Beowulf'ta Sadakat: Destansı Savaşçı Kahraman Sadakati Nasıl Gösteriyor?

Beowulf'ta Sadakat Beowulf'un sadakati önemli bir temadır, o dönemdeki kültür için önemi nedeniyle muhtemelen en önemli ana temalardan biridir. Şiir boyunca Beowulf sadakat gösterir ve onu kahraman olmaya iten şey de budur.

Bununla birlikte, Beowulf'a sadakatlerini gösteren başka karakterler de vardı. Beowulf ve diğer karakterlerin nasıl sadakat gösterdiklerini öğrenmek için bunu okuyun.

Beowulf Sadakati Nasıl Gösterir?

Beowulf sadakatini şu şekilde gösterir İhtiyaç duydukları anda Danimarkalıların kralına yardım etmek için acele eden Kral Hrothgar Danimarka kıyılarına vardı ve krala, canavara karşı savaşmasına yardım etmeye hazır olduğunu bildirdi.

Kral onu hatırlar ve Beowulf'un " Eski bir dostluğu sürdürmek için buradayım. Beowulf'un sadakati nedeniyle krala ödemesi gereken bir borcu vardı." Şiirin Seamus Heaney çevirisinden alıntılandığı gibi, Onlara yardım etmek için hayatını tehlikeye atarak denizi aştı. .

Bu kültür ve zaman diliminde şövalyelik ve kahramanlık kuralları önemliydi. Erkeklerin güçlü, cesur, sadık, onura odaklanmış ve doğru olan için savaşan kişiler olması gerekiyordu. bu kodun en önemli yönlerinden biri Bu durumda Beowulf, kralları Kral Hrothgar'a sadakat göstererek Danimarkalılara yardıma gelmiş, ancak görevini yerine getirdikten sonra bile Grendel'in annesini de yenmiştir.

Beowulf, Danimarkalılara sadık olmakla birlikte, kötülüğü dünyadan kaldırmak olan davasına da sadakatini korudu. Bir kez daha bir canavardan kurtulmaları için krala yardım etmekte ısrar etti. Ancak bu sadakati sağlamak ona tam da istediği şeyi getirdi: başarılarından dolayı onur ve takdir .

Beowulf Sadakat Örnekleri: Diğer Karakterler de Sadıktır

Beowulf şiirde sadakatini kanıtlayan tek karakter değildi Kral Hrothgar'ın yanı sıra Grendel'in annesi ve Beowulf'un askeri ve akrabası Wiglaf da sadıktır.

Dan Kralı Hrothgar sadıktır çünkü Beowulf'u ödüllendirme konusunda sözüne sadıktı. Beowulf başarılı olursa. Beowulf, Grendel'in ölümüne dair kanıtlarla ona geldikten sonra, kral ona kendi kralına geri götürmesi için hazineler verdi. Bir süre sonra bu kral da Beowulf'a saklaması için bu hazinenin bir kısmını verdi.

Sadık karakterlere bir başka örnek de Grendel'in annesidir. Her ne kadar bir düşman olsa da, onun vahşi ve tehlikeli yönünü göstermektedir, oğlunun intikamını alarak ona olan sadakatini gösterdi Seamus Heaney'in şiir versiyonunda, "Ama şimdi annesi vahşi bir yolculuğa çıkmıştı, Kederli ve açgözlü, intikam için umutsuz." Oğlunun intikamını almak için öldürmeye gelmişti, ama yine de Beowulf tarafından arandı ve öldürüldü.

Sonunda, tüm şiirdeki en sadık karakterlerden biri Wiglaf Beowulf'un kendi topraklarının kralı olduktan sonra akrabalarından biri olan Beowulf, hayatının sonunda tehlikeli bir ejderhayla karşı karşıya geldi ve adamlarına yardım etmemelerini söyledi.

Ancak adamları onun yardıma ihtiyacı olduğunu görünce korku içinde kaçtılar, ancak Wiglaf kalan tek kişi oldu. Beowulf'un ejderhayı yenmesine yardım etti, efendisinin ölümünü izledi ve ödül olarak bir taç aldı .

Beowulf'ta Sadakat Alıntıları: Beowulf'ta Sadakat ve Şövalyeliğin Alıntılanmış Örnekleri

Sadakat şövalyelik ya da kahramanlık kurallarının bir parçası O kadar önemliydi ki, Beowulf'un ana temalarından biriydi ve tekrar tekrar gündeme geliyordu.

Aşağıdakilere bir göz atın Beowulf'ta sadakat alıntıları Seamus Heaney'nin versiyonundan hikayedeki önemini gösteren bir alıntı:

 • " Tek isteğim, buraya kadar gelmiş olan beni, Heorot'u arındırma ayrıcalığından mahrum etmemenizdir. ": Beowulf burada Kral Hrothgar'a, Grendel'le savaşırken Danimarkalılara olan sadakatini yerine getirmek için kalmasına izin vermesi için yalvarmaktadır
 • " Ve bu amacımı yerine getireceğim, kendimi gururlu bir eylemle kanıtlayacağım ya da burada, meyhanede ölümümle buluşacağım. ": Beowulf Danimarkalıların kraliçesine sadakatini kanıtlamak için orada olduğunu ve gerekirse öleceğini söyler
 • " Ama şimdi annesi vahşi bir yolculuğa çıkmıştı, Kederli ve açgözlü, intikam için umutsuz ": Grendel'in annesi oğlunun ölümünden sonra ona sadık kaldı ve onun ölümü için Danimarkalılardan intikam almaya gitti
 • " Bal likörünün aktığı o zamanı hatırlıyorum, Salonda efendimize nasıl sadakat yemini ettiğimizi ": Beowulf kral olduktan ve ejderhayla savaşmaya başladıktan sonra, akrabası Wiglaf diğer adamları krallarına yardım etmek istemedikleri için azarlar

Genç Asker Wiglaf: Beowulf'taki En Sadık Karakter

Sadakat ise ünlü şiir boyunca gösterilmektedir, Wiglaf muhtemelen en sadık karakterdir Beowulf hayatının sonunda bir ejderhayla savaşmak zorundadır. Gururunu yüksek tutan Beowulf tek başına savaşmak istemiştir, bu yüzden artık yaşlandığını ve eskisi kadar şiddetli savaşamadığını fark etmemiştir. Diğer askerleri Beowulf'un mücadele ettiğini gördüklerinde korkuyla kaçışmışlardır, ancak yanında kalan tek kişi Wiglaf olmuştur.

