Beowulf'un Özellikleri: Beowulf'un Eşsiz Niteliklerinin Analizi

Beowulf epik bir şiirdir. baş karakterin maceralarını takip eder İnsanları korumak için üç canavarla savaşırken... Şiir, Anglosakson toplumunu karakterize eden birçok değeri vurgulamakta ve her kültür için uygun olan zamansız dersler içermektedir.

Destansı kahraman Beowulf, onlarca yıldır birçok akademisyenin eşsiz niteliklerini incelediği bir entrika konusu olmuştur. Bu kahraman makalesi Beowulf'un özelliklerini incelemek ve bu destansı kahramandan çıkarabileceğimiz dersler var.

Beowulf Özellikleri Tablosu

Özellikler Kısa Açıklama
Olağanüstü güç Zihinsel ve fiziksel güç
Cesaret ve yüreklilik Savaşa giderek ölümle yüzleşmeye hazır
Zafer açlığı Krallığı için savaşıyor
Koruma arzusu Canavarı yenmek için her şeye rağmen gitmek
Sadakat Dane Kralı için büyük bir sadakat göstermek

Bir Destan Kahramanının En İyi Beowulf Özelliklerinin Listesi

Olağanüstü Güç

Beowulf Geatlerin Prensi İnsanlara yardım etmek için kullandığı olağanüstü güçle kutsanmıştır. Beowulf'un özetine göre, ona " Her bir elin tutuşunda otuzluk bir güçle ".

Beowulf kahramanı, Gece Avcısı olarak da bilinen trol benzeri canavar Grendel'e karşı verdiği ilk savaşta silah kullanmamaya karar verir. onun gücü eşittir Dan krallığının neredeyse tüm savaşçılarını öldürmüş olan canavardan daha güçlü, hatta ondan daha üstündür.

Canavar saldırdığında, Beowulf kolunu yakalayıp vücudunun geri kalanından ayırarak onu öldürür. Canavar daha sonra evine kaçar ve orada yaralanma nedeniyle ölür Beowulf tarafından.

Beowulf, çocuğunun ölümünün intikamını almak için gelen Nightstalker'ın annesiyle yaptığı ikinci dövüşte kadının kafasını kesti Bu kılıcı Grendel'in annesi kadar korkunç bir canavarı öldürmek için kullanabilmesi, onun olağanüstü gücünün bir göstergesidir.

Beowulf'un gücüne tanıklık eden bir başka olay da şudur yüzme becerisi Beowulf gençliğinde yaklaşık yedi gün boyunca açık denizde sert dalgalarla cesurca savaştı.

Hikayeyi anlatan Beowulf, çeşitli deniz canavarlarıyla savaştığını ve en karanlık gecelerin en soğuk sıcaklıklarına dayandığını iddia eder. deniz boyunca yüzmek Frieslandlı Beowulf ve son savaşında ejderhayı öldürmesi onun olağanüstü gücünü kanıtlar.

Cesareti ve Yürekliliği

Beowulf'un olağanüstü gücü, eşsiz cesareti ve yiğitliğinden gelmektedir. yakın ölüm karşısında Herkes saklanırken Nightstalker'la tek başına savaşma isteği onun cesaretini kanıtlıyor.

Düelloyu daha ilgi çekici kılan şey, canavarı öldürme kararlılığıdır herhangi bir silah kullanmadan Bu, canavarla yüzleşmek için her türlü silahla gelen diğer savaşçılarla tam bir tezat oluşturmaktadır.

Beowulf'un cesareti, destansı kahramanın Grendel'in annesini aramak için canavarlarla dolu karanlık sularda yüzdüğü Nightstalker'ın annesiyle yaptığı ikinci savaş sırasında bir kez daha sergilendi. Beowulf canavarın sıcak kanının kılıcını eriteceğini bilmesine rağmen, yine de onun peşinden gider.

Yaşlanan Beowulf, 50 yıl sonra gerçekleşen son dövüşünde ejderhayla tek başına yüzleşmeye gider. adamlarının hayatını kurtarmak ve gereksiz ölümleri önlemek için.

Açık denizde canavarlarla savaşırken cesaretini sergiler ve arkadaşı Breca ile bir yüzme yarışmasına katılır. yedi gün boyunca gerçekleşti Unferth karakteri yarışı Breca'nın kazandığını açıklar; ancak Beowulf deniz canavarlarıyla savaşmak zorunda kaldığı için ikinci olduğunu açıklar. Beowulf'un örnek teşkil eden cesareti Geat'ları cenazesinde yasa boğar çünkü şehir en büyük kahramanlarının ölümü nedeniyle savunmasız kalmıştır.

Zafer Açlığı

Beowulf kahraman analizi göz önüne alındığında, Beowulf'un en önemli karakter özelliklerinden birinin zafer avcılığı tutkusu olduğu sonucuna varabiliriz. onun büyük başarılarını yönlendiren şey ve destan boyunca savaşlar.

Bu onun zaferi aramak Danimarkalıların Krallığı'na gider ve Nightstalker'ı öldürme meydan okumasını kabul eder. İnsanların vasat başarılarla yetinmemesi gerektiğini, en iyisi için çabalaması gerektiğini düşünür.

Zafer arayışı onu gençken arkadaşı Breca'ya zorlu bir yüzme yarışında meydan okumaya itmiştir. Unferth hikâyeyi anlatıp Beowulf'un Breca'ya meydan okumayı kaybettiğini ima ettiğinde bile acı çeker.

Beowulf yetersizliğini suçluyor Breca'nın yarışma sırasında savaştığı canavarlarla kazandığını; ayrıca Breca'nın deniz canavarları şeklinde hiçbir engeli olmadığı için kazandığını iddia ediyor.

