Odysseia Kiklopları: Polyphemus ve Deniz Tanrısının Öfkesini Kazanmak

Odysseia Tepegözü ya da Polyphemus Deniz tanrısı Poseidon'un oğlu olarak bilinir. Babası gibi yarı tanrı da güçlüdür ve kendisine yanlış yapanlara karşı derin bir kin besler. vahşi, zalim ve bencil bir varlık, Odysseia'daki Acis kimdi ve Odysseus'un çalkantılı eve dönüş yolculuğuna nasıl sebep oldu? Bu soruları cevaplamak için Odysseia'da yaşanan olaylara geri dönmeliyiz.

Odysseia

Truva Savaşı'ndan sonra, savaşa katılmış olan erkekler ailelerine geri dönüyorlar. Odysseus adamlarını gemilere bindirir ve doğruca sevgili evleri İthaka'ya doğru yola çıkar. Yolda, çeşitli derecelerde tehlike içeren çeşitli adalara uğrarlar, ancak hiçbir ada onlara ömür boyu sürecek sıkıntılar yaşatmamıştır, ta ki Sicilya adası, Cyclops'un ülkesi'.

Burada buldukları yiyecek ve altın dolu bir mağara; Adamlar açgözlülükleri yüzünden ne varsa almaya karar verirler ve evdeki yiyeceklerle ziyafet çekerek, karşı karşıya oldukları tehlikelerden habersiz, dönemin lüksünün tadını çıkarırlar. Polyphemus, tek gözlü bir dev, Evine girdiğinde tuhaf küçük adamların yemeğini yediğini ve hazinelerine hayranlıkla baktığını görür.

Odysseus deve doğru yürür ve devin onlara Yiyecek yemek, seyahatlerinde barınak ve yolculuklarında güvenlik, Hepsi de macera ve yolculuk hikâyeleri karşılığında. Dev göz kırpar ve en yakınındaki iki adamı alır. Onları çiğner ve Odysseus ile adamlarının önünde yutar, onları korku içinde kaçmaya ve saklanmaya itiyor Arkadaşlarını yiyen devden.

Polyphemus mağarayı bir kaya parçasıyla kapatır, Adamları içeri hapseder ve karyolasında uyumaya gider. Ertesi gün Polyphemus iki adam daha avlar ve onları kahvaltıda yer. Sığırlarını dışarı çıkarmak için mağarayı kısa süreliğine açar ve mağarayı bir kaya parçasıyla kapatarak İthakalı adamları tekrar içeride hapseder.

Devi Kör Etmek

Odysseus bir plan yapar, devin sopasının bir kısmını alır ve onu bir mızrak şeklinde keskinleştirir; Polyphemus mağarasına girdiğinde, Odysseus devle konuşma cesaretini toplayana kadar Odysseus'un iki adamını daha yer. Tepegöze şarap ikram ediyor. ve istediği kadar içmesine izin verir.

Polyphemus sarhoş olduğunda, Odysseus mızrağı tam tepegözün gözüne saplar Öfkeden gözleri kör olan Polyphemus, kendisini kör etmeye cüret eden cesur insanı aramaya çalışır ama nafile, Ithacan kralını hissedememektedir.

Ertesi gün Polyphemus sürüsünün otlar ve güneş ışığı arasında dolaşmasına izin vermelidir. Mağarayı açar ama geçen her şeyi kontrol eder. Koyunlarının her birini hisseder, onu kör eden adamları yakalamayı umuyordu, Ama nafile; tek hissedebildiği koyunlarının yumuşak yünüydü. Odysseus ve adamları yakalanmadan, huzur içinde kaçabilmek için kendilerini koyunların altlarına bağlamışlardı.

İthakalı adamlar hayatta kalmış ve tek parça halinde kaçmayı başarmış olsalar da, Odysseus'un gururu ona üstün gelir. Adını haykırır ve deve şöyle der İthaka kralı olduğunu bilen herkese, devi kör etmişti, başka kimseyi değil.

Odysseia'daki Polyphemus daha sonra babası Poseidon'a Odysseus'un eve dönüşünü geciktirmesi için dua eder ve Poseidon sevgili oğlunun isteğine kulak verir. Poseidon, Ithacan kralının partisine fırtınalar ve dalgalar göndererek onları tehlikeli sulara ve tehlikeli adalara sürükler.

Getirildiler Laistrygonialıların adası, Av gibi avlandıkları ve yakalandıklarında takip edilip ızgara yapılacakları bir av gibi muamele gördükleri yerde. Odysseus birkaç adamıyla zar zor kaçar, ancak fırtına tarafından Circe adasına. Kirke adasında Odysseus'un adamları domuza dönüşür ve Hermes'in yardımıyla kurtulurlar.

Bir yıl boyunca adada lüks içinde yaşarlar ve bir kez daha İthaka'ya doğru yelken açarlar. Helios adası, Odysseus'un adamlarının tanrının sevgili altın sığırlarını katlettiği ve tanrıların öfkesini kazandığı yer.

Zeus'un Cezası

Tanrıların tanrısı Zeus, ceza olarak bir şimşek çaktı, Tek kurtulan Odysseus, Yunan su perisi Kalipso'nun evi olan Ogygia adasında kıyıya vurur ve burada birkaç yıl boyunca hapsedilir.

