Dişi Centaur: Antik Yunan Folklorunda Centaurides Efsanesi

Dişi sentor, olarak da bilinir bir centauride, Pelion Dağı ve Laconia arasında erkek meslektaşlarıyla birlikte var oldular. Vahşi ve tehlikeliydiler, bu nedenle ölümlüler ve tanrılar tarafından sevilmiyorlardı. Dişi centaurlarla ilgili hikayeler Antik Yunan'da erkeklere kıyasla daha azdı, bu nedenle onlar hakkında çok az bilgiye sahibiz. Bu makale antik Yunan'da centauridlerin tanımını ve rolünü inceleyecektir.

Dişi Centaurların Kökeni Nedir?

Sentoridler ve sentorlar aynı kökeni paylaşırlar, bu nedenle ya Ixion ve Nephele'nin birleşmesi Efsaneye göre Ixion, Zeus'un kendisini kurtarmasından sonra Zeus'un karısı Hera ile yatmak için güçlü bir arzu duymuştur.

Zeus'un Hilesi

Zeus, Ixion'un gerçek niyetini anladığında, onu kandırarak Nephele Hera olarak görünür Ixion Nephele ile yattı ve çift centaurları ve centauridleri doğurdu.

Centaurides'in kökenine ilişkin bir başka versiyonda, Centaurus adında bir adamın Magnesian kısrakları ve bu doğal olmayan birliktelik centaurları doğurdu. Eski Yunanlılar Centaurus'un ya Ixion ve Nephele'nin ya da Apollo ve su perisi Stilbe'nin oğlu olduğuna inanıyorlardı. Lapithes'in ikiz kardeşi, Centauromachy'de centaurlarla savaşan Lapith'lerin atası.

Dişi Centaurların Diğer Kabileleri

Sonra Kıbrıs bölgesinde yaşayan boynuzlu sentorlar vardı. Afrodit'e şehvet duyan Zeus'tan kaynaklandılar ve onunla seks yapmak için onu takip etti. Ancak tanrıça bir türlü ele geçmez ve Zeus'u hayal kırıklığı içinde menisini yere dökmeye zorlar. Onun tohumundan Yunanistan anakarasındaki kabilelerinden farklı olan boynuzlu centaurid dişileri ortaya çıkar.

Bir diğer tip ise Zeus tarafından görevlendirilen 12 öküz boynuzlu sentordu. bebek Dionysos'u korumak Bu sentorlar aslen Lamian Pheres olarak biliniyordu ve Lamos nehrinin ruhlarıydı. Ancak Hera, Lamian Pheres'i daha sonra Dionysos'un Kızılderililerle savaşmasına yardım eden boynuzlu öküzlere dönüştürmeyi başardı.

Centaurides'in Tanımı

Sentoridler, sentor ile aynı fiziksel özellikleri paylaşıyordu; yarı kadın yarı at. Yaşlı Philostratus onları centaurides'e dönüşen güzel ve büyüleyici atlar olarak tanımlamıştır. Ona göre, bazıları beyazdı ve diğerleri Kestane renginde bir ten. Bazı centauridler de güneş ışığı vurduğunda parlayan benekli bir cilde sahipti.

Ayrıca centauridlerin güzelliğini de tarif etti. siyah ve beyaz karışık bir ten ve birliği temsil ettiklerini düşünüyorlardı.

Şair Ovid, popüler sentorid Hylonome hakkında, aşkı ve tatlı sözleriyle sentoridler arasında en çekici olanı olarak yazmıştır Cyllarus'un kalbini giydi (bir centaur).

Hylonome: En Popüler Centauridler

Ovid şöyle devam etti Hylonome kendine çok iyi baktı. Hylonome'nin kıvırcık ve parlak saçları vardı ve bunları gül, menekşe ya da saf zambakla süslerdi. Ovid'e göre Cyllarus günde iki kez yıkanır Pagasae'nin sık ormanındaki parlak derede ve en güzel hayvan derisini giymiş.

Daha önce de belirtildiği gibi Hylonome, Centauromachy'de yer alan Cyllarus'un karısıydı. Centauromachy, Centaurlar ve Lapithler arasındaki bir savaştı, Centaurların kuzenleri. Hylonome savaşta kocasının yanında savaştı ve büyük bir beceri ve güç gösterdi. Savaş, sentorların Hippodamia'yı ve Lapithlerin Kralı Pirithous ile evliliği sırasında Lapith kadınlarını kaçırmaya teşebbüs etmesiyle başladı.

