Melanthius: Savaşın Yanlış Tarafında Olan Çoban

Melanthius Yunan mitolojisinde kendilerini yanlış zamanda yanlış yerde bulan karakterlerden biridir. Melanthius, Odysseus'un evinin çobanıydı. Kaderi korkunçtu ve sonunda kendisi de Köpekler için yemek. Melanthius'un çektiği sıkıntıları ve Odysseus'un hizmetkârının öldürülmesini nasıl emrettiğini okuyun.

Odysseia'da Melanthius

"Melanthius Odysseus'a ne yapıyor?" diye merak ediyorsanız, Melanthius'un Odysseus'un oğlu olduğunu bilmekle başlayabilirsiniz. evdeki bir hizmetçi Evdeki ziyafetler için keçi ve koyun yakalamak ve otlatmaktan sorumluydu. Sadık bir hizmetkârdı ve ev halkı için elinden gelen her şeyi yaptı. Pek bir şey bilinmiyor kendi ailesi ve kökeni hakkında.

Yunan mitolojisinde Homeros, Hesiod ve Virgil en iyi eserlerden bazılarına katkıda bulunmuşlardır. Bunlar arasında Homeros'un Odysseia'sı Melanthius'tan ve onun hikayesinden bahsetmiştir. Odysseia, diğer birçok şeyin yanı sıra, Melanthius'un hikayesini Odysseus'a saygı Melanthius'un hikâyesini daha iyi anlamak için önce Odysseus ve Penelope'nin kim olduklarını öğrenmeliyiz.

Odysseus

Yunan mitolojisinde İthaka kralı olan Odysseus, Homeros'un Odysseia adlı şiirinin de kahramanıdır. Homeros, Odysseus'tan Epik Döngü'nün diğer şiiri olan İlyada'da da bahseder. Laertes ve Anticlea'nın oğludur, İthaka Kralı ve Kraliçesi. Sparta kralı Icarius'un kızı Penelope ile evlendi ve ondan Telemachus ve Acusilaus adında iki çocuğu oldu.

Odysseus en çok zekasıyla tanınırdı. Zeki bir kral ve olağanüstü bir savaşçıydı. Odysseus'un eve dönüşü Odysseus, Truva savaşında bir savaşçı, bir danışman ve aynı zamanda bir stratejist olarak çok önemli bir rol oynamıştır. Truva şehrinin içine gönderilen içi boş Truva atı fikrini o vermiştir.

Odysseia, Odysseus'un Truva savaşından İthaka'daki evine dönüş yolculuğunu anlatır. Bu yaklaşık 10 yıllık uzun bir yolculuktu ve çok fazla zorluk Sonunda Odysseus İthaka'ya ulaşır. Bu arada Melanthius, Penelope ve çocuklara yardım etmektedir.

Penelope

Penelope Odysseus'un karısıydı. Çok güzeldi ve muhtemelen Odysseus'a en sadık olanıydı. Sparta Kralı, İkarus ve su perisi Periboea. Ithaca'nın kraliçesi Odysseus, Truva savaşında Yunanlılar için savaşmaya gittiğinde Penelope ve iki oğlunu İthaka'da bırakmıştır.

Odysseus bir süreliğine gitmişti. yaklaşık 20 uzun yıl. Bu süre zarfında Penelope 108 civarında evlilik teklifi almış ve reddetmiştir. Oğulları büyümüş ve annelerinin İthaka'yı elinde tutmasına yardımcı olmuşlardır. Penelope Odysseus'u büyük bir sabırla beklemiş ve Melanthius ev işlerinde ona yardım etti Ancak Odysseus'un dönüşünden hemen önce fikrini değiştirir.

Melanthius ve Odysseus

Penelope her zaman bir kadınla birlikte olma düşüncesinden iğrenirdi. Odysseus'tan sonra tekrar evlenmek. Krallık da neredeyse 20 yıldır kralsızdı. Melanthius, sığır çobanı Philoetius ve domuz çobanı Eumaeus ile birlikte bir çobandı. Bazı talipler Penelope ile evlenmek için İthaka'ya gelmişlerdi.