Beowulf'un zafer arayışı, yaşlı ve hasta olmasına rağmen ejderhayla savaşmaya karar vermesinde kendini gösterir. Eskisi kadar güçlü değil. Ölümünden sonra da büyük başarılarıyla hatırlanmak istiyor, bu yüzden mirasını sağlamlaştırmak için her şeyi göze alıyor.

Bazı akademisyenler şuna inanıyor Şöhret aşkı sadakatinden daha ağır basıyor. Ancak çoğu kişi Beowulf'un zafer avcılığının, nihayetinde çöküşüne yol açan en önemli kahramanlık özelliklerinden biri olduğu konusunda hemfikirdir.

İnsanları Koruma Arzusuna Sahip Olmak

Beowulf zaferi sevmesine rağmen, aynı zamanda insanları güvende tutma arzusu Beowulf'un ana karakterlerine gösterdiği gibi, Gecegezen'in Heorot'ta ardında bıraktığı yıkım ve katliamı duyduğunda onlara yardıma gider.

Gece Avcısı, şenlik ve neşe seslerinden nefret eden bir canavardır, bu yüzden Heorot'taki partiye saldırır. Beowulf bir Dane değildir, ancak Danimarkalıların korunmaya ihtiyacı var Bu yüzden onları güvende tutmak için kendini riske atıyor.

Beowulf, Dan Kralı tarafından cömertçe ödüllendirilir ve oradan ayrılır ancak Gecegezen'in annesinin intikam almak için geldiğini öğrenince geri döner. İnsanları koruma arzusu onu canavarın peşinden inine gitmeye iter. Onu öldürüyor. Danimarkalıları avlamak için geri gelmesini engellemek için.

Canavarın inine yapılan yolculukta mürettebat birkaç canavarın saldırısına uğrar ancak kahramanımız bir kez daha günü kurtarır. İlginçtir ki bu, Beowulf'un bir canavarı öldürmek için inine kadar kovaladığı son sefer olmayacaktır.

Beowulf'un son savaşı, bir ejderhaya ait hazineyi çalan bir köle tarafından başlatılır. şimdi kral ve yetkiye sahip adamlarına ejderhanın peşine düşmelerini emretti ama insanları korumaya olan tutkusu daha ağır bastı.

Tıpkı Nightstalker'ın annesi gibi, destansı kahramanımız da ejderhayı evine kadar takip eder ve sadık savaşçısı Wiglaf'ın yardımıyla onu orada öldürür. Ancak, hayatları koruma arzusu ölümcül bir yara almasına neden olur ejderhanın ellerinde acı çeker. Bu da onun ölümüne yol açar.

Büyük Bir Sadakat Duygusu Sergiler

Beowulf, hayatı tehlikede olsa bile Dan Kralı'na karşı sadakat gösterir. Kral, genç Beowulf ile tanıştığında ona şöyle bir olay anlatır Beowulf'un babasının hayatını nasıl kurtardığını Danimarkalıların kralına göre, Beowulf'un babası Ecgtheow, Wulfings kabilesinin bir üyesini öldürmüş ve sürgüne gönderilmiştir. Ecgtheow daha sonra Wulfings ile arasındaki meseleyi çözmek için Kral'dan yardım istemiştir.

Kral kabul eder ve Ecgtheow'un eve dönmesini sağlayan bir fidye öder. Ecgtheow daha sonra Kral'a dostluk yemini eder - Beowulf'un ona sadakat yemini etmesinde etkili olan bir yemin. Beowulf Gece Avcısı'nı ele geçirmeye karar vermeden önce, Danimarkalıların Kralı onu birçok kahramanın deneyip başarısız olduğu konusunda uyarır, ancak bu, sadakatini kanıtlamaya hevesli olan genç Beowulf'u caydırmaz.

Beowulf aynı zamanda adamlarına sadık Hrothgar'dan öldüğünde onlara iyi bakmasını istediğinde de bunu kanıtlar. Beowulf şiir boyunca birkaç kez adamlarından, onların hayatı için kendi hayatını tehlikeye atarken geri çekilmelerini ister.

Beowulf'un sadakati, oğullarını korumak için yanına almaya söz verdiği Danimarkalıların Kraliçesi Mealhtheow gibi karakterlere de uzanır.

Sonuç

Beowulf, karakteri övgüye ve öykünmeye değer bir Anglo-Sakson kahramanıdır.

Bu Beowulf karakter analizi denemesinde, bu şu ana kadar keşfettiklerimiz :

  • Beowulf, Nightstalker'ı çıplak elleriyle yenen ve karşılaştığı tüm canavarları öldüren olağanüstü güce sahip bir adamdır.
  • Ayrıca zafere olan susuzluğu, öldükten sonra da hatırlanmak için her türlü karşılaşmaya balıklama dalma arzusunu körüklemektedir.
  • Beowulf başkalarının hayatını kendi hayatından üstün tutar ve onların güvende olduğundan emin olur.
  • Düşmanının büyüklüğü, gücü veya vahşiliği ne olursa olsun savaştan asla geri adım atmayan büyük cesaret sahibi bir adamdır.
  • Beowulf sadık bir adam ve ölene kadar sadık kalan, sadıklarının ve tebaasının hayatta kalmasını sağlayan bir koruyucudur.

Bu Beowulf karakteristikleri denemesinde şunu keşfediyoruz tüm önemli özellikleri Yine de bu durum onu insanlarla ve canavarlarla olan karşılaşmalarında elinden geleni yapmaktan alıkoymaz.

Başa dön