Catullus 1 Tercüme

Catullus Biyografi

Giriş

Catullus kısa ömürlü ama çok etkili bir Romalı lirik şairdir. Carmen 1 giriş şiiridir 116 Carmina için, şiirlerinin toplu terimi. Bu kısa dize, sonraki Carmina için hoş bir açılış. Birçok önsözün yaptığı gibi, soruyor bu ki̇tap ki̇me adanmiştir? Cevap şu Corneliu Muhtemelen Catullus'un biyografi yazarı ve çağdaşı Cornelius Nepos. Görünüşe göre, yazar arkadaşı ona hayrandı ve Catullus'un "her çağı üç papirüs rulosuna sığdırma" becerisini anmak için bu saygıya karşılık vermişti.

Papirüs rulosu, bir papirüs kamışının liflerinin açılarak bir tür kağıt oluşturmasıyla sağlanan yazı yüzeyiydi. Ne yazık ki katlanamayacak kadar sert ve kırılgandı, bu nedenle her rulonun kenarları bir sonrakine yapıştırılır ve parşömen olarak saklanır ve okunmak üzere açılırdı, Cornelius yazılarının her biri için üç papirüs rulosu kullanmıştır "Seçkin Komutanların Yaşamları", Hannibal, Hamilcar ve diğerlerinin kısa biyografilerini içerdiği için herhangi bir gösterge ise, bu nispeten kısa bir yazıdır.

Catullus daha sonra şöyle devam eder Cornelius bilgelik ve endüstri bakımından Jüpiter'e benziyordu. Jüpiter sadece Roma panteonunun baba tanrısı olmakla kalmayıp, babası Satürn'ü devirmekle de anıldığı için bu büyük bir övgüdür. Satürn Titanlar'dan biri, diğer tüm çocuklarını yutmuştu. Jüpiter Jüpiter ve kardeşleri daha sonra babalarını devirmeye katıldılar ve böylece önlemeye çalıştığı kehaneti yerine getirdiler. Açıkçası, Cornelius'u Jüpiter ile karşılaştırmak önemli bir övgüdür.

Matbaa olmadığı için kitaplar el yazısıyla yazılıyordu. Yazmak, bugün olduğundan çok daha emek yoğun bir işti. Seçkin Komutanların Yaşamları " bitmiş bir ürün ortaya çıkarmak için uzun saatler ve muhtemelen birçok kopyalama ve yeniden kopyalama seansı gerektirdi.

Cornelius'un başkaları hakkında, görünüşe göre iyi bir etki yaratacak şekilde yazdığını göz önünde bulundurarak şöyle der: " İşte, bu küçük kitabı alın. Keyfini çıkarın ve umarım uzun yıllar dayanır. " Her dönemden pek çok yazar ve şair gibi Catullus da eserlerinin kendisinden sonra da yaşamasının sağlayacağı ölümsüzlüğü umuyordu.

Catullus ve Cornelius Bir grup Romalı, büyük devlet adamları, hatipler ya da politikacılar olmaktan ziyade gündelik hayata, aşka, yaşama ve belki biraz da hicivsel yorumlara odaklanmıştı. Onlar, Roma'nın daha büyük siyasi yapısı içinde var olan bir tür küçük sanat kolonisiydi. Yaklaşık olarak MÖ 504'ten MÖ 27'ye kadar süren Roma Cumhuriyeti döneminde yaşadıkları için, buJulius Caesar'ın M.Ö. 44 yılında öldürüldüğünü ve ardından bölgede yaşanan siyasi ve ekonomik çalkantıları düşünün. Sıradan yaşama odaklanmak için kolay bir zaman değildi.

Daha az tanınan vatandaşlar için kayıtlar biraz eksiktir, ancak muhtemelen Catullus yaklaşık MÖ 84-54 yılları arasında yaşamıştır Bu da ilk Triumvirlik dönemini ve Julius Caesar'ın yükselişini görmüş olacağı anlamına gelir. Bu önde gelen Romalılar arasındaki mücadeleler, en az iki kez şehrin ateşe verilmesi de dahil olmak üzere Roma'yı sık sık kargaşa içinde bırakmıştır.

Catullus'un hayatı Ovid ve Virgil gibi modern metinlerde yazılarına sıkça atıfta bulunulan iki tanınmış yazarı etkilemiştir. Eserleri bir süre ortadan kaybolmuş, ancak ortaçağın sonlarında yeniden keşfedilmiştir. Bazı içerikleri tarihsel standartlara göre oldukça şok edici Özellikle Viktorya ve Edward dönemlerinde Latince öğretiminde sıklıkla kaynak olarak kullanılan yazar, halen çeşitli edebiyat programlarında yoğun bir şekilde okunmaktadır. Klasik formlara sadık kalarak nükteler eklemesiyle ünlüdür Carmen 64 onun en büyük eseri olarak kabul edilir, ancak modern okuyucu olarak 116 Carmina'nın tamamını toplu halde okuyabildiğimiz için şanslıyız.

Catullus'un eserlerinin kendisinden sonra da yaşaması dileğinin yerine geldiğini söylemek yanlış olmaz. Onun küçük kitabı imparatorluklardan, geleneklerin değişmesinden ve inanılmaz çeşitlilikteki yazı biçimlerinden çok daha uzun süre dayanmıştır.

Carmen 1

Hat Latince metin İngilizce çeviri
1 cui dono lepidum novum libellum Bu yeni, büyüleyici küçük kitabı kime ithaf ediyorum?
2 arida modo pumice expolitum şimdi kuru ponza taşıyla cilalandı mı?
3 Corneli tibi namque tu solebas Sana, Cornelius, çünkü sen
4 meas esse aliquid putare nugas saçmalıklarımın bir şey olduğunu düşünmek için,
5 iam tum cum ausus es unus Italorum o zaman zaten İtalyanlar yalnızken
6 omne aevum tribus explicare cartis her çağı üç papirüs rulosunda açmaya cesaret etti,
7 doctis Iuppiter et laboriosis Bilgili, Jüpiter ve emek dolu.
8 quare habe tibi quidquid hoc libelli Bu nedenle, bu küçük kitaptan kendiniz için ne varsa alın,
9 qualecumque quod o patrona virgo ne tür olursa olsun; ki, ey koruyucu kız,
10 plus uno maneat perenne saeclo sonsuza dek, bir ömürden daha fazla kalsın.

Önceki Carmen

Kaynaklar

Wikipedia: //en.wikipedia.org/wiki/Catullus_1

Başa dön