Odysseia'da Menelaus: Sparta Kralı Telemachus'a Yardım Ediyor

Odysseia'daki Menelaus Odysseus'un dostu ve Odysseus'un oğlu Telemakhos'a kahramanımızın yerini bulması için yardım teklif eden kral olarak sunulur. Telemakhos ve adamlarından oluşan İthaka grubunu kollarını açarak karşılayan Menelaos.

Sparta'ya geri dönüş yolunu bulmak için Deniz'in ilahi yaşlı adamı Proteus'u yakalama hikayesini anlattı.

Ancak Menelaos'un Odysseia'daki rolünü, önemini, sembolizmini ve nasıl Telemachus'a cesaret ve güven verdi. eve dönmek için, hikayenin nasıl geliştiğini görmeliyiz.

Odysseia'da Menelaus Kimdir?

Odysseia'daki Menelaus Sparta'nın zarif kralı Odysseus'un oğlu Telemachus ve Pisistratus'u, kızının Akhilleus'un oğlu Neoptolemus ile evlenmesi şerefine ziyafete davet eden Sparta kralı ve Agamemnon'un kardeşiydi. Truva'nın düşüşünden geri getirdiği Truvalı Helen ile evliydi.

Daha sonra hikayesini anlattı Troya'dan nasıl seyahat ettiği ve Sparta'ya dönerken yaşadığı mücadeleler hakkında Deniz tanrıçası Eidothea ile karşılaşmasından kardeşi Agamemnon ve Ajax'ı bulmak için Proteus'u yakalamak için verdiği savaşa ve tabii ki Odysseus'un kaderine kadar.

Menelaos Odysseus'un genç oğluna yardım etti babasının dönüşüne güvenmek için Telemakhos'un bir kral olarak yeteneklerini fark etmesine yardımcı olan bir rol sağlamanın yanı sıra. Telemakhos yolculuğunda diplomasiyi öğrenmişti, ancak Menelaos ile yoldaşlığın ve bağlantıların önemini öğrendi. Menelaos'un Odysseus'un eve dönüşünde oynadığı rol sadece küçük bir parçaydı, ancak Telemakhos'un inancındaki rolü, genç prensin güvenle geri dönmesini sağlayan itici güçtü.Ithaca, Penelope'nin taliplerinden kurtulmak için yeniden canlandı.

Telemakhos Neden Babasını Aramaya Gitti?

Telemachus'un babasını bulmak için yola çıkmasının ana nedeni çünkü endişeliydi Bu noktada babası on yıldan fazla bir süredir kayıptı ve diğer kralların Troya savaşı sona erdikten sonra evlerine vardıkları haberi İthaka'ya ulaşmıştı.

Doğal olarak, Telemachus da annesinin yeniden evlenmesini önlemek istedi Bu yüzden İthaka'dan ayrılmaya ve kendi yolculuğundan ve savaştan sonra geri dönen Sparta Kralı Menelaos'a ulaşmaya karar verdi.

Yine de devam edelim ve hikayenin biraz daha derinine inelim.

Odysseus Gittiğinde İthaka'da Neler Oldu: Talipler

Odysseus İthaka'ya dönme yolculuğunda mücadele ederken, ailesi de onun uzun süreli yokluğu nedeniyle kendi mücadeleleriyle karşı karşıya kalmıştır, Ithacan kralının öldüğü sanılıyordu. ve Penelope'nin, başka bir koca bulmasını isteyen babasını ve ülke halkını tatmin etmek için başka bir adamla yeniden evlenmesi gerekiyordu.

Penelope bunu yapmayı reddetti ama çevresindekilerin beklentilerine karşı koyamadı. Bunun yerine, kalbini onlara açma kisvesi altında taliplerinin kendisini takip etmesine izin verdi. Gerçekte, Odysseus'u gizlice bekleyerek kur yapma sürelerini uzattı. Taliplerine, yas dokumasını bitirdikten sonra içlerinden birini seçeceğini söyleyerek bir bahane uydurdu, ancak her gece süreci uzatmak için işini çözdü.