Athena, babasını ve Olimpos konseyinin geri kalanını eve dönmesine izin vermeye ikna edebildiği için hapsi sona erer. Odysseus Kalipso'nun adasından kaçar Ancak Poseidon'un sert dalgaları ve fırtınaları yüzünden bir kez daha raydan çıkar. Phaeacian adasında kıyıya vurur ve burada kralın kızıyla tanışır. Genç kız Odysseus'u kaleye geri getirir ve Ithaca'ya geri götürülmek üzere ailesini etkilemesini tavsiye eder. Maceralarını ve seyahatleri sırasında karşılaştığı zorlukları anlatarak Phaeacialıları büyüler.

Kral, adamlarından bir gruba şunları getirmelerini emreder Patronları Poseidon için Genç Ithacan'ın evi, Böylece Yunan kahramanımız, Phaeacialıların iyiliği ve becerisiyle İthaka'ya sağ salim dönebilmiş ve sonunda hak ettiği tahta oturmuştur.

Odysseia'da Kiklop Kimdir?

Odysseia'daki Tepegöz tanrı ve tanrıçalardan doğan efsanevi bir yaratık Yunan mitolojisinde büyük bir öneme sahip olan Kiklopların en dikkat çekeni Odysseia'da Odysseus ve adamlarıyla kendi evinde karşılaşan Poseidon'un oğlu Polyphemus'tur.

Doğası gereği dengesiz olan Poseidon, bir zamanlar Truva savaşındaki asil davranışları nedeniyle Odysseus'u kayırır, ancak oğlunu yaralayarak ona saygısızlık ettikten sonra varlığını bir tehdit olarak görür. İthaka kralı onun pençelerinden kaçarken onu kör eder. Utanan ve öfkelenen Polyphemus babasına dua eder ve ondan kendisini yaralayanlardan intikam almasını ister.

Poseidon gönderir çeşitli fırtınalar ve dalgalar Odysseus'un yoluna, Onları deniz canavarlarına, zorlu sulara ve İthakalı adamlara zarar verecek en tehlikeli adalara götürür. Poseidon'un Odysseus'un yolculuğunu raydan çıkarmak için son girişimi İthakalı kral Kalipso'nun adasından kaçtıktan sonradır. Odysseus'un gemisinden denize güçlü sular Phaeacian adasını kıyıya vururken.

İronik bir şekilde, denizci insanlar Poseidon'un seçilmiş varlıklarıdır; Phaeacianlar Poseidon'u koruyucuları olarak görürler Deniz yolculuklarında onları koruyacağına söz verdi. Phaeacianlar Odysseus'a eve kadar eşlik ederler ve Odysseus İthaka'da tekrar iktidara gelir.

Odysseus ve Kiklop Mağarası

Odysseus ve adamları Sicilya'ya varır ve Polyphemus'un mağarasına girerler ve hemen Xenia'yı talep et. Xenia, kökleri cömertlik, hediye alışverişi ve karşılıklılık inancına dayanan Yunan misafirperverlik geleneğidir.

Yunan geleneklerinde, tipiktir ve aşağıdakiler için uygundur ev sahibinin yiyecek, barınak ve güvenli seyahatler sunması Bilgi çok az olduğu ve seyahat zorlu bir görev olduğu için, deniz yolcularına seyahatlerinin hikayeleri karşılığında Eski zamanlarda gezginler büyük önem taşıyordu, Bu yüzden Odysseus'un böyle bir talebi, eski Yunanlıları selamlamanın bir yolundan başka bir şey değildi.

Odysseus bir Tepegöz'den Xenia'yı talep etti, Yunanlılarınkinden tamamen farklı bir kültürel ortam. Tepegözler, tıpkı tanrılar ve tanrıçalar gibi, kendi başlarına seyahat etme gücüne ve yetkisine sahip oldukları için böyle bir özelliği umursamazlar. Özellikle de Polyphemus, sevgili adasının önünde ne olduğu ile ilgilenmiyordu.

Yunanlı Cyclops, zaten onun için bilinen cani ve şiddet eğilimli, Odysseus'un taleplerini dinlemek yerine, bir güç gösterisi olarak adamlarını yedi. Odysseus ve Kikloplar daha sonra Yunanlı adamlar kaçmaya çalışırken bir zeka savaşıyla karşı karşıya kalırlar. Cyclops onları hapiste tutmaya çalışırken.

Sonuç:

Polyphemus'tan, Odysseia'da kim olduğundan ve oyundaki rolünün ne olduğundan bahsettiğimize göre, şimdi bazılarının üzerinden geçelim Bu makalenin kritik noktaları:

  • Odysseia'daki Tepegöz Polyphemus'tan başkası değildir
  • Ulysses ve Kikloplar olarak da bilinen Odysseus ve Kikloplar, Polyphemus'un mağarasından kaçmaya çalışan Odysseus'un bu sırada devi kör etmesi ve Poseidon'un öfkesini kazanmasını anlatır
  • Odysseus mağaradan kaçmak için Polyphemus'u kör eder ve genç İthaka kralının eve dönüş yolculuğunu zorlu hale getirmek için elinden geleni yapan Poseidon'un gazabına neden olur
  • Polyphemus, adası dışındaki hiçbir şeyle ilgilenmeyen, vahşi ve cani bir tepegözdür

Odysseus xenia talep ediyor ama adamlarının bir kısmının ölümüyle ödüllendirilir.

Sonuç olarak, Odysseia'daki Polyphemus bir antagonist yaratmada çok önemli bir rol oynamıştır. Polyphemus olmasaydı, Odysseus Poseidon'un öfkesini kazanamazdı ve ilahi düşman Odysseus'un yolculuğunu yıllarca geciktirmek için kendi yolundan çıkmazdı. Ve işte, Odysseia'daki Tepegöz'ün tam bir analizi, kim olduğu ve Tepegöz'ün oyundaki önemi.

Başa dön