Beowulf'ta Kennings: Ünlü Şiirde Kennings'in Nedenleri ve Nasılları

Beowulf'ta Kennings Beowulf, akademisyenler ve öğrenciler tarafından bu ünlü epik şiir hakkında tartışılan ana konulardan biridir. Beowulf, MS 975 ile 1025 yılları arasında yazılmış Eski İngiliz epik şiiridir ve İskandinavya'da geçer. Beowulf adlı bir Cermen kahramanın yolculuğunu özetleyen anonim bir yazar tarafından yazılmıştır.

Bu şiirin en parlak özelliklerinden biri kennings kullanımıdır ve onlar hakkında her şeyi öğrenmek için bunu okuyabilirsiniz .

Beowulf'ta Kenning Örnekleri ve Genel Kenning Örnekleri

Beowulf'taki kennings'i daha iyi anlamak için modern kennings örneklerinin sayısı pratik yapmak için.

Aşina olabileceğiniz birkaç kennings şunları içerir :

 • fender-bender: araba kazası
 • bilek ısıran: çocuk
 • dört göz: gözlük takan biri
 • kalemşör: bütün gün masa başında idari işlerle uğraşan kişi
 • tree-hugger: çevreye büyük önem veren kişi

Bu tireli kelimeler ve kısa ifadeler gündelik şeylerin benzersiz bir tanımı Dili zenginleştirir, kelimeleri benzersiz bir şekilde kullanır, hayal gücümüze hareket ve renk katar ve sahneyi daha iyi anlamamızı sağlarlar.

İşte bazıları Beowulf'ta kenning örnekleri epik şiirdeki anlamlarıyla birlikte :

 • savaş teri: kan
 • kılıç uykusu: ölüm
 • balina yolu: deniz
 • kuzgun-hasat: ceset/korpetler
 • gök-mum: güneş
 • yüzük veren: bir kral
 • toprak salon: mezar höyüğü
 • miğfer taşıyanlar: savaşçılar
 • cesur yürekli: cesur
 • dwelling-place: ikametgah

Şiirin bazı noktalarında, kennings çoğunlukla bir tür bilmece olarak kullanılır Burada okuyucu, anonim yazarın anlatmaya çalıştığı kelimenin ne olduğunu anlamaya çalışır. Örneğin, " konut-yer " ifadesini toplamak oldukça kolaydır, peki ya " eğik boyunlu ağaç ?" kelimesini tanımlayan kenning idi. tekne .'

Kahraman Betimlemeleri: Ana Karakter Beowulf'u Tanımlayan Kennings

Beowulf'tan bazı kennings şunlardı ana karakteri tanımlamak için kullanılır Şiirsel bir şekilde yazıldıkları için, bu kennings bize karakterin kendisi hakkında daha iyi ve daha eksiksiz bir fikir verebilir.

Beowulf'u tanımlayan kenningslerden bazıları şunlardır ' halka-prens ' ve ' tırpan savaşçısı Ancak, başka kenningsler de vardır. görünüşünü, kişiliğini ve hatta eylemlerini tanımlamak .

Örneğin, canavar Grendel'i öldürmek için hizmetlerini sunmak üzere Danimarkalılara geldiğinde, onu kıskanan bir kişi vardır. deniz-yaralayan Bu da onun denizi yenme yeteneği yolculuğunda.

Korkunç Canavarlar: Beowulf'ta Grendel'i Tanımlayan Sözcükler

Beowulf şiirin ana karakteri olmasına rağmen onun en ilginç kişi olduğu anlamına gelmez. Ayrıca bu, kendisine en çok kennings atfedilen karakter olduğu anlamına da gelmiyor.

Danimarkalıların başına bela olan korkunç canavar Grendel'e de her türlü yakıştırma yapılır. Şiiri okumadan bile, bu yakıştırmaları yapabilirsiniz bu canavarın ne kadar korkutucu olduğunu ...sadece kennings listesine bakarak.

Bu Beowulf'ta kullanılan kennings Grendel'i tanımlamak için:

 • kötülüğün çobanı
 • suçun koruyucusu
 • Cehennemin esiri
 • Günah lekeli iblis
 • Tanrı'nın lanetlediği vahşi

Bu açıklamalar masaldaki antagonistin karakterizasyonuna katkıda bulunmak ve okudukça Grendel'in kim olduğuna dair daha da geniş bir resim elde ediyorsunuz. kötü ,' ' kötülük ' veya ' İğrenç ." Kullandığı kennings aracılığıyla okuyuculara canavarının ne olduğu hakkında gerçek bir fikir vermiştir.

Beowulf'taki Kennings'i Etkileyebilecek Beowulf'un Farklı Çevirileri

Orijinal şiir Eski İngilizce'de yazılmıştır Yıllar boyunca yüzlerce, yüzlerce çeviri yapılmıştır.

Orijinal versiyon bulunduktan sonra, Kısmen yanmıştı. Bunun ardından ilk çeviri 1805 yılında günümüz İngilizcesine yapılmış ve aynı yüzyıl içinde dokuz farklı çeviri tamamlanmıştır.

İlerleyen yüzyıllarda, yüzlerce tercüme gerçekleşti Beowulf'taki zorluklar, yazılan mısra türlerinde, vurgulanan aliterasyonlarda ve şiirin yazımındaki lehçe değişiklikleriyle birlikte caesura veya ara kullanımındadır.