Taliplerin Odysseus'un evine saygıları yok denecek kadar azdı. Krallar gibi yemek yediler, her gün ziyafet çektiler ve her gece içtiler, yıllarca kendilerine krallar gibi davrandılar, Odysseus'un evi tehlikedeydi. tüm kaynaklarını taliplerine kaptırmaktan korkuyor.

Telemachus Kurtarma Görevinde

Bu nedenle Telemakhos, krallıklarının durumunu görüşmek üzere bir toplantı düzenledi. Orada İthakalı ileri gelenlere endişelerini dile getirdi ve taliplerin davranışlarından kaynaklanan başka sorunların ortaya çıkmasını önlemek için bir plan yapıldı. taliplerin lideriyle konuştu ve onlardan Odysseus'un karısı Penelope'ye ve evine saygı göstermelerini istedi Talipler onları dinlemedi ve bir türlü kurtulamadıkları bu insan engelini öldürmeyi planladılar.

Genç adamın hayatından endişe ediyor, Athena kendini akıl hocası olarak gizledi Telemakhos'u babasını aramak için denizlere açılmaya teşvik etti. Bu yolculuk Telemakhos'un kabuğuna bürünmesine yardımcı olacak, yeteneklerini keskinleştirecek ve onu etkileyecek ve ona hem bir erkek hem de bir kral olmayı öğretecek kadar maruz kalmasını sağlayacaktı.

Athena Telemachus'a Nasıl Yardım Etti?

Zeus'un rızasıyla, Athena, Odysseus'un aile koruyucusu olarak Telemachus ile konuşmak üzere İthaka'ya gitti Odysseus'un eski dostu Mentes'in kılığına giren Athena, genç adama Odysseus'un hâlâ hayatta olduğunu bildirir.

Ertesi gün Telemakhos, taliplerin sarayı terk etmelerini emrettiği bir toplantı düzenledi. Taliplerin en saygısızları olan Antinous ve Eurymachus, Telemakhos'u azarladılar ve ziyaretçinin kimliğini sordular. Ziyaretçinin kılık değiştirmiş bir tanrıça olduğundan şüphelenen Telemakhos, onlara adamın babasının eski bir arkadaşıydı. , Odysseus.

Telemachus olarak Pylos ve Sparta'ya gitmeye hazırlanıyordu. Athena, Odysseus'un eski dostlarından biri olan Mentor kılığında onu tekrar ziyaret eder ve yolculuğunun verimli geçeceğini söyleyerek onu cesaretlendirir. Daha sonra Telemakhos'un kılığına girerek şehre doğru yola çıkar ve gemisini işletmek için sadık bir tayfa toplar.

Pylos ve Nestor Telemachus'a Yardım Ediyor

Pylos'ta Telemachus ve Athena, Deniz Tanrısı Poseidon'a düzinelerce boğanın kurban edildiği etkileyici bir dini törene tanık oldular. Telemachus'un topluluk önünde konuşma konusunda neredeyse hiç deneyimi olmamasına rağmen, Athena onu Nestor'a yaklaşması için cesaretlendirdi Pylos Kralı'na gidip ondan yardım isterler.

Odysseus hakkında hiçbir bilgi sahibi olmayan Nestor, Troya'nın düşüşü ve sefere önderlik eden iki Yunan kardeş Agamemnon ve Menelaos'un ayrılış hikâyesini anlattı. Menelaos hemen Yunanistan'a doğru yelken açtı ve Nestor ona eşlik ederken Odysseus Agamemnon'un yanında kaldı Troya kıyılarında tanrılar için kurban kesmeye devam ettiler.

Telemachus o zaman Menelaos'un kardeşi hakkında soru sorma fırsatı buldu. Nestor daha sonra Agamemnon'un Troya'dan döndüğünde, geride kalan korkak Aegisthus'un karısı Clytemnestra'yı baştan çıkarıp onunla evlendiğini ve onun da onayıyla Aegisthus'un Agamemnon'u öldürdüğünü anlattı.