Odysseus'un Dönüşü

Melanthius bir şeyler almak için dışarı çıkmıştı. Ziyafet için keçiler, Odysseus yolculuğundan dönmüş ve krallığının gerçek durumunu görmek için dilenci kılığına girmişti. Melanthius'un yanına giderek biraz sadaka istedi, ancak Melanthius ona kötü davrandı. Odysseus'u uzağa atmak ve işine devam ediyor.

Odysseus, Melanthius'un kendisine davranışından dolayı çok üzgündü. Eve döndüklerinde ziyafet başlamak üzereydi ve talipler gelmişti. Talipler Melanthius'a çok iyi davranıyorlardı ve hatta onunla oturup yemek yemesini istediler ve o da öyle yaptı. Fikrini değiştirdi ve Penelope'nin Odysseus'u hak etmediğini düşünerek taliplerden biriyle evlenmesini istedi.

Bu sıralarda, Odysseus kaleye girdi dilenci gibi görünüyorsun. Talipler ve Melanthius onu gördüklerinde, Melanthius'la birlikte onu öldürmeye koştular ama savaşta Odysseus'un adamları tarafından yenildiler.

Odysseus Melanthius'un kendi taraflarında olduğunu gördü ve sığır çobanı Philoetius ile domuz çobanı Eumaeus'tan Melanthius'u yakalamalarını istedi. Onu zindana atın. Melanthius kendisi için nasıl bir karmaşa yarattığını çabucak fark etti ve sırf taliplerin birkaç dakikalık saygısı yüzünden hayatının emeğini ve dürüstlüğünü bir kenara bıraktı.

Melanthius'un Ölümü

Melanthius, Odysseus'un emriyle Philoetius ve Eumaeus tarafından zindana götürüldü. Melanthius'a işkence edip dövdüler. Kralları Odysseus'a karşı geldiği için. Ayrıca onu talipler için depodan silah ve zırh çalmakla da suçladılar. Melanthius ve arkadaşları için çıkış yolu yoktu. ölüm için yalvardı. Ancak Philoetius ve Eumaeus'un onun için başka planları vardı.

Onu öldürmeden önce acımasızca işkence ettiler. eller, ayaklar, burun ve cinsel organlar. Parçalarını ateşe attılar ve geri kalanını köpeklere verdiler. Sonunda, eskiden ev halkına getirdiği şeyin ta kendisi oldu, yiyecek, hem de köpekler için.

Sonuç

Melanthius bir çobandı. Odysseus'un Ithaca'daki evine. Homeros'un Odysseia Destanı'nda pek çok kez adı geçen ve hayatı boyunca sadık bir hizmetkâr olarak kaldıktan sonra Odysseus'la talihsiz bir olay yaşayan Homeros'un eserleri şunlardır birkaç nokta makaleyi özetlemek için:

  • Odysseia, Odysseus'un Truva savaşından eve dönüşünü anlatır. Truva savaşında Odysseus, Truva şehrinin içine gönderilen içi boş Truva atı fikrini vermiştir.
  • Melanthius, sığır çobanı Philoetius ve domuz çobanı Eumaeus ile birlikte çobanlık yapıyordu. Ayrıca Penelope'nin evi sorunsuz bir şekilde yönetmesine yardımcı oluyordu.
  • Odysseus, Melanthius'u Penelope'yi istemeye İthaka'ya gelen taliplerin tarafında gördü. Bu yüzden Philoetius ve Eumaeus'tan, sığır çobanı ve domuz çobanından Melanthius'u yakalayıp zindana atmalarını istedi ve öyle de yaptılar.
  • Melanthius parçalara ayrılmadan önce Philoetius ve Eumaeus tarafından acımasızca işkenceye uğradı. Parçalarının bir kısmı yakıldı, bir kısmı da köpeklere atıldı. Melanthius'un ölümü trajik bir şekilde gerçekleşti.

Melanthius hakkındaki yazının sonuna geldik. Umarız aradığınız her şeyi bulmuşsunuzdur.

Başa dön