Medusa Gerçek miydi? Yılan Saçlı Gorgon'un Ardındaki Gerçek Hikaye

Medusa gerçek miydi? Karakteri gerçek bir hayat hikayesine mi dayanıyor? Medusa'nın türünün tek örneği görünümünün ardındaki nedeni ve hikayesinde gerçeğe dayanan herhangi bir şey olup olmadığını keşfedeceğiz.

Bir tanesi en tanınmış ve ünlü canavarlar Yunan mitolojisindeki en korkunç görünüme sahip Gorgon Medusa'dır - başı yılanlarla kaplı ve insanları taşa çevirebilen. Birçok versiyonu vardır, ancak Ovid adlı Romalı bir şaire göre gerçek hikaye. Okumaya devam edin ve onun hakkında her şeyi öğreneceksiniz.

Medusa Gerçek miydi?

Kısa cevap hayır, Medusa gerçek değildi. Saçları zehirli yılanlarla kaplı, insanları taşa çevirme yeteneğine sahip bir canavar olarak tasvir edilen Medusa'nın gerçek bir tarihi figür olmadığı açık gibi görünebilir.

Medusa'nın Kökeni

Medusa'nın hikâyesinin kökeni Yunan mitolojisine dayanmaktadır, özellikle de Teogoni'de, MÖ sekizinci yüzyıl şairi Hesiod tarafından yazılmıştır. Kesin bir doğum tarihi yazılmamıştır, ancak doğum yılının 1800 ila 1700 arasında olabileceği tahmin edilmektedir.

O, Antik Yunan'ın ebeveynleri üzerinde neredeyse evrensel olarak anlaşmaya varılmış birkaç canavarından biridir. Anlatısının tüm versiyonları, hatta onun bir canavar olarak doğmadı Ama güzel bir kızdı, anne ve babasının isimleri aynıydı.

Medusa, aynı zamanda korkunç deniz canavarları olan iki eski tanrının kızıdır. Phorcys ve Ceto. İki ölümsüz Gorgon kız kardeşi Stheno ve Euryale'nin yanı sıra, çok sayıda korkunç canavar ve periyle akrabadır.

Akrabalarının listesi şunları içermektedir Graeae (aralarında tek bir gözü paylaşan üç kadın), Echidna (bir mağarada tek başına yaşayan yarı kadın, yarı yılan), Thoosa (Cyclops'un annesi), Scylla (Charybdis'in yanındaki kayalıklarda dolaşan bir deniz canavarı) ve altın elma ağacının koruyucuları - Hesperides (Akşamın Kızları olarak da bilinir)-ve Ladon, yılana benzeyen ve altın elma ağacının etrafını saran bir yaratık.

Güzel bir ölümlü olmasına rağmen, Medusa tek olan Doğduğunda bir canavar olmamasına rağmen Medusa, Gorgon kız kardeşlerinin en kötüsüne dönüştürülmek gibi korkunç bir çileye katlandı. Aralarında, ölümsüz kız kardeşlerinin sahip olmadığı bir zayıflığa sahip olan tek ölümlüydü.

Medusa Lanetli Olmadan Önce

Gorgon Medusa, olarak Yılan saçlı Gorgon, ve kız kardeşleri eski Yunanlılar tarafından her zaman korkunç canavarlar olarak görülmüştür, ancak Romalılar Medusa'yı sevimli bir bakire olarak tanımlamışlardır.

Medusa efsanesi üzerinde çok sayıda varyasyon vardır, bazı efsaneler Medusa'yı gerçek saçlarla tasvir eder, bu da saçlarının her zaman yılanlardan yapılmadığını gösterir. son derece güzel doğmuş Gittiği her yerde kalpleri kazanan, bu yüzden de saf ve iffetli olarak bilinen bu güzel kız, bilgelik tanrıçası Athena'ya hayranlık duyuyordu. Athena'ya adanmış bir tapınakta rahibe olarak hizmet etme kararı aldı, burada bekaret ve iffet gerekliydi.

O mükemmel bir rahibeydi ve çok güzel olduğu için tapınağa gelen ziyaretçilerin sayısı ona olan hayranlığım her geçen gün arttı. Hatta bir ziyaretçi Medusa'nın saçlarının Tanrıça Athena'nın saçlarından daha güzel olduğunu söylemiştir.

Medusa ve Poseidon'un Hikayesi

Çeşitli anlatılara ve Medusa'nın gerçek hikâyesinin bu olduğunu iddia edenlere göre, Poseidon Medusa'nın korkunç görünümünün ana nedeni, Medusa'nın Athena'nın tapınağında çarpıcı bir rahibe olarak tasvir edildiği efsaneden geliyor.

Deniz tanrısı Poseidon, Medusa'yı ilk kez kıyı boyunca yürürken gördü ve ona aşık oldum. Ancak Medusa, Athena'nın rahibesi olarak hizmet etmeye kararlı olduğu için Poseidon'u sürekli olarak reddetti. Poseidon ve Athena'nın arası açıktı ve Athena'nın Medusa'ya sahip olması sadece onun kızgınlığını daha da alevlendirmeye yaradı.

Poseidon karar verdi Medusa'yı zorla almak Medusa korunmak için çaresizce Athena'nın tapınağına kaçtı, ancak Poseidon onu yakaladı ve tapınağın içinde Athena'nın heykelinin önünde ona tecavüz etti.

Athena birdenbire ortaya çıktı. Çok öfkeliydi. ve kendisinden daha güçlü bir tanrı olduğu için Poseidon'u suçlayamayacağından, Medusa'yı Poseidon'u baştan çıkarmakla ve tanrıçanın ve tapınağın şerefini lekelemekle suçladı.

