Beowulf - Epik Şiir Özet & Analiz - Diğer Antik Uygarlıklar - Klasik Edebiyat

(Epik şiir, anonim, Eski İngilizce, MS 8. yüzyıl civarı, 3.182 satır)

Giriş

Giriş - Beowulf Kimdir

Sayfa Başına Dön

"Beowulf" bir kahraman epik şiir MS 8. ve 10. yüzyıllar arasında, bilinmeyen bir yazar tarafından Eski İngilizce dilinde yazılmıştır. Anglo-Sakson edebiyatı Kahraman Beowulf'un canavar Grendel'e (ve Grendel'in annesine) ve isimsiz bir ejderhaya karşı verdiği savaşları anlatır.

Özet - Beowulf Özet

Sayfa Başına Dön

Bu şiir başlıyor geçmişi ile Danimarka kralları (cenazesi Önsöz'de anlatılan) Shild ile başlar ve Shild'in torununun torunu olan mevcut kral Hrothgar'ın hükümdarlığına kadar uzanır. Hrothgar Halkı tarafından çok sevilir ve savaşta başarılı olur. Büyük ordusunu barındırmak için Herot (ya da Heorot) adında gösterişli bir salon yaptırır ve salon bittiğinde Danimarkalı askerler kutlama yapmak için çatısı altında toplanır.

Ancak, Hrothgar'ın takipçilerinin şarkı söyleyip eğlenmeleri tarafından kışkırtıldı, Grendel, insan şeklinde bir canavar Yakındaki bir bataklığın dibinde yaşayan Grendel, bir gece geç saatlerde salonda belirir ve otuz savaşçıyı uykularında öldürür. Sonraki on iki yıl boyunca Grendel'in potansiyel öfkesinin korkusu Danimarkalıların yaşamlarına gölge düşürür. Hrothgar ve danışmanları canavarın öfkesini yatıştırmak için hiçbir şey düşünemezler.

Beowulf, Geatların prensi Hrothgar'ın sıkıntılarını duyar ve en cesur on dört savaşçısını toplayarak güney İsveç'teki evinden denize açılır. Geatlar, Hrothgar'ın sarayının üyeleri tarafından karşılanır ve Beowulf krala bir savaşçı olarak önceki başarılarından, özellikle de deniz canavarlarıyla savaşmadaki başarısından övgüyle bahseder. Hrothgar Geatların gelişini memnuniyetle karşılar ve Beowulf'unBeowulf'un gelişini takip eden ziyafet sırasında, Danimarkalı bir asker olan Unferth, Beowulf'un geçmişteki başarıları hakkındaki şüphelerini dile getirir ve Beowulf da Unferth'i kardeşlerini öldürmekle suçlar. Hrothgar, gece için emekli olmadan önce, Beowulf'a canavara karşı başarıya ulaşırsa büyük hazineler vaat eder.

O gece, Grendel Herot'ta ortaya çıkar ve Beowulf sözüne sadık kalarak canavarla çıplak elle güreşir. Canavarın kolunu omzundan koparır, ancak Grendel kaçar, ancak kısa süre sonra annesiyle birlikte yaşadığı yılan istilasına uğramış bataklığın dibinde ölür. Korku içinde salondan kaçan Danimarkalı savaşçılar, Beowulf'un zaferini öven şarkılar söyleyerek ve kahramanlık gösterileri yaparak geri dönerlerHrothgar, Beowulf'u büyük bir hazine deposuyla ödüllendirir ve bir başka ziyafetin ardından hem Geatlerin hem de Danimarkalıların savaşçıları geceyi geçirmek üzere çekilirler.

Ancak savaşçıların bilmediği bir şekilde Grendel'in annesi oğlunun intikamını almak için planlar yapmaktadır. Tüm savaşçılar uyurken salona gelir ve Hrothgar'ın baş danışmanı Esher'i kaçırır. Beowulf duruma el koyarak gölün dibine dalmayı, canavarın yaşadığı yeri bulmayı ve onu yok etmeyi teklif eder. O ve adamları canavarın izlerini takip ederekGrendel'in annesinin yaşadığı gölde, Esher'in kanlı başının gölün yüzeyinde yüzdüğünü görürler. Beowulf savaşa hazırlanır ve Hrothgar'dan savaşçılarına göz kulak olmasını ve sağ salim dönmezse hazinelerini amcası Kral Higlac'a göndermesini ister.

sırasında takip eden savaş Grendel'in annesi Beowulf'u su altındaki evine götürür, ancak Beowulf sonunda canavarı evinin duvarında bulduğu büyülü bir kılıçla öldürür. Ayrıca Grendel'in cesedini bulur, kafasını keser ve kuru karaya döner. Beowulf artık Danimarka'yı kötü canavar ırkından temizlediği için Geat ve Danimarkalı savaşçılar umutla bekleyerek kutlama yaparlar.

