Melinoe Tanrıçası: Yeraltı Dünyasının İkinci Tanrıçası

Melinoe Tanrıçası Yunan mitolojisinde deliliğin, kabusların ve karanlığın getiricisiydi. Kendisinden en çok Orfik İlahiler'de bahsedilir.

Tanrıça, Yunan mitolojisindeki birkaç tanınmış karakterle ilişkilendirildiği için olaylarla dolu bir yaşam sürdü. Burada tanrıça hakkındaki tüm bilgileri mitolojinin en otantik kaynaklarından bir araya getirdik.

Melinoe Tanrıça Kimdi?

Melinoe bir şekil değiştiriciydi. insanların rüyalarına gir Bunu yaparken de sık sık insanları en çok korkutan şeylerin şekillerine bürünürdü. Yunan mitolojisinde çoğu tanrı ve tanrıça şekil değiştirebilir ve Melinoe de farklı değildi.

Ölüler Tanrıçası

Yunan mitolojisinde birçok tanrı ve tanrıça ölüler ve ölümle ilişkilendirilir, ancak Melinoe diğerlerinden farklıdır. ölüler tanriçasi Yaptıkları yanlışlar yüzünden Yeraltı Dünyası'na gönderilen ölüleri kısa bir süreliğine sevdikleriyle bir araya getirme yeteneği de dahil olmak üzere pek çok nedenden ötürü insanlar tarafından kendisine tapınılırdı.

Melinoe Tanrıçasının Kökeni

Edebiyatta Melinoe'nin Persephone ve Zeus'un kızı olduğu bilinmektedir ki bu oldukça basit görünse de aslında öyle değildir, Zeus yeniden hapsedildi Persephone, Zeus tarafından Hades'in avatarlarından biri olan Plouton'da hamile bırakılmıştır. Bu, Zeus ve Hades'in bir arada iki tanrı olduğu anlamına gelir.

Bu nedenle Persephone, Zeus tarafından Cocytus nehrinin kıyısında bir Plouton şeklinde hamile bırakıldı. Yunan mitolojisinde Yeraltı Dünyası beş nehir Bunların arasında, Hermes'in yeni ölmüş ruhlara yeraltı dünyasına kadar eşlik etmek için konuşlandığı vahşi bir nehir olarak bilinen Cocytus da vardır. Hamile kalan Persephone orada yatar ve Melinoe'yi doğurdu, Zeus'un gayrimeşru çocuklarından bir diğeri.

Zeus'un şehveti Persephone'yi bekâretinden mahrum bırakmıştı ve Zeus'un kendisine yaptıklarına öfke duyuyordu. Yeraltı dünyasının tanrıçası, Hades'in karısı Melinoe ve Zeus ve Demeter'in kızı Melinoe böylece nehrin ağzında doğdu ve yeraltı dünyasıyla olan yakın ilişkisi nedeniyle yetenekleri ve tanrıça güçleri de bundan oldukça etkilendi.

Fiziksel Özellikler

Tüm Yunan tanrıları, prensesleri, perileri ve dişi yaratıkları inanılmaz bir güzelliğe sahiptir ve bir su perisi olan Melinoe de farklı değildi. O, Zeus, Demeter, Hades ve Persephone'nin kanından geliyordu ve bu da onu Büyüleyici derecede güzel. Fiziksel özellikleri olağanüstüydü. Keskin yüz hatları ve çene çizgisi ile iyi bir boyu vardı.

Son derece zarif ve sessiz adımlarla yürüyordu. Varlığı sadece o istediği zaman biliniyordu. Hades onun sofistikeliğine ve güçlerine sonsuza dek hayranlık duydu ve bu da onu daha görünüşüne güveniyor. Teni süt gibi beyazdı ve her zaman süt gibi tenini güzelleştiren koyu renkli giysiler giyerdi.

Zeus onu hamile bıraktıktan sonra bile, Yeraltı Dünyası'nın gerçek kraliçesi gibi ayağa kalktı ve tozunu aldı. korkusuz bir tanrıça Melinoe tanrıça kocası ya da Melinoe tanrıça sembolü hakkında hiçbir bilgi yoktur.

Özellikler

Melinoe'nin Yeraltı Dünyası'nda doğmuş olması, onunla ilgili en eşsiz şeydir. Yunan mitolojisinde Melinoe'den başka hiçbir bebek en tehlikeli yerde doğmamıştır. Bu benzersizlik ona şu güçleri vermiştir Başka kimse taşımaya dayanamazdı. Melinoe ismi karanlık zihinli anlamına gelir ve doğduğu yer ve koşullar göz önüne alındığında onun için daha uygun bir isim olamazdı.

Kabusların, gece terörünün ve karanlığın getiricisi olarak bilinirdi. İnsanlar ondan yetenekleri nedeniyle korkarken, birçok insan aynı nedenle ona tapardı. Dahası, o aynı zamanda zalimleri karşılayın Yeraltı Dünyası'nda onlara cezalar verecek ve ebedi sefaletleri için onlara eşlik edecekti.

Öte yandan, Melinoe hakkındaki bazı referanslar onun insancıl ve sevgi dolu bir yanı olabileceğini düşündürmektedir. İnsanlara yardım ederdi ölüleriyle buluşurlar. Eğer oğlu ya da kocası olabilecek bir genç ölürse, sonsuzluğa gitmeden önce son bir kez ailesiyle tanışmasına izin verirdi. Yani Melinoe iyi ve kötü yanların bir bileşimiydi.

