Herkül Aşil'e Karşı: Roma ve Yunan Mitolojilerinin Genç Kahramanları

Herkül Aşil'e karşı Herkül ve Aşil, Yunan ve Roma mitolojisinin çok ünlü iki kahramanının karşılaştırılmasıdır. Herkül ve Aşil, her iki mitolojinin sayısız karakteri arasında cesur doğaları, ünlü himayeleri ve görünüşleri nedeniyle öne çıkmaktadır.

Bu karakterlerin her ikisi de macera dolu yaşam Birçok romantik partner, içten dostluklar ve korkutucu fetihlerle. Kapsamlı bir karşılaştırma ve daha iyi bir anlayış için Herkül, Aşil'in topuğu hakkındaki tüm bilgileri toplayıp bir araya getirdiğimiz için okumaya devam edin.

Herkül vs Aşil Hızlı Karşılaştırma Tablosu

Özellikler Herkül Achilles
Köken Roman Yunan
Ebeveynler Jüpiter ve Alcmene Peleus ve Thetis
Kardeşler Apollo, Artemis, Persephone Hiçbiri
Güçler Süper İnsan Gücü Hiçbiri
Yaratık Türü Demigod İnsan ama kısmen Ölümsüz
Görünüş Kıvırcık Kızıl Saçlı Kaslı Uzun Dalgalı Saçlar ve Güzel Bir Yüz
Diğer İsimler Herakles Aeacides, Nereius
Büyük Efsane 12 İşçi Aşil'in Topuğu
Ölüm Zehirli Gömlek Paris'in Truva Savaşı'nda

Herkül ile Aşil Arasındaki Farklar Nelerdir?

Herkül ve Aşil arasındaki temel fark, her ikisinin de farklı mitolojiler, Herkül, Roma tanrıları Jüpiter ve Alcmene'den doğan bir yarı tanrıdır, Akhilleus ise annesi Nereid Thetis ve babası Kral Peleus tarafından sonradan ölümsüz kılınmıştır.

Herkül En Çok Neyle Bilinir?

Herkül en çok süper insan gücü ve Jüpiter ile Alcmene'nin yarı tanrı oğlu olması. Herkül, Roma mitolojisinde bir kahraman olarak kabul edilir. Ancak bu karakter benzersiz değildir. Herkül aslında Yunan doğası Herakles'ten alınmış bir karakterdir. İşte Herkül hakkında en çok merak edilen soruları yanıtlıyoruz:

Roma Mitolojisinde Herkül

Herkül, Roma mitolojisinde bir yarı tanrı ve Jüpiter ile Alcmene'nin oğluydu. Jüpiter, Roma mitolojisindeki en büyük tanrıydı ve aynı zamanda Zeus'un Roma'daki karşılığıydı. Alcmene ise tanrısal güçleri veya ilişkileri olmayan sıradan bir insan kadınıydı. dünyanın en güzel kadınlarından biri Bu yüzden Jüpiter'in gözündeydi.

Herkül'ün hayatında pek çok ilişkisi olmuştur, hem erkeklerle hem de kadınlarla. Sık sık aşık oluyordu ama doğa onu yuva kurmaktan alıkoyuyordu. Savurgan yaşamının nedenlerinden biri maceraperest olması ve her gün onu bekleyen farklı bir rakibinin olmasıydı. Bu onu meşgul ediyordu ve bu yüzden hiç yuva kurmadı.

Herkül, mitolojinin en kahraman karakterlerinden biri olmasının yanı sıra, her türlü yaratığa karşı verdiği savaşlarla da bilinir. erkeklik ve başındaki bant Saçlarını yerinde tutan ve birçok niteliği onu hem erkekler hem de kadınlar arasında ünlü yaptı.

Hercules Fiziksel Özellikleri

Herkül gibi görünüyordu en güzel yarı tanrı. Tatlı kıvırcık kızıl saçlarıyla kaslıydı. Orta boyluydu ve son derece güçlüydü. Literatür, Herkül'ün güçlü çene çizgisi ve iyi şekillendirilmiş yüzüyle çok iyi giden koyu mavi gözleri olduğunu açıklar. Tanrı Jüpiter'in yarı tanrı oğlu olduktan sonra onu ünlü yapan şey elbette gücü ve bakışlarıydı.

Görünüşü o kadar çekiciydi ki kadınlar ve erkekler arasında ünlüdür. Literatürde Herkül'ün birçok ortağının adı geçer.

Herkül'ün 12 Görevi

Herkül bir yarı tanrıydı, yani ölümlü bir varlık. Zeus, oğlunun ölümsüz olmasını ve dünyadaki ölümünden sonra Olimpos Dağı'nda yaşamasını istiyordu. Bu amaçla Herkül'e tamamlaması için çeşitli türlerde on iki görev verildi. Dünyevi ölümünden sonra ölümsüzlüğü kazanmak için Herkül, kimsenin yardımı olmadan her görevi mükemmel bir şekilde tamamlayacaktı.