Buna ek olarak aslen pagan temalarla yazılmıştır Ancak daha sonra şiire bazı Hıristiyan unsurlar eklenmiştir.

Bugüne kadar yapılan tüm çevirilerle birlikte, kennings hafifçe kaymış Öyle ki, örneğin bir çeviride Grendel'e şu adı verdikleri görülmüştür "Cehennemin esiri," diğer yandan başka bir çeviride, "Cehennemden çıkmış şeytan."

Tamamen farklı değil, ama bu tür zıtlıklar hikayeyi biraz etkileyebilir Bununla birlikte, kenninglerin amacı aynı kalmaktadır: epik masalın keyfini daha da artırmak.

Kennings Nedir ve Edebiyatta Neden Kullanılır?

Kennings Olay örgüsünü hem canlı hem de yaratıcı bir şekilde tanımlamak için kullanılan bileşik ifadeler Kennings hem Eski İngiliz hem de Eski İskandinav edebiyatında çok yaygındı ve Beowulf şiiri her türden kennings ile doludur. 'kenning' Eski Nors dilinden geliyor "kenna", Yani ' bilmek ' Bu kelimenin İskoç lehçesinde bir şeyi bilmek anlamına gelen 'ken' fiilinde kullanıldığı görülebilir.

Kennings, tek bir kelimeyle, birkaç kelimeyle veya tireli kelimelerle yapılan güzel, lirik ve etkileyici tanımlamalardır. Kennings'in temel amacı şiire bir şeyler daha ekleyin Tıpkı açıklayıcı kelimeler veya çiçekli sıfatlar gibi.

Onlar şunlardan sorumludur hikayeye yeni resimler ekleyin Beowulf örneğinde kennings, aliteratif etkiyi arttırmanın yanı sıra hikayesini anlamamızı da arttırmak için kullanılır.

Anglo-Sakson şiiri (veya Eski İngilizce) şiirden biraz farklı Çünkü kafiyeye odaklanma o kadar fazla görülmüyordu, hatta belki de hiç görülmüyordu. Bununla birlikte, vuruşlara ve hecelere odaklanmaya hizmet ediyordu ve her satır belirli sayılar içeriyordu.

Hatta orada aliterasyon Bu da aynı harfin ya da sesin kelimelerde birbiri ardına gelmesi anlamına geliyor. Şiirde bu tarafa da kennings eklenmiş ve hikayeden keyif alınmaya başlanmış.

Yazarı Bilinmeyen Ünlü Epik Şiir Beowulf'un Arka Planı

Beowulf MS 975 ila 1025 yılları arasında Eski İngilizce dilinde yazılmış epik bir şiir Destansı bir kahramanın bir canavarla savaşını anlatan bu hikayeyi kimin yazdığından emin değiliz ve aslında sözlü olarak anlatılan gerçek bir hikaye olduğuna dair bazı kanıtlar var.

Sonunda birisi bunu yazıya döktü, ancak olay örgüsü kağıda dökülmeden önce birçok kez değişmiş olabilir. 6. yüzyılda İskandinavya'da geçiyor ve Beowulf adlı ünlü, cesur savaşçı hakkındadır.

Danimarkalıların korkunç bir canavar tarafından rahatsız edilmesiyle başlar ve Beowulf onu öldürmek ve kendine bir kahraman ünü kazandırmak için gelir Sadece planında başarılı olmakla kalmadı, canavarın annesi saldırdığında onu da öldürmeyi başardı. Bir kahramanın hayatını yaşadı ama daha sonra bir ejderhayla yaptığı savaşta öldürüldü. Beowulf, o dönemde popüler olan edebiyat türünü göstermekle birlikte epik bir şiirin mükemmel bir örneğidir.

Sonuç

Şuraya bir göz atın ana noktalar Beowulf ve Beowulf'taki kennings hakkında:

 • Beowulf, anonim bir yazar tarafından Eski İngilizce dilinde yazılmış epik bir şiirdir; hikaye yazıya dökülmeden önce sözlü olarak aktarılmıştır
 • Kennings, Eski Nors dilinde 'kenna,' Anlamı ' bilmek ', farklı bir kelimeyi tanımlamak için kullanılan bileşik kelimeler veya bazen tireli kısa ifadelerdir
 • Beowulf'ta kennings, okuyucunun hayal gücüne renk katan metaforlar olarak çok sık kullanılır.
 • Muhtemelen nesiller boyunca ve çeviriler yoluyla birçok değişiklik geçirmiştir.
 • Beowulf'ta bulunan bazı kenningsler arasında kan için 'savaş teri', ' kuzgun-hasat ' cesetler için, ' balina yolu ' deniz için ve 'kılıç uykusu' ölüm için
 • Canavar Grendel'in onu tanımlamak için kullandığı birkaç harika kennings vardır: ' Cehennemin esiri ,' 'günah lekeli iblis ' ve ' Tanrı'nın lanetlediği vahşi '

Beowulf'taki Kennings okuyucular için güzel ve canlı bir resim Beowulf'u canavar Grendel'i öldürme macerasında takip ediyorlar. Destansı kahramanımız " savaşın ışığı " (kılıç) ve korkunç canavar ya da " Tanrı'nın lanetlediği vahşi " olarak tanımladı.

Beowulf onu, olmayı hedeflediği kahraman gibi ve kennings'in yokluğunda öldürür, şiir aynı olmazdı ve muhtemelen o kadar ünlü değil.

Başa dön