Hrothgar'ın sarayına döndüklerinde Danimarka kralı onlara minnettar kalır, ancak Beowulf'u gururun tehlikelerine ve şöhret ile gücün geçici doğasına karşı uyarır. Danimarkalılar ve Geatlar canavarların ölümünü kutlamak için büyük bir şölen hazırlarlar ve ertesi sabah Geatlar eve dönüş yolculuğuna başlamak için aceleyle teknelerine binerler. Beowulf Hrothgar'a veda eder ve yaşlı krala eğerHrothgar, Beowulf'a daha fazla hazine hediye eder ve baba oğul gibi duygusal bir şekilde kucaklaşırlar. Beowulf ve Geat'ler eve dönerler ve Beowulf, Grendel ve Grendel'in annesiyle yaptığı savaşların hikâyesini anlattıktan sonra Geat kralı Higlac'a Danimarka ile düşmanları Hathobard'lar arasındaki kan davasından bahseder. Hrothgar'ın kızı Freaw'ı Hathobard'ların kralı Ingeld'e vereceği önerilen barış anlaşmasını anlatır, ancak barışın uzun sürmeyeceğini öngörür. HiglacBeowulf'u cesaretinden dolayı parsel parsel toprak, kılıç ve evlerle ödüllendirir.

Şiirin ikinci bölümünde Yıllar sonra, Higlac ölmüş ve Beowulf yaklaşık elli yıldır Geat'ların kralıdır. Bir gün bir hırsız uyuyan bir ejderhadan mücevherli bir kupa çalar ve ejderha gece boyunca uçarak Beowulf'un kendi salonu ve tahtı da dahil olmak üzere evleri yakarak kaybının intikamını alır. Beowulf ejderhanın yaşadığı mağaraya gider ve onu tek başına yok etmeye yemin eder. O artık yaşlı bir adamdır,Ancak gücü Grendel'e karşı savaştığı zamanki kadar büyük değildir. Savaş sırasında Beowulf kılıcını ejderhanın yanında kırar ve öfkelenen ejderha Beowulf'u alevler içinde bırakarak boynundan yaralar.

Yaşlanan savaşçıya yardım etmek için alevlerin arasından koşan Wiglaf dışında Beowulf'un tüm takipçileri kaçar. Wiglaf kılıcını ejderhaya saplar Ve Beowulf, son bir cesaret gösterisiyle ejderhayı bıçağıyla ikiye böler.

Ancak, hasar tamamlandı ve Beowulf ölmekte olduğunu fark eder Wiglaf'tan kendisini ejderhanın hazine, mücevher ve altın deposuna götürmesini ister, bu da onu biraz rahatlatır ve belki de çabasına değdiğini hissettirir. Wiglaf'a orada denizin kenarında "Beowulf'un kulesi" olarak bilinecek bir mezar inşa etmesi talimatını verir.

Beowulf öldükten sonra Wiglaf, ejderhaya karşı savaşırken liderlerini terk eden askerleri uyarır ve onlara Beowulf'un öğrettiği yiğitlik, cesaret ve sadakat standartlarına sadık kalmadıklarını söyler. Wiglaf, savaşın sonucunu bildirmesi için yakındaki Geat askerlerinin kampına bir haberci gönderir.Geatlar, büyük kralları öldüğüne göre onlara saldırmakta özgür hissedeceklerdir.

Wiglaf, Beowulf'un cenaze ateşinin yakılmasına nezaret eder. Beowulf'un talimatlarına uygun olarak, ejderhanın hazinesi külleriyle birlikte mezara gömülür ve şiir başladığı gibi, büyük bir savaşçının cenazesiyle sona erer.

Analiz

Sayfa Başına Dön

"Beowulf" İngilizce yazılmış bilinen en eski epik şiirdir tarihi kesin olarak bilinmemekle birlikte (en iyi tarih MS 8. Yüzyıl olduğu tahmin ediliyor ve kesinlikle MS 11. yüzyılın başlarından önce). Yazar da aynı şekilde bilinmiyor Genellikle şiirin şair ya da bir "scop" (gezgin bir şovmen) tarafından ezberden sözlü olarak seslendirildiği ve bu şekilde okuyuculara ve dinleyicilere aktarıldığı ya da sonunda onu tekrar duymak isteyen bir kralın isteği üzerine yazıya döküldüğü düşünülmektedir.

Çünkü şiirin birleşik yapısı Tarihsel bilgilerin ana anlatının akışına dahil edilmesiyle, şiir büyük olasılıkla tek bir kişi tarafından yazılmıştır, ancak şiirin iki farklı bölümü vardır ve bazı akademisyenler Danimarka'da geçen bölümler ile Beowulf'un anavatanında geçen bölümlerin farklı yazarlar tarafından yazıldığına inanmaktadır.

Bu Eski İngilizce olarak bilinen bir lehçede yazılmıştır (olarak da anılır) Anglo-Sakson ), Romalıların işgali ve Hıristiyanlığın artan etkisinin ardından MS 6. yüzyılın başlarında zamanının dili haline gelen bir lehçedir. Eski İngilizce, modern İngilizceden neredeyse tanınmayacak kadar farklı, yoğun aksanlı bir dildir ve şiirleri aliterasyon ve ritme verdiği önemle bilinir. "Beowulf" Eski İngiliz şiirinde neredeyse hiçbir dize geleneksel anlamda uyakla bitmez, ancak dizelerin aliteratif niteliği şiire müziğini ve ritmini verir.

