Laertes Kimdir? Odysseia'da Kahramanın Ardındaki Adam

Laertes Odysseus'un babası ve Telemachos'un büyükbabasıdır . Laertes'in Odyssey'i Homeros'un epik şiirinde tanıtıldığında yorgun ve çökmüş yaşlı bir adamdır, bir adada yaşamakta ve çiftliklerine zar zor bakmaktadır. Ancak maceraperestliği yaygın olarak bilinmektedir ve Homeros'un hikayesinin önemli bir bileşenidir. Odysseia. "Ben Laertes, oğlu " diye duyurur Odysseus Phaecialıların kıyılarına ayak bastığında.

Laertes'in ünü bu topraklarda iyi bilinir. Oğlundan önce Argonottu ve İthaka'nın güçlü bir kralıydı. Oğlu Odysseus lehine tahttan feragat etmiş ve Odysseus Truva'ya savaşmaya gittiğinde kalbi kırılmıştır. Odysseus'un uzun yolculuğu ve evinden uzak kalışı kehanet edilmiştir ve Laertes oğlunun yakında dönmeyeceğini bilmektedir.

Aslında Odysseus on yıl boyunca ortalıkta yoktur; bu süre annesinin kederine yenik düşerek onun yokluğunda ölmesine yetecek kadar uzundur.

Odysseia'daki Laertes

Odysseia'nın odak noktası Odysseus'un yolculuğu olsa da, Laertes kendi başına bir efsanedir Bibliotheca'da adı geçen bir Argonot, Laertes, genç bir adamken bile büyük savaşlara liderlik etmektedir. Odysseia'da bahsedilen ilk savaşlardan biri kale şehri Nericum'un alınmasıdır. Ovid de Laertes'ten bahsetmiştir Calydonian Avcısı olarak .

Laertes'in kahramanlığı birçok antik kaynakta yer almaktadır. Homeros Odysseia'da Laertes'in gençliğinde Nericum kale şehrini ele geçirdiğini anlatır. Laertes ayrıca Bibliotheca'da bir Argonot olarak adlandırılır ve Ovid Laertes'in Calydonlu bir Avcı olduğunu söyler. Bu önemlidir çünkü Calydonian Domuzu, tanrıça Artemis tarafından hatalı bir kralı cezalandırmak için gönderilen bir efsane ve mit canavarıydı .

Kral Oeneus, tanrılara sunacağı kurbanları sıralarken, av tanrıçası Artemis'i eklemeyi unuttu. Artemis öfkeyle, korkunç bir yaratık olan Yaban Domuzunu gönderdi. Yaban domuzu saldırarak Aetolia'daki Calydon bölgesini kasıp kavurdu. Bağları ve ekinleri yok ederek, halkı şehrin duvarlarına sığınmaya zorladı. Kapana kısılan ve kuşatılan halk açlıktan ölmeye başlayınca, Kral avcı aramak zorunda kaldıCanavarı yok edip onları serbest bırakmak için. Bu sıradan bir yaban domuzu değildi.

" Gözleri kan çanağına dönmüş ateşle parlıyordu: boynu kıllarla kaskatı kesilmişti ve derisindeki kıllar mızrak sapları gibi sertçe kabarmıştı: bir siper nasıl ayakta durursa, kıllar da öyle uzun mızraklar gibi duruyordu. Boğuk homurtularından geniş omuzlarına sıcak köpükler bulaşıyordu. Dişleri bir Hint filininki büyüklüğündeydi: ağzından şimşekler çıkıyordu: ve yapraklar onun nefesiyle kavruluyordu ."

- Ovid'in Metamorfozlar'ı, Bk VIII:260-328 (A. S. Kline'ın Versiyonu)

Böyle bir canavarı alt etmek için efsane ve şöhretli avcılar gerekirdi. Laertes ve diğer avcılar dünyanın dört bir yanındaki krallıklardan geliyorlardı. avda yer almak, sonunda canavarı alt etmek ve şehri tanrıçanın intikamından kurtarmak.

Yunan ve Roma toplumunda baba soyu çok önemliydi ve büyük ölümlerin şanını babadan oğula aktarmak bir onur olarak kabul edilirdi. Bir oğul babasının başarılarından zevk alır ve kendi başarılarını geliştirerek ve hatta babasının başarılarını aşarak babasının adını onurlandırmaya çalışırdı. Babanın mirası, oğluna krallar ve şövalyeler nezdinde meşruiyet sağladı .

