Beowulf'ta Caesura: Epik Şiirde Caesura'nın İşlevi

Bu Beowulf'ta Caesura Caesura kullanımı o dönemde şiirlerde yaygındır ve bu nedenle Beowulf çağdaşları ile tam bir uyum içindedir.

Beowulf'taki caesura'nın yararı da bize bunun muhtemelen sözlü olarak anlatılan bir masal olduğunu gösterir. Caesura ve epik şiirdeki işlevi hakkında bilgi edinmek için bunu okuyun

Beowulf'ta Caesura Nedir?

Sezura şu şekilde tanımlanır bir şiir dizesinde bir ara veya duraklama ve Beowulf'ta da aynıdır Bir cümlenin bittiği ve yeni bir cümlenin başladığı yerde ara verilir.

Antik Yunan ve Roma şiirinde caesura bu şekilde kullanılırken, Beowulf'ta caesura biraz farklı kullanıldı Beowulf Eski İngilizce ile yazılmıştır, dolayısıyla satırlardaki bu duraklama ya da ara, tekdüze bir cümleyi bölmek için verilmiştir.

Caesura kullanımı da Beowulf'taki aliterasyon kullanımıyla bağlantılı Kulağa daha iyi gelmesi için vuruşları ve cümleleri ayırmaya yardımcı olur.

Beowulf'ta Caesura Örnekleri

Caesura ve işlevini daha iyi anlamak, aşağıda bu araçla ilgili birkaç örneğe göz atın Tüm dizeler Seamus Heaney'nin şiir çevirisinden alınmıştır. Sezura, okuyucuyu duraklamanın nerede olduğuna yönlendirmek için bir virgül veya başka bir gramer işaretiyle temsil edilir.

Örnekler şunları içerir:

 • "Ziyafetten uykuya dalmış, acıya duyarsız"
 • "Kederden uyuşmuştu, ama hiç dinlenemedi"
 • "Yüksek soylu ve güçlü. Bir tekne sipariş etti."
 • "Siz insanların en soylususunuz; istediğiniz hiçbir şey olmayacak."

Her örnekte, caesura nokta, virgül, noktalı virgül vb. ile görünür hale getirilir Okuyucuya nerede duracağını ya da cümlenin nerede biteceğini gösterir, böylece sonsuza kadar devam etmez. Sezuranın şiirdeki aliterasyonla nasıl örtüştüğü de görülebilir. Aliterasyon, aynı ilk seslerin veya harflerin tekrar tekrar kullanılmasıdır.

Beowulf'ta kafiye yerine aliterasyon günün odak noktasıydı ve caesura hattın tam doğru noktasına yerleştirildi. Bu duraklamadan önce iki ya da üç aliteratif ses olurdu. Ve sonra aynı aliteratif ses caesuradan hemen sonra başlangıçta takip ederdi.

Beowulf'ta Caesura ile Birlikte Açık Aliterasyon Örnekleri

Beowulf'taki her satır aliterasyon içerir, ancak diğerlerinden daha belirgin olduğu bazı yerler vardır. Sezuranın aliterasyonu aradan önce bazı aliteratif seslerle nasıl ayırdığı Şiir Eski İngilizce'den çevrildiği için bunun biraz daha zor olduğunu ve o kadar da doğru olmadığını aklınızda bulundurun.

Örnekler şunları içerir:

 • "Açgözlü ve gaddar, otuz adamı yakaladı": "gr" sesi sezuradan önce ve sonra tekrarlanır
 • "Dalgaların üzerinde, arkasında rüzgarla": "w" sesi
 • "Ve gemilerini demirlediler Bir posta çarpışması Ve bir dişli harmanı vardı Sakin bir denizde bu kolay geçiş için Tanrı'ya şükrettiler": bu daha uzun bir tane çünkü birkaç satır boyunca tekrarlanan sesi görüyoruz. "Sh" ve "th" (ara), "th" ve "sh" (ara), "th" ve sh" (ara) "th ve th".