Herkül/Herakles'e verilen 12 görev aşağıdaki gibidir:

 • Nemean Aslanını Öldürün
 • Dokuz başlı Lernaean Hydra'yı öldürün
 • Artemis'in Altın Hindisini Yakalayın
 • Erymanthian Yaban Domuzunu Yakalayın
 • Augean ahırlarını tam bir günde temizleyin
 • Stymphalian Kuşlarını Öldürün
 • Girit Boğasını Yakalayın
 • Diomedes'in Kısraklarını Çalın
 • Amazonların Kraliçesi Hippolyta'nın kuşağını elde et
 • Canavar Geryon'un sığırını elde edin
 • Hesperides'in altın elmalarını çalın
 • Cerberus'u yakalayın ve geri getirin

Herkül bu görevlerin hepsini tamamladı kimse ona yardım etmeden. Mitolojideki tanrı ve tanrıçaların aksine Herkül, sıkı çalışma ve alın teriyle ölümsüzlüğü kazanmış, kendi kendini yetiştirmiş bir kahramandı.

Roma Mitolojisinde Herkül'ün Ölümü

Herkül, karısı tarafından kendisine verilen zehirli bir gömlek yüzünden öldü. onu aldatmak Karakter Yunan mitolojisinden alındığı için Herakles zehirli bir gömlek yüzünden ölmüştür, dolayısıyla Herkül'ün de aynı şekilde öldüğünü varsayabiliriz çünkü Roma mitolojisi onun ölümünü hiçbir şekilde açıklamaz.

Herkül zehirli gömlekle temas ettikten sonra, öleceğini biliyordu. Daha sonra kendi cenaze ateşini yaktı ve içine oturdu. Bu, tüm mitolojilerdeki en eşsiz ölümlerden biridir çünkü daha önce hiçbir kahraman kendi ateşini yakmamış ve içinde sakince oturup ölümü beklememiştir.

Aşil En Çok Neyle Bilinir?

Akhilleus en çok Truva savaşındaki rolü, Patroklos ile olan ilişkisi, annesi, annesinin onu nasıl onu ölümsüz yapacak, Aşil mitolojide ve mitolojinin takipçileri arasında oldukça ünlü bir karakterdi. Bunun nedeni, hikayesinin tarih boyunca kıvrımlar ve dönüşlerle dolu olmasıydı.

Buna ek olarak, onun katkısı Yunan mitolojisinin en büyük savaşı Aşağıda, Akhilleus'un hayatını anlamaya ve nihayetinde Herkül'le karşılaştırmaya yardımcı olacak tüm ana soruları yanıtlıyoruz.

Yunan Mitolojisinde Aşil

Akhilleus mitolojide bir Yunan kahramanıydı ve bir nereid olan Thetis ile Kral Peleus'un oğluydu. Thetis, genellikle Poseidon'a eşlik eden bir tür deniz perisi olan bir nereiddi. Mitolojide çok güzel ve mistik yaratıklardır. Peleus, tanrısal güçleri veya ilişkileri olmayan bir insandı ve Phthia'nın kralıydı.

Thetis tüm evrende güzelliği ile tanınıyordu ve bu yüzden Zeus ve Poseidon'un gözündeydi. İkisi de Thetis'i kendileri için istiyorlardı, ancak Thetis'in oğlunun kral olacağı kehanetini duyduklarında geri adım attılar. babasından daha güçlü. Bundan sonra Thetis'i Peleus'la evlendirdiler ve ondan Akhilleus adında bir oğul doğurdu.

Aşil bir kralın oğluydu. büyük bir savaşçı Tanrılarla tek bağlantısı bir nereid, yani doğaüstü bir varlık olan annesiydi.

Aşil Fiziksel Özellikleri

Akhilleus o zamanın en yakışıklı adamlarından biriydi. Tertemiz yüz hatlarına sahip genç bir delikanlıydı. Bir erkeklik işareti olarak görülen çok erkeksi bir yürüyüşle yürüyordu. büyüklük ve cesaret Parlak kızıl-sarı saçları ve koyu yeşil gözleri vardı. Neredeyse fazla mükemmeldi.

Sevdiği ve sevmediği şeyler şunlardı çok kraliyet gibi Phthia'nın prensi olduğu için insanlar onun erkekliğinden övgüyle söz ediyordu. Genç yaşında bile erkekler ve kadınlar arasında ünlüydü. Kısa yaşamı boyunca birçok ilişkisi oldu ama asla bir yuva kurmadı ya da bir eş almadı.

Patroklos ve Aşil

Patroklos, Akhilleus'un yoldaşıydı ve birbirlerini ilk tanıdıkları çocukluk yıllarından beri her şeyi birlikte yaptılar. Ancak, Akhilleus ve Patroklos'un ayrılamazdı Onlar kardeş, en iyi arkadaş, ruh ikizi ve bunların arasındaki her şeydi.

İnsanlar onların arkadaştan daha fazlası. Aralarında hiçbir zaman açıkça ifşa etmedikleri ve hatta kamuoyunda hiç konuşmadıkları daha derin ve daha samimi bir ilişki vardı. Bununla birlikte, çift birbirlerine taşıdıkları sevgi ve özenle çok ünlüdür.