Odysseus efsanevi bir soydan geliyordu ve babası Laertes olduğu için gurur duyuyordu. Kendisini krallara takdim ederken soyuyla övünürdü. Odysseia, Laertes Odysseus'un bir savaşçı olarak öne çıkmasının en önemli nedenlerinden biriydi. Bir Argonot ile Kalydonyalı bir avcının oğlu hafife alınacak biri değildi.

Ben Laertes'in Oğluyum Özet Odyssey

Seyahatleri sırasında Odysseus birçok zorlukla karşılaşır. Sadece Truvalı Helen'in savunması bir savaşa dönüşmekle kalmaz, savaştan kaçtığında, eve dönüş yolculuğu da çekişmelerle doludur Daha İthaka'dan ayrılmadan önce haber verilen kehanet, eve dönüş yolculuğunda zorluk üstüne zorluklarla karşılaştıkça gerçekleşir.

Odysseia, İlyada'da yer alan hikâyeden sonra eve yaptığı seyahatleri anlatır. Truva'yı, sakinlerini bir atla kandırarak fethettikten sonra Odysseus artık çok sevdiği İthaka'ya, babası Laertes'e, karısı Penelope'ye ve savaşa gitmek için ayrıldığında henüz bebek olan oğluna dönmeye hazırdır.

Odysseus'un kaderi İthaka'ya çabuk ya da kolay dönmek değildir. Mürettebatının ve kendisinin umursamaz davranışları yüzünden yolculuk yavaş ve sıkıcı geçer. Önce Kikon adasına iner. Başarılı bir saldırı gerçekleştiren Odysseus çok uzun süre oyalanır. Küstahça gecikmesi, Cicon'lara yeniden toparlanıp karşı saldırıya geçmeleri için zaman kazandırır, Bu da onun Ithaka'ya doğru seyahat etmesini engelliyor.

Cicones adasından kaçtıktan sonra, mürettebatıyla birlikte nilüfer yiyenlerin yaşadığı başka bir adaya ulaşana kadar yoluna devam eder. Bal aromalı bitkiler, mürettebatını güçlü bir büyüyle cezbederek dikkatlerini görevlerinden uzaklaştırır ve devam etmek yerine adada sonsuza dek kalmak ve oyalanmak istemelerine neden olur. Odysseus adamlarına yemlere dokunmamalarını emreder ve yola devam ederler .

Sonunda üçüncü bir adaya gelir ve burada Kiklop Polyphemus ile karşılaşır. Merakı ve adada kalma konusundaki pervasızlığı mürettebatından altı kişinin hayatına mal olur. Kibirli bir şekilde kimliğini Kiklop'a açıklar ve canavarın onu lanetlemesine izin verir. Sonunda kaçışını gerçekleştirmek için Polyphemus'u kör eder. Zeki ve zalim Tepegöz, Poseidon'un oğludur. .

Deniz tanrısı oğlunun yaralanmasına çok öfkelenir ve gezginden intikam almaya yemin eder. Odysseus şimdi tanrıyı kızdırmıştır ve bunun bedelini ödeyecektir. Mürettebatının pervasızlığı ilk iki adada zaferlerine ve hayatlarına mal olmuştur, ancak Odysseus'un yolculuklarının felaketle sonuçlanmasında kendisinden başka suçlayacağı kimse yoktur .

Odysseus Scheri Adası'nda

Deniz tanrısının gazabını kazanan Odysseus'u denizde bir girdap kuşatır. Onunla birlikte yola çıkan gemilerin hepsi fırtınada kaybolur, sadece Odysseus hayatta kalır. Tanrıça Ino ona acır ve kendini Scheria adasında kıyıya vurmuş olarak bulur Başlangıçta hiç kimse onun Laertes'in oğlu. Odysseia Phaeacialı Prenses Nausica'nın onu bulmasıyla Odysseus'un kurtarılış hikâyesini anlatır.

Onun kahramanlığını fark eden Arete, onu saraya götürür, temizlenmesine ve kralın huzuruna çıkabilmesi için yeni giysiler giymesine yardım eder. Bu oyun işe yarar ve kısa süre sonra kral ve kraliçe Alcinous ve Arete'nin konuğu olur. Şarkıcılar ve müzisyenler ona büyük bir ziyafet ve eğlence sunarlar.

