Helenus: Truva Savaşını Öngören Falcı

Truva prensi Helenus, Kral Priam'ın oğluydu. Homeros'un İlyada'da anlattığı gibi Yunan mitolojisinde ünlü olan birçok akrabası vardı. Helenus Truva savaşında savaştı ve çeşitli fetihlerde orduya liderlik etti. Burada size Helenus'un mitolojideki yaşamı ve ölümü hakkında eksiksiz bir rehber sunuyoruz.

Helenus

Büyük bir kralın oğlu ve olağanüstü savaşçıların kardeşiyseniz, büyüklüğe mahkûmsunuz demektir. Helenus, kardeşleri ve babasının yanında, Truva Savaşı'nda Yunanlılara karşı Homeros, İlyada'da Helenus karakterini çok sofistike bir şekilde anlatır. Helenus'un ilk günlerinden gençliğine kadar olan karakter gelişimi de oldukça ilham verici ve heyecan vericidir.

Helenus çaldı Trojan'da önemli bir rol O ve kız kardeşi Cassandra, falcı oldular Kehanetleri Yunan mitolojisinin gidişatını değiştiren Helenus, Truva Savaşı ve sonrasında yaşananlar arasındaki bağlantıyı anlamak için onun ve ailesinin kökeninden başlamalıyız.

Helenus'un Yunan Mitolojisindeki Kökeni

Helenus, Truva Kralı Priam ile Kraliçe Hekabe'nin oğluydu. Kral Priam, Truva'nın ayakta kalan son kralıydı. Kardeşleri arasında Hektor, Paris, Cassandra, Deiphobus, Troilus, Laodice, Polyxena, Creusa ve Polydorus vardı.

Helenus Cassandra'nın ikiz kardeşi Aralarında olağanüstü ve kutsal bir bağ vardı. Helenus diğer kardeşleriyle de çok yakındı. Birlikte savaş taktikleri ve kılıç kullanmayı öğrenerek büyüdüler. Ancak Helenus kardeşlerinden farklı olduğunu biliyordu.

Helenus'un Özellikleri

Truva'nın tüm kraliyet mensupları gibi Helenus da yakışıklı bir prensti. Hareket ettiğinde havada sallanan gür saçları ve çok bakımlı erkeksi bir vücudu vardı. Oğlunda sıvı altın gibi parlıyordu Genel olarak, adam mükemmelliğin timsaliydi ve prens unvanı ona çok yakışıyordu.

Falcı Helenus

Her zaman Helenus olarak anılmıyordu, ama bu isimden önce, ona Scamandrios denirdi. Helenus ve kız kardeşi Cassandra'ya Apollon tarafından öngörü güçleri verilmişti. Helenus zaten Apollon'un sadık bir takipçisiydi ve yetenekleri sadece bağlılığını güçlendirdi. O ve Cassandra güçlerini kullanarak doğal felaketlere karşı Troya halkına yardım ettiler.

Helenus ve Cassandra bir Troy'da iyi bilinen birkaç falcı İnsanlar onlara gelecekleri hakkında sorular sorarlardı ve onlar da yardımcı olurlardı. Söyledikleri her kehanet gerçekleşirdi.

Savaşçı Helenus

Olmak dışında son derece iyi görünümlü bir insan Apollo'nun verdiği öngörü gücüne sahip bir falcı olan Helenus, inanılmaz bir savaşçıydı. Her türlü felaket karşısında şehrini ve ailesini savunmaya hazırdı. Truva ordusunda görev yaptı ve madalyalı bir savaşçıydı.

Helenus ve Truva Savaşı

En eski kaynaklarda Truva kentinin düşeceği kehanetinde bulunan kişinin Helenus olduğu görülmüştür. Kardeşi Paris'in Truva kentine Yunanlı bir eş getirmesi halinde Akhalıların onu takip edeceğini ve Truva'yı yıkacaklarını söylemiştir. Babasının ve kardeşlerinin öldürüleceğini önceden görmüştü. Bu Helenus kehaneti Troya'nın Yunanlılar karşısında çöküşünün başlangıcı olarak bilinir.

Kısa bir süre sonra Paris, Spartalı Helen'i kaçırdı ve domino taşları düşmeye başladı. Yunan orduları toplandı ve Truva kapılarına doğru yürüdü. Savaşta Helenus, kardeşleri tarafından savaş alanına götürülen Truva kuvvetlerinin bir parçasıydı. Kendisi de birçok taburu yönetti .

