Beowulf Nasıl Öldü: Destansı Kahraman ve Son Savaşı

Beowulf, gücünü vurgulayan destansı bir kahramanın hikayesi olmasına rağmen, şöyle biter Beowulf'un ölümü Beowulf'un ölümü, savaş sırasında bir canavara karşı son başarısında gösterilir, bunun sonucu olarak zamanı sona ermektedir.

Şiir boyunca Beowulf'un yiğitliğini ve cesaretini, gerçek kahramanlık karakteriyle birlikte tekrar tekrar görürüz. Öğrenmek için bunu okuyun Beowulf'un son savaşında nasıl öldüğü .

Beowulf Nasıl Öldü?

Beowulf aldığı yaralar yüzünden öldü. üçüncü canavar olan öfkeli bir ejderha ile savaşırken Elli yıl krallık yaptıktan sonra yaşlanıp ihtiyarlayınca, krallığının yakınına kötü niyetli bir ejderha gelip onu kızdırdı.

Ejderhanın ortaya çıkmasının nedeni Birisi ona ait bir hazineyi çalmıştı. Beowulf, ülkesinin yeni kralı olarak, kendi gücüne inanarak tek başına ejderhayla savaşmaya gider.

Beowulf ejderhayı öldürmeyi başarmış olsa da, yanında onu izleyen sadece bir askeri varken ölmek üzere uzanmıştır. Beowulf'un ölümünden çıkarılan mesaj şudur Beowulf'un aşırı gururunun bir işareti Öte yandan, özellikle o zamanki kültüre göre ne kadar büyük bir kahraman ve kral olduğunun bir başka örneği de olabilir. Aşağıda, Beowulf'un sonu ayrıntılı olarak açıklanmıştır.

Beowulf'un Sonu Bölüm I: Ayrıntılar ve Açıklanan Hikaye

Beowulf Danimarkalılara yardım edip her iki canavarı, Grendel'i ve Grendel'in annesini öldürdükten sonra kendi ülkesini yöneten kral oldu Geatland'da (ya da modern İsveç'in bir bölümünde) 50 yıl boyunca hüküm sürdü. Yıllar boyunca her zaman gücü, cesareti ve yiğitliğiyle tanındı ve tabii ki korkunç canavarları öldürmesiyle hatırlandı. Seamus Heaney'nin şiir çevirisinde, " Beowulf'un tahta çıkmasını, görkemli bir şekilde oturmasını ve Geat'lara hükmetmesini sağladı. O iyi bir kraldı. ."

Uzun yıllar boyunca, Beowulf ustaca yönetildi " Ecgtheow'un (Beowulf) oğlu, ejderhayla yüz yüze gelmek zorunda kalacağı gün gelene kadar, cesaret ve tehlike konusunda kendini aşarak her türlü aşırılıktan kurtulmuştu ." Bahsedilen ejderha yakınlarda ikamet ediyordu ve açgözlülükle koruduğu büyük bir hazine yığını vardı.

Ta ki bir gün bir köle Bu korunan hazineden bir parça çalmak için bir yol Bu durum şiirde şöyle ifade edilir: " İnsanların bilmediği gizli bir geçit vardı, ama biri oradan girmeyi ve kafirlerin hazinesine müdahale etmeyi başardı. ."

Ejderha hazinesinin bir parçasının eksik olduğunu anladığında, sığınağını hazinelerinin olduğu yerde bıraktı ve karanın üzerinde uçtu, dinlenirken bir şeyler yakıyordu Beowulf ise savaşçılarını toplar ve intikamını almak için ejderhayla savaşmaya gider. Ancak savaş yerine vardığında, savaşçılara beklemelerini, kendisinin tek başına gideceğini söyler.

Beowulf'un Sonu Bölüm II: Son Savaş ve Beowulf'un Ölümü

Beowulf adamlarına beklemelerini emrederken şöyle der: "' Silahşorlar, zırhlarınızın içinde güvende olarak, hangimizin ölümcül bir çarpışmada daha iyi yara alacağını görmek için burada kalmaya devam edin. '" Adamlarıyla son kez konuşurken, geçmişteki başarılarını paylaştı ve bunlarla övündü, Grendel ve Grendel'in annesinden bahsederken .

O noktada, Beowulf muhtemelen yaklaşık 60-70 yaşlarında Ama yine de ejderhayı tek başına yenebileceğine ve gücüne inanıyordu. İlk başta başarılı oldu ve kendini ejderhanın ateşinden korudu.

Yaşı göz önünde bulundurulduğunda zayıftı ve vurmaya devam etse de geçmişte yapabildiği kadar iyi yapamadı Şiir şöyle der, " O son gün Beowulf'un ilk kez savaştığı ve kaderin onu savaşta zaferden mahrum bıraktığı gündü Ejderha üzerine daha fazla alev üfledikçe daha da zayıfladı. Sonuç olarak, ejderha boynunu bile kavradı ve derin yaralara neden oldu, ancak Beowulf son bir güç hareketiyle ona bir hançer sapladı.