Phaeacialılarla birlikte kaldığı süre boyunca, Phaeacialıların kralı Alcinous bir ozana Troya'daki savaşla ilgili bir şarkı çaldırır. Gözyaşlarına boğulan Odysseus şarkıyı ikinci kez dinlemek ister. Kaybettiği mürettebatının ve İthaka'ya dönmek için önünde kalan yolculuğun uzunluğunun yasını tutarak ağlıyor.

Adını soran Alcinous'a maceralarını ve seyahatlerini anlatır ve ünlü Laertes'in oğlu olduğunu açıklar. Anlattıklarından etkilenen Alcinous ona daha fazla yiyecek, içecek ve konfor sunar.

>Alcinous ve Arete ile epey zaman geçirdikten, gücünü ve cesaretini yeniden kazandıktan sonra Odysseus eve dönüş yolculuğunun son ayağına başlamaya hazırdır. Kralın onayı ve yardımıyla yola çıkar, sonunda karısına ve kederli babasına döner .

Odysseia'da Laertes Ölüm mü?

Odysseia'nın sonunda epeyce ölüm vardır, ama Laertes epik maceranın sonunda hayatta kalır Muhtemelen hayatının geri kalanını çiftlikleriyle ilgilenerek ve sonunda kendisine iade edilen oğluyla vakit geçirerek geçirmek üzere emekli olur. Odysseia'daki Laertes. Ölüm sonunda herkesin başına gelir, ama o yaşamaya devam eder.

Odysseus İthaka'ya döndüğünde kendini hemen belli etmez. On yılı aşkın bir süredir dünyayı dolaşmaktadır ve yokluğunda annesinin öldüğünün farkındadır. Karısı Penelope'nin ona sadık kalıp kalmadığından emin değildir ve nasıl karşılanacağını bilmemektedir. Şehre girip gelişini duyurmak yerine, sessizce eski bir kölenin evine gelir ve buradasığınır. Oradayken, kendi köpeği Argos tarafından karşılanır, onu görür görmez tanıyan tek kişi olan .

Köle, Odysseus'un ayaklarını yıkarken gençliğinde yaban domuzu avından kalma bir yara izini fark eder. Sırrını açıklarsa ve gizli kalırsa onu ölümle tehdit eder. Kendi karısı Penelope'nin taliplerine katılmak için Şehre doğru ilerler. Penelope, dul olduğu varsayılan kendisi ile yeniden evlenmesi arasında duran bir dizi yarışmaya karar vermiştir. Odysseus geldiğinde, talipler kendiyay, on iki balta sapından bir ok atmak için.

Taliplerden hiçbiri, kazanan atışı yapmak şöyle dursun, yayı bile geremez. Odysseus her ikisini de kolayca yapar ve layık olduğunu kanıtlar. Daha sonra diğer talipleri, evine girme ve karısına kur yapma cüretleri nedeniyle katletmeye devam eder. Penelope, onun kimliğine ikna olmamış, bir hizmetçiye düğün yatağını taşımasını emreder. Odysseus taşınamayacağını protesto eder. Sırrı biliyor çünkü yatağı kendisi inşa etti. Yatağın bir ayağı canlı bir zeytin ağacıdır.Onun bilgisi Penelope'yi ikna eder ve kadın kocasının nihayet kendisine döndüğünü kabul eder.

Laertes her zaman bir botanikçi olmuştur ve oğlunun gençliğinde bitkiler ve ağaçlar hakkındaki geniş bilgisinden etkilenmiştir. İkili ağaç ve bitki yetiştirme konusunda bağ kurmuştur. Odysseus, Laertes'i ikna etmek için yaşlı babasının yanına gider ve babasının çocukken ona verdiği tüm ağaçları sayar. Bir kez daha, onun bilgisi ikna edici bir anahtardır .

Baba ve oğul arasındaki bağ teması Odysseia boyunca güçlü bir şekilde işlenir. Laertes, oğlunun gelişiyle gücünü yeniden bulur ve hatta ölü taliplerin aileleriyle savaşmak için yola çıkan Odysseus'a eşlik eder. Laertes, oğlunun kendisine dönmesinden dolayı çok heyecanlanır ve ikili, öldürülen taliplerin öfkeli aileleriyle savaşmak için İthaka'ya doğru yola çıkar.Ancak Athena araya girerek savaşı durdurur ve sonunda İthaka'ya barışı geri getirir.

Başa dön