Wiglaf korkudan titreyen diğer askerleri bile azarladı, Krallarının onlar için yaptıklarını hatırlatarak Heaney'in çevirisinde Wiglaf şöyle der,

"İyi biliyorum ki

Bizim için yaptığı şeyler daha iyisini hak ediyor.

Tek başına açıkta mı bırakılmalı?

Savaşta düşmek mi?

Birbirimize kenetlenmeliyiz."

Wiglaf, Beowulf'u bulmaya gittiğinde kralına şöyle dedi,

"Yaptıkların meşhur,

Bu yüzden kararlı olun lordum, hayatınızı koruyun.

Tüm gücünle.

Senin yanında olacağım."

Korkusuyla yüzleşiyor, Wiglaf ejderhayla savaşmasına yardım ederek kralına sadakatini gösterdi .

Birlikte ejderhayı yere sererler, ancak Beowulf ölür ve son nefesinde Wiglaf'ın bir sonraki kral olacağını ima eder.

Beowulf Nedir? Epik Şiirin Kahramanı Hakkında Arka Plan Bilgileri

Beowulf, savaşçı kültüründe sadakati gösteren destansı bir kahramandır. 6. yüzyıl İskandinavya'sında geçen Beowulf anonim bir yazar tarafından yazılmış epik bir şiir . 975 ila 1025 yılları arasında, Eski İngilizce dilinde, hikaye ilk olarak sözlü olarak anlatıldı ve birileri onu yazana kadar nesilden nesile aktarıldı Konu, Danimarkalıların bir canavardan kurtulmasına yardım etmek için seyahat eden Beowulf adlı destansı bir savaş kahramanının zamanlarından bahsediyor.

Danimarkalılar kana susamış bir canavarın merhametine kalmışlardır ve kimse onu yenebilecek gibi görünmemektedir. Ancak Beowulf, güç ve cesaret dolu eşsiz bir savaşçıdır. Grendel'e karşı savaşır, onu yener ve bir kahraman olarak görülür Grendel'in annesiyle de savaşır ve hayatının ilerleyen dönemlerinde bir ejderhayla savaşır ve ejderhayı öldürdükten sonra ölür.

Beowulf, Batı dünyası için en önemli edebiyat eserlerinden biridir. Bize özellikle kültürel temalar hakkında geçmişe dair bir fikir verir. İskandinavya'nın paganizmden Hıristiyanlığa geçişi . Ve genel teması olan iyiye karşı kötülük nedeniyle ilişkilendirilebilir.

Sonuç

Şuraya bir göz atın ana noktalar Beowulf'taki sadakat hakkında yukarıdaki makalede anlatılanlar.

 • Beowulf sadakatini defalarca gösterir: Danimarkalıların kralına yardım eder ve ardından ona yardım etmek için ikinci canavarla savaşmaya devam eder
 • Kötülüğü dünyadan uzaklaştırmanın yanı sıra doğru olan için savaşma davasına sürekli sadıktır
 • Ancak şiirde sadakat gösteren başka karakterler de vardır
 • Sadakat, kültür ve zaman dilimi için çok önemli bir yaşam biçimi olan kahramanlık veya şövalyelik kodunun temel niteliklerinden biridir
 • Beowulf'ta sadakat gösteren diğer karakterler Wiglaf, akrabası, Grendel'in annesi ve Kral Hrothgar'dır
 • Kral Hrothgar sözüne sadıktır ve Beowulf Grendel'i öldürdüğünde ona hak ettiği ödüller verilir
 • Grendel'in annesi oğluna sadıktır ve bu yüzden oğlunun ölümünün intikamını almak için karanlık derinliklerden çıkar
 • Beowulf'un sonradan akrabası olan Wiglaf, ejderhayla savaşmak için Beowulf'la birlikte savaşa gider. Diğerleri korku içinde kaçarken, onunla birlikte savaşmayı seçen tek askerdir.
 • Beowulf, İskandinavya'da geçen, 975-1025 yılları arasında Eski İngilizce dilinde yazılmış epik bir şiirdir ve bir savaşçı olan Beowulf'un maceralarını ve zamanını anlatır.
 • Danimarkalıların başı Grendel adında bir canavarla derttedir ve Beowulf ödenmesi gereken eski bir borç nedeniyle Kral Hrothgar'a yardım etmeye gelir
 • Hrothgar geçmişte Beowulf'un amcasına ve babasına yardım etmiştir ve Beowulf da ona yardım ederek onurunu göstermek ister

Beowulf mükemmel bir epik kahramandır çünkü Kodun temel özelliklerini sergiler: onur, cesaret, güç ve sadakat Danimarkalılara yardım etmek için seyahat ederek ve eski bir borcu ödemek için bir canavara karşı hayatını riske atarak sadakatini gösterir. Ancak Beowulf ana karakter ve çok sadık olsa da, muhtemelen en sadık olanı alt düzey akrabasıdır.

Başa dön