısı Helios'un sürüsünün bir adada özgürce otlamasından çok hoşlandığını söyler, bu yüzden Odysseus'u Helios'un sürüsüne dokunmaması için uyarır, yoksa ağır bir şekilde cezalandırıldı. Bu kibir Odysseus'un tüm adamlarının ölümüne yol açmış ve Odysseus seyahat etmek için tek başına kalmıştır.

Bir diğeri ise, Odysseus'un eve vardığında, seçmenleri arasında kimin hala kendisine sadık olduğunu ve kimin olmadığını anlayacak kadar akıllı olması gerektiğiydi. Kurnazlığıyla, İthaka'ya vardığında, Odysseus kimliğini sakladı Orada, Odysseia'daki sadık domuz çobanı Eumaeus karakterini tanımladı. Ayrıca Melantho'nun Odysseia, Kitap 19'daki Karısının en sevdiği köleler, terbiyesizdi ve hatta geceyi Penelope'nin diğer talipleriyle geçirdi.

Odysseus dilenci kılığına girmeye devam etse de, köpeği ve oğlu Telemachus hala onu tanıyabiliyorum. Öte yandan, Odysseia'daki bir başka karakter, Eurycleia, onun bacağındaki yara izini tanıdı; böylece, Odysseus olduğuna dair önsezileri doğru çıktı.

Sonunda Odysseus okçuluk yarışmasına katıldı ve kazandı. Penelope tarafından düzenlenen yarışma. Bu yarışmada Penelope'nin yarışmayı kim kazanırsa onunla evleneceği umuluyordu, çünkü kocası her şeye rağmen eve gelmeyebilirdi.

Daha sonra yarışmayı kazanan kişinin dilenci değil ama Penelope'nin uzun zamandır kayıp kocası

Tiresias Teb Krallığı'nda

Tiresias, Teb krallığında büyük bir peygamber olarak ün kazanırken, Oidipus rex ya da Kral Oidipus ona bilip bilmediğini sorar Kral Laius'u öldüren kişi. Tiresias, Oidipus'u hapsetmeden gerçeği açıklamayı zor bulur.

Kahin tarafından zaten bilinmesine rağmen, Oidipus kendi babasının katili olduğunu kolayca fark edememiş ve annesi olan bir kadınla evlendi. Öz babasını öldürdüğünü ve annesini karısı yaptığını fark ettikten sonra Oedipus rex gidip kendini cezalandırır.

Bu nedenle, psikolojide şöyle bir terim vardır Oedipus kompleksi, Bu da bir oğulun annesine karşı güçlü bir duygusal bağlılık duyarken babasına karşı nefret beslemesini ifade eder.

Sıkça Sorulan Sorular (SSS)

Tiresias nasıl telaffuz edilir?

Tiresias, tai-ree-see-uhs olarak telaffuz edilir.

Tiresias Ne Kadar Yaşadı?

175 yıl yaşadı.

Tiresias'ın Odysseia'daki Rolü Nedir?

Tiresias, vizyonu aracılığıyla Odysseus'un evine yaklaşırken karşılaştığı zorlukların üstesinden gelmesine yardımcı olmuş, ona ne yapması ve ne yapmaması gerektiğini söylemiştir.

Tiresias'ı Kim ve Neden Kadına Dönüştürdü?

Çiftleşme halindeki bir çift yılanı rahatsız ettiği ve onlara vurduğu için Hera tarafından ceza olarak kadına dönüştürülmüştür.

Tiresias gerçekten kör mü?

Evet, ama o kör doğmadı.

Sonuç

Tiresias bir karakter olarak pek çok dönüşüm geçirmiştir; bu dönüşümler nihayetinde onun daha fazla öz farkındalığa sahip olmasının yanı sıra ana karaktere yardımcı olur:

  • Kör oldu; bu sayede, görme yetisine sahip olduğu zamana kıyasla daha büyük bir hayat yaşadı.
  • Tanrılar tarafından tercih edildiğinden, bazen onları kızdırdı, ancak bu, onlardan kendisine fayda sağlayan özel ödüller almasına engel olmadı.
  • Bu kehanet olmasaydı, Odysseus evine dönemeyebilirdi.
  • Tiresias çok uzun bir süre yaşadı: 175 yıl.
  • Barışçıl bir şekilde ölmek yerine halktan biri olarak öldü.

Bir tanrı ya da savaşçı değildi, ama Tiresias destan kahramanı Odysseus'un amacına ulaşmasına yardım etti: evine, İthaka krallığına ve sevgili karısı Penelope'nin kollarına geri dönmek. Bununla birlikte, sadece sahne arkasında oynuyor olsak bile, başarılı olabiliriz, yeter ki başkalarına yardım sunmaya hazır.

Başa dön