Nestor, Telemachus'a sempati duyuyor, oğlu Peisistratus ve Telemachus'u Sparta'ya gönderdi Telemachus'a Sparta kralı Menelaus'un babasının nerede olduğunu bilebileceğini bildirir. Ertesi gün ikisi karadan yola çıkarken Athena, Mentor'un formundan sıyrılıp tüm Pylos sarayının önünde bir kartala dönüşerek tanrısallığını ortaya koyar. Telemachus'un gemisini ve tayfalarını korumak için geride kalır.

Odysseia Destanı'nda Menelaus: Telemakhos Sparta'ya Varıyor

Telemakhos Sparta'da, alçakta bulunan Lacedaemon şehrine vardı. Oradan doğruca Spartalı Menelaos'un evine gittiler. Menelaos evinde, Neoptolemus ve Hermione'nin şerefine birçok klan üyesiyle birlikte ziyafet veriyordu; Menelaus'un kızı savaşçı Aşil'in oğluyla evlenecekti. .

Kapıya vardıklarında Eteoneus adında bir hizmetçi Telemakhos'u görür ve hemen kral Menelaos'un yanına dönerek olanları ona anlatır. Menelaos daha sonra hizmetçilere şu talimatı verdi Ithacan ve Pylean partisini lüks bir banyoya yönlendirmek için.

Sparta Kralı, İthakalıları bizzat karşıladı ve kibarca karınlarını doyurmalarını söyledi. Savurganlık karşısında şaşıran gençler oturup yemek yediler ve hatta daha sonra Sparta Kraliçesi Helen tarafından da ağırlandılar, Telemachus'u Odysseus'un oğlu olarak tanıdı. Kral ve kraliçe daha sonra Odysseus'un Troya'daki kurnazlığının birçok örneğini hüzünle anlattılar.

Helen, Odysseus'un bir serseri gibi giyinip, dikkatini dağıtmayı nasıl başardığını hatırladı. Paris ve Menelaos Helen'i Sparta'ya geri getirmeyi başardılar Menelaos ayrıca Odysseus'un düzenlediği ve Yunanlıların Troyalıları katletmek için Troya'ya gizlice girmelerini sağlayan ünlü Troya atı hikâyesini de anlattı. Ertesi gün Menelaos, kaçınılmaz olarak Odysseus'un nerede olduğuna yol açan Troya'dan dönüş hikâyesini anlatacaktı.

Menelaos Odysseus'un Nerede Olduğunu Nasıl Buldu?

Menelaus Mısır'daki macerasını anlattı Odysseus'un oğluna da Pharos adasında nasıl mahsur kaldığını anlatır. Erzakları azalmış ve umudu azalmışken, Eidothea adlı bir deniz tanrıçası ona acır.

Tanrıça ona babası Proteus'tan bahsetmiş ve Proteus'un ona adadan ayrılması için gereken bilgiyi vereceğini söylemiş. onu yakalamak ve yeterince uzun süre tutmak zorunda kaldı paylaşılacak bilgiler için.

Proteus'un kızı Eidothea'nın yardımıyla babasını yakalamayı planladılar. Proteus her gün foklarıyla birlikte kumların üzerine uzanıp güneşin tadını çıkarıyordu. Menelaos orada deniz tanrısını yakalamak için dört çukur kazdı. Bu kadar zorluğa rağmen, Menelaos tanrıyı, Menelaos'un arzuladığı bilgiyi paylaşmasına yetecek kadar uzun süre yakaladı .