Melinoe Tanrıçası ve Orfik İlahiler

Orfik İlahiler, antik Yunan mitolojisinde efsanevi ozan ve peygamber olan Orpheus tarafından yazılan ilahilerdir. ilahiler kaynaktır Pek çok antik şair ve mitoloji yazarı Orpheus'un çalışmalarına haklı olarak atıfta bulunur. Orpheus, Jason ve Argonotlarla birlikte Altın Post'u aramak için antik Yunanistan'da seyahat ediyordu.

Melinoe hakkında bildiğimiz tek şey Orfik İlahilerdir. Tüm Orfik İlahilerde sadece Melinoe ve Hekate tanrıçalarından bahsedilmektedir ki bu da şunu göstermektedir Melinoe'nin önemi Şiirin bir bölümünde Zeus, Persephone ve Hades'e atıfta bulunulurken Melinoe ve hikâyesinden bahsedilir. Melinoe'den ay tanrıçası için kullanılan bir sıfat olan safrana bürünmüş olarak bahsedilir.

Orpheus'un ilahisinde Melinoe hakkında şarkı söylemesinin amacı çok ilginçtir. Çünkü Melinoe kötü haberlerin, karanlık zamanların ve kabusların taşıyıcısıdır, Orpheus onu kabul eder Melinoe'nin şanını söyler ve aynı zamanda ondan uykusuna gelmemesini ve kendisini tüm sefalet ve karanlıktan kurtarmasını ister. Bu yüzden bu ilahi çok ünlüdür, çünkü diğer insanlar da kendilerini Melinoe'nin dehşetinden kurtarmak için bu ilahiyi söylerler.

Onun Tapanları

Yukarıda da belirtildiği gibi, Melinoe yetenekler ve nitelikler Yine de insanlar Yunan tanrıçası Melinoe'ye taparlardı. Tapınaklarda, cenaze törenlerinde ve tapınaklarda ona tapılırdı.

İnsanlar en değerli varlıklarını Melinoe için feda ettiler. Tüm bunlar Melinoe'nin gecelerini ve uykularını yalnız bırak ve onlara hiçbir acı vermeyecektir.

İnsanların olduğu yerde ondan korkuyor Melinoe'den düşmanlarının uykularını yok etmesini istediler, bu yüzden ona dua ettiler. Melinoe'yi memnun edecek kurban ritüelleri gerçekleştirdiler.

SSS

Yunan Mitolojisinde Su Perisi Nedir?

Yunan mitolojisinde doğanın herhangi bir küçük tanrısı Nymph olarak adlandırılır. nehirler, denizler, Dünya, hayvanlar, ormanlar, dağlar veya herhangi bir doğa türü. Her zaman tüm yaratıklar arasında en güzel olarak tasvir edilirler ve çekici bir doğaya sahiptirler. Yunan mitolojisindeki en ünlü su perisi, su perilerinin kraliçesi Aegerius'tur.

Sonuçlar

Yunan mitolojisi dünyanın en büyüleyici karakterlerinden bazılarını barındırır ve Melinoe de kesinlikle bunlardan biridir. dramati̇k kökenler ve daha sonra çok olaylı bir hayat, gerçekten de annesinden sonra bir Yeraltı Dünyası tanrıçasıydı. İşte makaleden en kritik noktalar:

  • Melinoe, Persephone ve onu Hades şeklindeyken hamile bırakan Zeus'un kızıydı. O zamanlar Zeus Yeraltı Dünyası'ndaydı ve Zeus ve Hades kardeşler tek bedende iki ruh olarak kabul ediliyordu. Bu yüzden Melinoe'nin üç ebeveyni vardır: Hades, Zeus ve Persephone.
  • Melinoe Yeraltı Dünyası'nda Cocytus nehrinin yakınlarında doğmuştur. Cocytus Yeraltı Dünyası'ndaki beş nehirden biridir.
  • Melinoe Yeraltı Dünyasının ikinci Tanrıçası oldu. Ondan önce Persephone Yeraltı Dünyasının Tanrıçası ve Hades'in eşiydi.
  • Melinoe aynı zamanda kabusların, karabasanların ve karanlığın tanrıçasıydı. Adı karanlık zihinli anlamına geliyordu. İnsanların rüyalarına en kötü korkuları gibi giyinerek girdiği ve onları korkuttuğu biliniyordu. Ayrıca Yeraltı Dünyası'nda zalimleri karşılıyor ve onlara ebedi evlerine kadar eşlik ediyordu.
  • Melinoe'den Orfik İlahiler'de bahsedilmesinin tek nedeni Orfeus'un ona sığınmak istemesi ve ondan kendisini ve uykusunu bağışlamasını isterken onun yüceliklerinden ve güçlerinden bahsetmesidir.

Melinoe'ye Yunan kültüründe büyük saygı gösterilirdi, çoğunlukla korku ve dehşetten. Vahşiydi ve en iğrenç adamı bile dize getirirdi. İşte Yunan tanrıçası Melinoe'nin hikayesinin sonuna geldik. Umarız aradığınız her şeyi bulmuşsunuzdur.

Başa dön