Savaş dokuz yıldan fazla sürdü. Savaşın son yılında Paris öldü ve Helenus ile kardeşi Deiphobus Spartalı Helen'i elde etmek için çekiştiler. Helenus Deiphobus'u seçti ve Helenus'un kalbini kırdı. Helenus Troya'yı terk etti ve İda Dağı'nda yalnızlık içinde yaşamaya başladı.

Savaştan Sonra

Neoptolemus, Helenus'un kız kardeşi Andromakhe'yi esir alır ve onu karısı yapar. Çiftin Molossus, Pielus ve Pergamus adında üç çocuğu olur. Bir süre sonra Epirus yakınlarındaki Buthrotum şehrine giderler ve burada kök salarlar.

Truva'yı geride bıraktılar ve Helenus hediyesini geride bıraktı. falcılıkla işim bitti. Troya savaşının felaketini ailesinin ve şehrinin başına getirdiği için kendini suçlu hissediyordu. Hayatta olduğu için mutluydu ve Buthrotum'da normal bir insan hayatı yaşamak istiyordu.

Yunanlılar savaşı kazanmış ve her iki taraftan da çok sayıda insan ölmüş olsa da, geride kalanlar barış içinde yaşamaya yemin ettiler. Bu nedenle sonunda birçok Troyalı esir serbest bırakıldı ve asılmaktan kurtuldu. Ancak Helenus kardeşlerini, babalarını, şehrini ve artık fal bakma isteğini kaybetmişti, bu yüzden Neoptolemus ile devam etti ve iyi bir ilişki kurdu.

Helenus IV Kimmer Kralı

Neoptolemus Buthrotum'da kral oldu ve kısa süre sonra öldürüldü. Doğal olarak, Helenus yeni kral oldu Tahtına, servetine ve en önemlisi Andromakhe'ye kavuştu. Helenus ve Andromakhe, Neoptolemus'un ölümünden sonra evlendiler. Helenus, Andromakhe'ye büyüyünce Butrothum tahtının varisi olacak çocuklar doğurdu.

Helenus'un Ölümü

Ne yazık ki İlliada Helenus'un ölümünü anlatmaz Helenus hakkındaki son bilgi, kız kardeşi Andromakhe ile evlendiği ve çocuk sahibi olduğudur. İlyada, çocuklarının tahta çıktığından bahseder ama Helenus'un ölümü hakkında hiçbir şey söylemez. Helenus'a ne olmuş olabileceğini sadece hayal edebiliriz.

SSS

Truva Savaşı'nda Priam'ın Kaç Oğlu Öldü?

Priam kaybetti Truva savaşında toplam 13 oğul En ünlü şehit oğullarından bazıları Paris, Hektor ve Lycaon'dur. Falcı oğlu Helenus savaştan sağ kurtulmuş ve daha sonra Buthrotum kralı olmuştur.

Sonuç

Helenus falcı bir Truva prensi Daha sonra Buthrotum'un kralı olan ve kız kardeşiyle evlenen Homeros'un İlyada'sında heyecan verici bir karakter gelişimine sahipti. Mitolojide ünlü kardeşleri vardı. İşte makalenin ana noktaları:

  • Truva Kralı Priam ve Kraliçe Hekabe'nin oğlu olan Helenus'un kardeşleri arasında Hektor, Paris, Cassandra, Deiphobus, Troilus, Laodice, Polyxena, Creusa ve Polydorus vardır. Truva şehrinde yakışıklı bir Truva prensi olarak büyümüştür.
  • Kendisine ve kız kardeşi Cassandra'ya Apollon tarafından öngörü güçleri verildi ve daha sonra adı Helenus olarak değiştirildi.
  • Troya savaşını kehanet etti. Kardeşi Paris, Troya kentine Yunanlı bir eş getirirse, Akhalıların onu takip edeceğini ve Troya'yı yıkacağını söyledi. Babasının ve kardeşlerinin öldürüleceğini öngördü. Tüm bunlar ve çok daha fazlası oldu.
  • Savaşın son yılında Paris ölür ve Helenus ile kardeşi Deiphobus Spartalı Helen'i elde etmek için çekişirler. Helenus Deiphobus'u seçer ve Helenus'un kalbi kırılır, o da İda Dağı'nda yalnızlık içinde yaşamaya başlar.
  • İlk kocası Neoptolemus Buthrotum'da öldükten sonra kız kardeşi Andromakhe ile evlendi. Tahta ve tüm zenginliklerine sahip oldu.

Helenus'un hikayesi oldukça heyecan verici ve İlyada'da güzel bir şekilde gelişir Yazının sonuna geldik, umarız aradığınız her şeyi bulmuşsunuzdur.

Başa dön