Proteus ona kardeşi Agamemnon ve bir başka Yunan kahramanı olan Ajax'ın Troya'dan sağ kurtulduklarını, ancak Yunanistan'a döndüklerinde öldüklerini bildirir. Menelaos'a daha sonra Odysseus'un nerede olduğu söylenir: Proteus'a göre Odysseus su perisi Kalipso tarafından tutulan bir adada mahsur kalmıştır ve tüm bildiği budur, Telemachus ve Peisistratus Pylos'a döndü ve genç prens İthaka'ya doğru yelken açtı .

Odysseia'da Menelaus Ne Yaptı?

Menelaos Telemachus'a bilgi verdi Sparta kralı olarak Telemachus'a ve Nestor'un oğlu Peisistratus'a yemek ve banyo ikram etti. Ayrıca Truva savaşı hikayesini ve şehri Sparta'ya dönmek için nasıl mücadele ettiğini anlattı. Onlara Proteus'la tanışmasını ve kardeşi Agamemnon ile savaşta ölen bir başka Yunan askeri Ajax'ın kaderleri hakkında nasıl bilgi edindiğini anlattı.Yunanistan.

Odysseia'da Menelaus: Telemachus'un Baba Figürü

Menelaus, bu bağlamda, Telemachus'a bir kralın ideal niteliklerini aktardı. Çünkü babasız ve kralsız büyümüştü - genç prensin örnek alacağı bir baba figürü yoktu. Liderlik konusunda örnek aldığı kişiler annesi ve İthaka'nın ileri gelenleriydi, yani tahtı yönetecek dürtü, tutku ve yeteneklerden yoksun görünen herkes. Bu nedenle Telemakhos bir lider olarak yeteneklerine güvenmeden büyüdü, çünkü kimse ona nasıl lider olunacağını öğretmemişti.

Telemakhos bu yolculukta sadece özgüven ve siyasi beceriler kazanmakla kalmamış, aynı zamanda dostluğun ve sadakatin değerini de anlamıştır. Menelaos ve Nestor ona doğru ve adil bir kral olması için özümseyebileceği nitelikler verdiler .

Nestor'dan, diplomasiyi öğrendi ve Menelaus'tan, sempati duymayı öğrendi İlişkileri nasıl besleyeceğini ve ilk etapta onlara nasıl yardım edeceğini bilmezse halkıyla ilgilenmenin yeterli olmayacağını öğrendi. Menelaos ona bu nitelikleri tasvir ettiği için cömertlik sanatını da öğrendi. Babasının sadık dostları olmasaydı, İthaka tahtına uygun bir adam olamazdı.

Sonuç

Menelaos'tan, Odysseia'da kim olduğundan ve Yunan epik şiirindeki öneminden bahsettiğimize göre, şimdi bu makalenin kritik noktaları :

  • Menelaus Sparta kralı, Agamemnon'un kardeşi ve Truva savaşında Yunanlılara liderlik eden Helen'in kocasıydı.
  • Sparta Kralı, Odysseus'un oğlu Telemakhos'a babasını bulması için yardım teklif etti
  • Menelaos, Telemakhos'a babası Odysseus'un nerede olduğu hakkında bilgi verdi
  • Menelaos Telemachus'a bir kralın ideal niteliklerini aktarmıştır çünkü Telemachus babasız büyümüştür ve genç adamın örnek alacağı bir baba figürü yoktur
  • Menelaos'un Telemakhos'a gösterdiği nezaket sayesinde Odysseus'un oğlu bir lider olarak yeteneklerine güven duymuş ve babasının eve dönmeye yakın olduğuna inanmıştır

Sonuç olarak Menelaos, Odysseus'un oğlu Telemakhos'un erginlenme öyküsünde önemli bir figürdür. Şiir boyunca hakkında çok fazla konuşulmamasına rağmen Menelaos'un Odysseia'daki varlığı Odysseus'un o sırada nerede olduğuna dair önemli bilgiler Yazımızı inceledikten sonra, Menelaos'un Homeros anlatısında Telemachus'un babasının yokluğuna ilişkin bakış açısını nihayet görebildiğimiz kilit bir anı ifade ettiğini bile söyleyebilirsiniz.

Başa dön