Düğüne konuk olan efsanevi Atina Kralı Theseus, Lapith'lerin yanında savaştı ve Centaurları yenmelerine yardım etti. Hylonome'nin kocası Cyllarus, Centauromachy sırasında bir mızrağın bağırsaklarına saplanmasıyla öldü. Hylonome kocasının öldüğünü görünce savaşı bıraktı ve onun yanına koştu. Hylonome daha sonra kendini kocasını öldüren mızrağın üzerine attı ve Sevdiği adamın yanında öldü. hayatından daha fazla.

Centaurides'in Sanatsal Temsilleri

Antik Yunanlılar centauridess'i şu şekilde tasvir etmişlerdir üç farklı form. Bunlardan ilki ve en popüler olanı, bir atın cidago (boyun bölgesi) üzerine yerleştirilmiş bir kadın gövdesiydi. Kadının üst kısmı çoğunlukla çıplaktı, ancak saçlarının göğüsleri kapladığını gösteren bazı çizimler vardı. Bir centauride'nin ikinci temsili, bacakları atın geri kalanıyla belden birleştirilen bir insan vücudunu gösteriyordu. Sonra son form ikincisine benziyordu ama insan vardıönde bacaklar ve arkada at toynakları.

Daha sonraki dönemlerde centauridler şöyle tasvir edilmiştir kanatlı Ancak bu sanat biçimi yukarıda bahsedilenlerden daha az popülerdi. Romalılar sentorları resimlerinde sık sık tasvir ettiler, en ünlü örnek Konstantin'in Cameo'sudur. Centaur'un sürdüğü bir savaş arabası.

SSS

Dişi Centauridler Mitoloji Dışında da Görünüyor mu?

Evet, dişi sentoridler Yunan mitolojisi dışında da ortaya çıkmaktadır, örneğin Britanya'dan Lambert adında bir aile gül ile bir centauride Ancak 18. yüzyılda kendilerince bilinen nedenlerden ötürü bu imgeyi bir erkek olarak değiştirmek zorunda kalmışlardır. Yine de popüler kültürde Disney'in de centauridlere yer verdiği görülmüştür 1940 yapımı animasyon filmi Fantasia, centaurides yerine centaurettes olarak adlandırıldıkları yer.

Sentoritler, 2000'li yıllardan bu yana Japonya'da "canavar kız" Monster Musume ve A Centaur's Life gibi çizgi romanlar aylık yayınlarında diğer canavarların yanı sıra centauridlere de yer veriyor.

Barbara Dickson'ın 1972 tarihli şarkısında Westmoreland Cadısı, Bir dize, iyiliksever bir cadıyı yarı kadın yarı kısrak olarak tanımlar ve birçok kişi bunu bir centauride olarak yorumlar.

Sonuç

Bu makale centauridlerin hem Yunan mitinde hem de modern edebiyatta nasıl tasvir edildiğini inceledi. bir özet bu makalede ele alınan ana konulardan biridir:

  • Centauridler mitolojide erkek meslektaşlarına göre daha az popülerdi, bu nedenle onlar hakkında bilgi oldukça azdır.
  • Ancak, Ixion ve karısı Nephele, Centaurus ya da Zeus'un Afrodit'le uyuyamayınca menisini yere dökmesiyle doğduklarına inanılırdı.
  • Sentauridlerin en popüler olanı, Centauromachy'de kocasının yanında savaşan ve onunla birlikte ölen Hylonome idi.
  • Centauromachy, sentorların Kral Pirithous'un karısını ve Lapith'in diğer kadınlarını Kral'ın evlilik töreninde kaçırmaya çalışmasıyla başladı.
  • Centauridler üç şekilde tasvir edilmiştir ve en popüler olanı onları bir atın boynuna bağlanmış bir insan gövdesiyle göstermektedir.

Modern zamanlarda, centauridler bazı filmlerde yer almıştır. filmler ve çizgi diziler 1940 Disney animasyonu Fantasia ve Japon çizgi roman serileri gibi.

Başa dön