Lanetten Sonra Medusa

Yunan efsanesine göre, Athena bir tür intikam olarak Medusa'nın görünüşünü değiştirerek onu Muhteşem saçları kıvranan yılanlara dönüşüyor, Tenini yeşil yapıyor ve ona bakan herkesi taşa dönüştürüyordu. Bu yüzden Medusa lanetlenmişti.

Medusa'nın fiziksel görünümü değiştiği andan itibaren savaşçılar onun peşine düştüler, ancak her biri taşa dönüştü. Her savaşçı onu öldürülmesi gereken bir ganimet olarak görüyordu. Ancak bu savaşçıların hiçbiri onu öldürmeyi başaramadı; hepsi geri dönmedi.

Bildiğimiz canavara dönüştükten sonra, Medusa kız kardeşleriyle birlikte uzak bir ülkeye kaçtı. Daha sonra onu bir ödül olarak öldürmek isteyen kahramanlar tarafından arandı. Birçoğu onunla yüzleşmeye geldi ama hiçbiri geri dönmedi. O zamandan beri kimse onu öldürmeye teşebbüs etmedi çünkü bunu yapmak intihar sayılırdı.

Medusa ve Perseus

Medusa'yı öldürmek bir intihar görevi Çünkü biri ona doğru baksa ve o da dönüp baksa, yılanlar o kişiyi bir bakışta öldürebilirdi. Onu öldürmeyi hedefleyen cesur bir kişi de ölmüş olurdu.

Kral Polydectes bu canavarı öldürmenin intihar riski taşıdığını biliyordu, bu yüzden Perseus'u kafasını getirmek için bir arayış. Genel olarak görev, kadının kafasını kesmek ve muzaffer kafayı bir cesaret göstergesi olarak getirmekti.

Perseus bir yarı tanrı, Tanrı Zeus ile Danae adında ölümlü bir kadının oğlu olan Perseus ve Danae, Polydectes'in kral ve hükümdar olduğu Serifos adasına atılırlar. Kral Polydectes, Perseus'un kendisini alt edemeyeceğinden emin olmak için Perseus'u ölümcül bir göreve göndermek üzere bir plan yapar.

Ancak, Perseus Yüce Tanrı Zeus'un oğlu, ve bu görevi başarmak için yanında en iyi kalkanı bulundurmaya hazır olmadan bu göreve gitmeyecekti, bu nedenle Perseus diğer Yunan tanrılarından yardım aldı.

Ona verildi Hades'ten gelen görünmezlik miğferi, Ayrıca yolculuk tanrısı Hermes'ten bir çift kanatlı sandalet aldı. Ateş ve dövme tanrısı Hephaistos, Perseus'a bir kılıç verirken, savaş tanrıçası Athena da ona yansıtıcı bronzdan yapılmış bir kalkan verdi.

Tanrıların ona verdiği tüm hediyeleri taşıyan Perseus Medusa'nın mağarasına ilerledi Perseus, Medusa'ya doğrudan değil, Athena'nın ona verdiği bronz kalkanın üzerindeki yansımasına bakmaya dikkat etti. Sessizce ona yaklaştı ve kafasını kesip eve dönmeden önce hemen çantasına yerleştirmeyi başardı.

Ancak, Perseus Medusa'nın Poseidon'un yavrularını taşıyan. Böylece, boynundaki kandan çocukları -kanatlı at Pegasus ve dev Chrysaor- doğdu.

Sonuç

Medusa bir zamanlar Athena'nınkinden daha güzel olduğu söylenen muhteşem saçlara sahip güzel bir kızdı. öğrendiklerimizi özetleyin Medusa ve onun hikayesi hakkında.

  • Medusa bir canavarlar ailesinden gelmektedir. Anne ve babası deniz canavarları olan Phorcys ve Ceto'dur. Ayrıca birçok canavar ve periyle de akrabadır: Graeae, Echidna, Thoosa, Scylla, Hesperides ve Ladon.
  • Güzelliği ve ölümlü olmasıyla, özellikle de her ikisi de ölümsüz olan iki Gorgon kız kardeşi Stheno ve Euryale ile karşılaştırıldığında, ailesinde garip biriydi.
  • Deniz tanrısı Poseidon, Medusa'ya aşık olmuş ve birkaç kez reddedildikten sonra onu zorla almaya karar vermiştir. Athena'ya rahibe olarak hizmet ettiği tapınağın içinde tecavüze uğramıştır.
  • Athena öfkelenerek Medusa'yı Poseidon'u baştan çıkarmakla suçlamış ve onu muhteşem saçlarını kıvranan yılanlara dönüştürerek, tenini yeşile boyayarak ve ona bakan herkesi taşa çevirerek cezalandırmıştır.
  • Medusa savaşçılar için değerli bir hedef haline geldi, ancak Zeus'un ölümlü bir kadından olan oğlu Perseus dışında hiçbiri onu öldürmeyi başaramadı. Perseus, diğer Yunan tanrılarının kendisine verdiği tüm hediyeleri kullanarak Medusa'nın kafasını kesmeyi başardı. Kısa süre sonra Medusa'nın çocukları Pegasus ve Chrysaor, boynundaki kandan fışkırdı.

Medusa'nın gerçek olduğunu kanıtlayan hiçbir yazılı kayıt bulunmadığından, onun arkasındaki hikayeyi keşfetmeye değer türünün tek örneği bir görünüm. Bir canavar olarak acımasızlığının ardında, bir zamanlar bir tanrının sert bir eyleminin kurbanı olduğunu, ancak kurban olmasına rağmen cezayı çeken kişinin kendisi olduğunu öğrenmek şok edicidir. Bu onun hikayesini çok daha trajik hale getirir.

Başa dön