Genç Plinius - Antik Roma - Klasik Edebiyat

(Muhabir, Romalı, 61 - MS 112 civarı)

Giriş

Giriş - Genç Plinius kimdir

Sayfa Başına Dön

Genç Plinius, antik Roma'nın başarılı bir avukatı, yöneticisi ve yazarıydı. Birçok ayrıntılı mektubu ( "Epistulae" ) arkadaşlarına ve dostlarına anlatarak, tüm Romalı yazarlar arasında en iyi bilinenlerden biri haline gelmiştir.

Biyografi

Sayfa Başına Dön

Gaius Plinius Caecilius Secundus (İngilizce konuşulan dünyada amcası Gaius Plinius Secundus ya da Yaşlı Plinius'tan ayırmak için Genç Plinius olarak bilinir) MS 61 yılında Novum Comum'da (günümüzde Kuzey İtalya'da Como) doğdu. Doğuştan yüksek atlı rütbesine sahipti, erken dönemlerde üst düzey sivil ve askeri makamları tekelinde bulunduran iki Roma aristokratik tarikatından daha düşük olanıydı.Roma İmparatorluğu.

Babası Plinius henüz küçükken öldü ve amcası Yaşlı Plinius tarafından evlat edinildi. "Naturalis Historia" Amcasının devlet işleri için pek çok kez evde bulunmadığı zamanlarda annesiyle birlikte yaşadı ve bir süre konsül ve ordu komutanı Lucius Verginius Rufus (daha sonra İmparator Nero'ya karşı bir isyanı bastıracak ve ardından imparatorluk tacını reddedecekti) tarafından evde özel ders aldı.

Eğitimini ilerletmek için, büyük öğretmen ve yazar Quintilian'dan retorik öğrendiği ve MS 79'da Vezüv patlamasında ölmeden önce amcasıyla yakınlaştığı Roma'ya da gitti. Başarılı amcasının mirasının varisi olarak, kendisine birkaç büyük mülk ve etkileyici bir kütüphane miras kaldı.

Dürüst ve ılımlı bir genç olarak kabul edildi ve Roma İmparatorluğu'nun bir dizi sivil ve askeri makamı olan "cursus honorum "da hızla yükseldi. MS 81'de Onlu Kurul üyeliğine seçildi ve yirmili yaşlarının sonunda quaestor (bir atlı için alışılmadık bir durum), ardından tribün, praetor ve prefect ve son olarak da İmparatorluktaki en yüksek makam olan konsül pozisyonuna yükseldi.

Roma hukuk sisteminde aktif hale geldi ve bir dizi eyalet valisinin duruşmalarında savcılık ve savunma yapmasıyla tanındı, paranoyak İmparator Domitian'ın düzensiz ve tehlikeli yönetiminden sağ çıkmayı başardı ve halefi İmparator Trajan'ın yakın ve güvenilir bir danışmanı olarak kendini kabul ettirdi.

Tarihçi Tacitus'un yakın arkadaşıydı ve biyografi yazarı Suetonius'u da ekibinde istihdam etti, ancak şair Martial ve filozoflar Artemidorus ve Euphrates de dahil olmak üzere dönemin diğer birçok tanınmış entelektüeliyle de temasa geçti. Üç kez evlendi (çocuğu olmamasına rağmen), ilki henüz on sekiz yaşındayken Veccius Proculus'un üvey kızıyla oldu,İkinci olarak Pompeia'nın kızı Celerina'ya ve üçüncü olarak Calpurnius'un kızı ve Comum'lu Calpurnus Fabatus'un torunu Calpurnia'ya.

Plinius'un, Anadolu'nun Karadeniz kıyısındaki (günümüz Türkiye'si) sorunlu Bitinya-Pontus eyaletindeki uzun süreli siyasi görevinden Roma'ya döndükten sonra, MS 112 civarında aniden öldüğü düşünülmektedir. Doğduğu kent olan Comum'a büyük miktarda para bırakmıştır.

Yazılar

Sayfa Başına Dön

Plinius yazmaya on dört yaşında Yunanca bir trajedi kaleme alarak başladı ve hayatı boyunca çoğu kaybolmuş olan çok sayıda şiir yazdı. Aynı zamanda önemli bir hatip olarak da biliniyordu, ancak söylevlerinden yalnızca biri günümüze ulaşmıştır, o da "Panegyricus Traiani" İmparator Trajan'ı öven cömert bir konuşma yaptı.

Bununla birlikte, Plinius'un günümüze ulaşan en büyük eseri ve bir yazar olarak ününün ana kaynağı "Epistulae" Kitap I'den IX'a kadar olan mektupların özellikle yayınlanmak üzere yazıldığı anlaşılmaktadır (bazıları bunu yeni bir edebi tür olarak görmektedir); Kitap I ila III muhtemelen MS 97 ila 102 yılları arasında, Kitap IV ila VII MS 103 ila 107 yılları arasında, Kitap VIII ve IX ise MS 108 ila 109 yıllarını kapsamaktadır.olarak "Trajan ile Yazışmalar" İmparator Trajan'a ya da bizzat İmparator Trajan'dan gönderilmiştir ve üslup olarak öncüllerinden çok daha basittir, yayınlanmak üzere tasarlanmamıştır.

Bu "Epistulae" MS 1. yüzyılda Roma idari tarihine ve gündelik yaşamına dair eşsiz bir tanıklık niteliğindeki bu mektuplar, Plinius'un kır villalarındaki yaşamına ve antik Roma'da siyasetçi olmak isteyenlerin takip ettiği kamu görevlerinin sıralamasına dair zengin ayrıntılar içeriyor. MS 79'da Vezüv Yanardağı'nın patlamasını anlattığı iki mektup veamcası ve akıl hocası Yaşlı Plinius'un ölümü ( "Epistulae VI.16" ve "Epistulae VI.20" ) ve İmparator Trajan'dan Hıristiyanlarla ilgili resmi politikaya ilişkin talimatlar istediği ( "Epistulae X.96" ), Hıristiyan ibadetinin en eski harici açıklaması olarak kabul edilir.

Önemli Çalışmalar

Sayfa Başına Dön

  • "Epistulae VI.16 ve VI.20"
  • "Epistulae X.96"
Başa dön