Ancak, Beowulf ejderhayı yenmekte yalnız değildi Ejderhanın ne kadar güçlü olduğunu gören askerleri canlarını kurtarmak için ormana kaçmışlardır, sadece biri hariç, Wiglaf. Kralına gerçekten sadık olan Beowulf savaşta ona katılmış ve Beowulf ejderhayı boynundan bıçaklarken, Wiglaf da onu karnından bıçaklamıştır. Ejderha düşmüş, ancak Wiglaf yanında otururken Beowulf yaralarından ölmüştür.

Beowulf mu Wiglaf mı: Ünlü Şiirin Gerçek Kahramanı Kim?

Beowulf baş kahraman iken, kendi kültüründe bir kahramanı kahraman yapan tüm yönleriyle kendini kanıtlıyor, Ancak gururu çoğu zaman sağduyusunun önüne geçiyordu. Bazıları Beowulf'un fedakarlığını, halkını kurtarmak için savaşmak istediği için asil olarak görse de, bu tamamen cüretkar olarak da görülebilir.

Yaşlıydı ve adamlarının yardımını kullanabilirdi ama bunu yapmamayı seçti. Aynı zamanda, Beowulf'un adamları zayıflık gösterdi Çünkü savaşın kötü gittiğini gördüklerinde krallarını terk ederek onu ölüme terk ettiler.

Sadece askerlerden biri olan Wiglaf diğerlerini görmezden gelerek kralının yardımına koşar. Ölmek asil bir harekettir. Birlikte ejderhayı yenerler ve Beowulf ejderhanın hazinesini ilk kez görür. Beowulf Wiglaf'a zırhının bir kısmını verir ve kararlılığı nedeniyle Wiglaf'ın bir sonraki kral olacağını ima eder.

Dahası, Beowulf ölmeden önce, orada yaşananları anmak için bölgeye Beowulf'un Barrow'u adını vermeleri gerektiğini söylemiştir. sonuna kadar gururuyla dolu ve şiirin geri kalanı onun övgüsüyle devam eder.

Peki ya Wiglaf?

O krallık verildi Ancak onun iyi karakterinden bahsedilmedi ya da tekrar edilmedi.

Beowulf Nedir? Ünlü Kahramanın Hikayesi Nasıl Başlar?

Beowulf epik bir şiirdir 975 ile 1025 yılları arasında yazılmıştır Eski İngilizce dilinde yazılmıştır ve bugün hala İngilizce konuşulan dünyanın en önemli edebiyat eserlerinden biridir.

Beowulf'un hikayesini anlatıyor, Danimarkalıların kana susamış bir canavarı yenmesine yardım etmek için seyahat eden genç bir savaşçı Başarılı olur ve sonra bir başkasını yenerek kral olur.

Yıllar sonra, üçüncü bir canavarı, bir ejderhayı yenmeye çalışmak zorunda kalır ve Beowulf'un yaşlı bir adam olarak sonuyla karşılaştığı yer burasıdır. Anglo-Sakson kültüründe epik şiir ve epik kahraman örneği Cesaret ve güç sergiler, intikam peşindedir, kendine güveni tamdır ve savaşta yeteneklidir. Ancak sonunda gururu çöküşüne yol açmıştır.

Sonuç

Şuraya bir göz atın ana noktalar sorusunu yanıtlayan yukarıdaki makalenin " Beowulf Nasıl Öldü ?"

  • Beowulf, 975-1025 yılları arasında yazılmış epik bir şiirdir ve Anglo-Sakson kültürünün mükemmel bir örneği olduğu için edebiyatın önemli eserlerinden biridir.
  • İskandinavya'da yaşayan savaşçı bir kahramanın, oğlunun intikamını almaya gelen kana susamış canavar Grendel'i yenmelerine yardım etmek için Danimarkalılara gitmesini konu alır.
  • Her iki canavarı da öldürmeyi başardıktan sonra, sonunda kendi lan'ının kralı oldu. Yıllarca barış içinde hüküm sürdü çünkü diğer topraklar ona karşı savaşmaktan korkuyordu
  • Canavarları öldürdükten 50 yıl sonra, öfkeli bir ejderha hazinelerini sakladığı krallığının yanına gelir, çünkü biri bir parçasını çalmıştır ve o da öfkelidir.
  • Beowulf, adamlarını onu beklemesi için bırakarak onunla savaşmaya gitti ve ölümcül bir şekilde yaralandı ve sadece bir asker onun yanına geldi, Wiglaf.
  • Beowulf ve ejderha ölür ve krallığını Wiglaf'a bırakır.
  • Sonunda, Beowulf'un gururu ya da belki de kahramanlığı ona yaptığını yaptırdı

Beowulf'un ününün pek çok nedeni vardır: şiir o zamanki kültürün bir parçasını gösterir ve aynı zamanda heyecan vericidir, güçlü canavarlara karşı güçlü bir savaşçı göstermek .

Bununla birlikte, bir savaşçı olarak Beowulf mükemmel bir destan kahramanıydı, çok fazla gururla dolu Ona göre, soylu bir şekilde ölmüştü ama halefi Wiglaf daha iyi ve daha akıllı bir kral olmak için daha donanımlı olabilirdi.

Başa dön