Beowulf'ta Caesurae'nin İşlevi

Beowulf'ta bir caesura'nın amacı şunları içerir bir duraklama göstermek ve vurgulu heceleri ayırmak Bazı şiirlerde, vezni bozmamak için fazladan bir vuruş koymaktır. Ancak, Beowulf'un yazıldığı dönem nedeniyle, şair vezin konusunda daha sonraki şiirlerde olduğu kadar endişelenmemiştir.

Sayaçlar her satırda veya her satırda aynı yerde bulunmaz. y ritmi kırar ve daha yumuşak bir okuma geçişi yaratmaya yardımcı olur Ölçüler aynı zamanda bir cümlenin ya da noktanın nerede bitip diğerinin nerede başladığını da gösterir. Tıpkı okurken olduğu gibi, cümlenin sonunda ya da virgül gördüğünüz yerde ara vermek doğaldır. Sezurada da durum aynıdır.

Beowulf'un Özeti: Arka Plan Bilgileri

Epik şiir Beowulf'un hikâyesini anlatır, yaşamı boyunca bir dizi canavarla mücadele etmek zorunda kalan genç ve güçlü bir savaşçı Bilginler şiirin yazıldığı tarihi tam olarak belirleyemiyorlar, ancak bir şekilde 975 ila 1025 yılları arasında yazılmış. Şiir Eski İngilizce ile yazılmış, ilk başta sözlü bir hikayeymiş, tıpkı birinin onu yazdığı gibi, günün şiirine mükemmel bir şekilde uyuyor. Odak noktası kafiye değil, aliterasyondur ve ritimleri kırmak için caesura kullanır.

Hikaye 6'ncı yüzyılda İskandinavya'da geçiyor Beowulf, Danimarkalıların kana susamış bir canavara karşı mücadele ettiklerini duyar. Bir savaşçı olarak hizmetlerini sunmak için onlara gider ve canavarı öldürür. Ayrıca canavarın annesini de öldürür ve bu başarısından dolayı ödül ve onur kazanır.

Daha sonra kendi ülkesi Geatland'ın kralı olur ve hayatının sonunda bir ejderhaya karşı savaşır. Bu Beowulf'un ölümüne yol açar çünkü bir savaşçı olarak yeteneği yaşla birlikte azaldı Dönemindeki şövalyelik kurallarının mükemmel bir örneği olan hikaye, batı dünyası için en önemli edebiyat eserlerinden biridir.

Sonuç

Şuraya bir göz atın ana noktalar Beowulf'taki caesura hakkında yukarıdaki makalede ele alınmıştır.

 • Caesura Beowulf'un çoğu dizesinde yer alır ve önemli bir rolü vardır
 • O dönemde şiirde yaygın olarak kullanılıyordu
 • Modern İngilizce çevirilerde caesura virgül veya başka bir dilbilgisi işaretiyle gösterilir
 • Beowulf'ta kesura bir duraklamanın ya da aranın nerede olduğunu gösterir ve aynı zamanda vuruşları ve aliteratif sesleri böler
 • O dönemde şiirde kafiye değil, aliterasyon geçerliydi
 • Böylece kesura, dizelerdeki aliteratif vuruşların sayısını kırmaya yardımcı olacaktır
 • Ayrıca okuyuculara okurken nerede duracakları konusunda bir fikir verecektir.
 • Cümlelerin sonlarını ve diğerlerinin başlangıçlarını gösterir
 • Daha akıcı ve dramatik bir okuma deneyimi sağlar
 • Beowulf, 975-1025 yılları arasında yazılmış epik bir şiirdir. Batı dünyasının en önemli edebiyat eserlerinden biridir.

Beowulf'taki caesura diğer şiirlerde de benzer şekilde kullanılır ve Antik Yunan ve Roma şiirinden beri popülerdir. Okuyucuya nerede duracağını, cümlelerin nerede bitip nerede başlayacağını gösterir ve Beowulf'ta , aliteratif ritimleri kırar . Caesura ile Beowulf'un yüksek sesle okunmak üzere tasarlandığını biliyoruz, Ama ya hiç yazılmamış olsaydı?

Başa dön