Yunan Mitolojisinde Aşil'in Topuğunun Önemi

Aşil'in topuğu hayattaki en büyük önem Yunan mitolojisinde Akhilleus'un hikayesi. Aynı zamanda efsanedeki en ilginç hikayelerden biridir ve harika bir bükülmeye sahiptir. Her şey bir nereid olan ve ölümsüz dünyanın yaşamı ve lüksleri hakkında bilgi sahibi olan Thetis ile başlar. Tek hayali, kendisi ölümsüz bir varlık olduğu gibi oğlu Akhilleus'u da ölümsüz kılmaktır.

Bu amaçla, Thetis Akhilleus'u ünlü Styx Nehri ve Akhilleus'u topuğundan tutarak birkaç kez nehre daldırır. Efsaneye göre nehrin suyu dokunduğu her şeyi ölümsüz kılacaktır. Su Akhilleus'un topuğu hariç vücudundaki her şeye dokunmuştur. Thetis bilmeden Akhilleus'un tüm vücudunun suya batırıldığını ve artık bir bütün olarak ölümsüz olduğunu düşünerek onu geri getirir.

Bununla birlikte, daha sonra, Thetis onun gerçekten de Aşil'in tüm Styx Nehri'nde büyük bir hata yapmıştı.

Truva Savaşı'nda Aşil'in Rolü

Akhilleus, birçok önemli karaktere ölüm getiren Truva savaşında büyük bir savaşçı rolü oynamıştır. Akhilleus savaşta Yunanlıların tarafındaydı ve Myrmidon ordusunun lideriydi. 50 gemi yüklendi Askerlerle ve savaş olanaklarıyla. Büyük bir cesaret ve kahramanlıkla savaştı.

Arkadaşı ve sevgili yoldaşı Patroklos da onun yanında savaştı. Truva prensi Hektor, Patroklos'u öldürerek Aşil'i kırdı. Onun intikamını almak için Aşil Hector'u kovaladı. Hektor cesedinin ailesine geri verilmesi için yalvardı ama son isteği Akhilleus tarafından reddedildi.

Öldürülen Aşil Ölüm

Achilles Paris tarafından öldürüldü, Paris, Hektor'un intikamını almak için onu öldürmüştür. Savaşta ölenlerin intikamını almaya yönelik bu kısır döngü Yunan mitolojisinin özüdür. Birçok büyük savaşçı bu döngü yüzünden hayatını kaybetmiştir.

Homeros ve Hesiod, Akhilleus'un ölümünü açıklar. savaşa ve sonrasına yol açmıştır. Bu kitaplar bugün bildiğimiz mitolojinin temelini oluşturmaktadır. Dolayısıyla Aşil hakkındaki tüm bilgiler bu kitaplardan derlenmiştir.

SSS

Truva Savaşı'nın Sebebi Neydi?

Truva savaşının ana nedeni Truva prensi Paris'in Spartalı Helen'i kaçırdı, Melenaus'un karısı. Bu durum bölgede öfkeye yol açtı ve bölge iki tarafa bölündü: Truvalılar ve Yunanlılar. Savaş on yıl sürdü ve sayısız kayıp ve yıkımla sonuçlandı. Yunan mitolojisindeki en ünlü savaşlardan biridir.

Herkül Hiç Tanrılarla Dövüştü mü?

Herkül nehir tanrısı Achelous ile savaştı. bir sürü farklı yaratık Hiç şüphesiz, tehlike karşısında pes etmeyen ya da boyun eğmeyen çok cesur ve tutkulu bir adamdı.

Herakles Kimdi?

Herakles bir yarı tanrının oğluydu. Zeus ve Alcmene'nin. Birçok popüler kardeşi vardı ve Dünya'da ve Olimpos Dağı'nda büyük bir öneme sahipti. Popülerliği göz önüne alındığında, Romalılar her şeyi aynı tutarken ve sadece adını Herkül olarak değiştirirken karakteri kendi mitolojilerine dahil ettiler.

Herakles ve Herkül, bu nedenle aynı bireyin farklı isimleri Bununla birlikte, her iki karakter de kahraman niteliğindedir ve geniş bir takipçi kitlesine sahiptir.

Sonuç

Herkül ve Aşil sırasıyla Roma ve Yunan olmak üzere iki farklı mitolojiye aittir. Her iki kahraman da inanılmaz bir hayat sürdü Birkaç benzerlikleri var; hiç yuva kurmadılar, genç yaşta öldüler, ikisi de ölümlü doğdu ve ikisi de çok yakışıklıydı. İki kahramanın da mitolojinin içinde ve dışında büyük bir takipçi kitlesi olduğu kesin.

Herkül ve Aşil isimleri günümüz dünyasında birçok kez kullanılmıştır. Zamanlar boyunca insanlar bu isimlere sahip olmuşlardır. en son teknoloji onların peşinde, Ayrıca bazı binalar ve müzeler. Bu, iki karakterin dünya üzerindeki etkisini gösterir.

Başa dön