Şair aynı zamanda bir "kenning" adı verilen stilistik araç Bir kişi ya da şeyi, o kişi ya da şeyin bir niteliğini ifade eden bir deyim kullanarak adlandırma yöntemidir (örneğin, bir savaşçı "miğfer taşıyan" olarak tanımlanabilir). Şairin üslubunun bir diğer özelliği de, ironi duygusu yaratmayı amaçlayan, genellikle olumsuz imalar içeren bir hafifletme biçimi olan litotları kullanmasıdır.

Çoğu zaman karakterler birbirlerine sadece konuşmalar yaparlar ve gerçek bir konuşma yoktur. Ancak, hikaye bir olaydan diğerine atlayarak hızlı bir şekilde ilerlemeye devam eder. Modern film ve romanlardaki geri dönüşlerin kullanımına benzer şekilde bazı tarihsel sapmalar kullanılır ve şimdiki ve geçmiş olayların iç içe geçmesi önemli bir yapısal araçtır. Şair ayrıcaBazen çoklu bakış açıları sunmak için eylemin ortasında bakış açısını değiştirir (örneğin, neredeyse her savaşta seyirci olarak izleyen savaşçıların tepkilerini göstermek için).

"Beowulf" epik şiir geleneğinin bir parçasıdır şiirleri ile başlayan Homer ve Virgil ve cesur adamların işlerini ve eylemlerini ele alır, ancak klasik modelleri gibi, bütün bir hayatı başından sonuna kadar kronolojik olarak tasvir etme girişiminde bulunmaz. Aynı zamanda geçmişi, bugünü ve geleceği benzersiz, her şeyi kapsayan bir şekilde harmanlayan bir tür tarih işlevi görür. Sadece canavarları ve ejderhaları öldüren bir adam hakkında basit bir hikaye değil, daha ziyade insanlığın geniş ölçekli bir vizyonudur.Tarih.

Yunanistan ve Roma'nın daha önceki klasik epik şiirlerinde olduğu gibi, karakterler genellikle gerçekçi bir şekilde, ancak zaman zaman şairin olması gerektiğini düşündüğü gibi sunulur. Şair, karakterlerinden biri hakkında ahlaki bir yargıda bulunmak için ara sıra nesnel tonunu bozar, ancak çoğunlukla karakterlerin eylemlerinin kendileri için konuşmasına izin verir.Epik şiir geleneğinden gelen şiir, insani değerler ve ahlaki seçimlerle ilgilidir: karakterler büyük cesaret gerektiren eylemlerde bulunabilirler, ancak bunun tersine, eylemleri nedeniyle yoğun bir şekilde acı çekebilirler.

Bu Şair, Beowulf'un kişiliğinin "insani" ve "kahramanca" yönlerini bir ölçüde uzlaştırmaya çalışır Dünyanın herhangi bir yerindeki herkesten daha büyük ve güçlü olarak tanımlanmasına ve açıkça anında saygı ve ilgi görmesine rağmen, aynı zamanda nazik, sabırlı ve diplomatik bir tavırla tasvir edilir ve üstün ve kibirli bir kahramanın kabalığı ve soğukluğu yoktur. Hrothgar'a cesaretiyle övünür, ancak bunu esas olarak istediğini elde etmenin pratik bir yolu olarak yapar.

Beowulf her ne kadar özverili, etik kurallara bağlı ve diğer insanlara karşı sezgisel bir anlayışla hareket etse de, yine de bir parçası neden böyle davrandığına dair gerçek bir fikre sahip değildir ve bu belki de karakterindeki trajik kusurdur. Kuşkusuz, babasının borcunu ödeme arzusu gibi pratik düşüncelerin yanı sıra şan, şöhret ve zenginlik de motivasyonları arasındadır.Geatların kralı olmak için büyük bir arzusu yoktur ve taht ilk teklif edildiğinde, savaşçı-oğul rolünü oynamayı tercih ederek reddeder. Aynı şekilde, bir savaşçı olarak başarısının kendi gücünden mi yoksa Tanrı'nın yardımından mı kaynaklandığından hiçbir zaman tam olarak emin görünmez, bu da onu sadece sıradan bir kahraman figürü seviyesinin üzerine çıkaran bazı ruhsal çatışmalara işaret eder.

Bu Danimarka kralı Hrothgar Beowulf belki de şiirdeki en insani karakterdir ve kendisiyle en kolay özdeşleşebileceğimiz kişidir. Bilge görünür, ama aynı zamanda büyük bir savaşçı-kraldan beklenen cesaretten yoksundur ve yaşı kararlı davranma gücünü açıkça elinden almıştır. Beowulf Grendel'in annesini öldürdükten sonra, Hrothgar Beowulf'u çok ilgili ve babacan bir tavırla bir kenara çeker ve onaBeowulf Danimarka'dan ayrılırken, Hrothgar genç savaşçıyı kucaklayıp öperken ve gözyaşlarına boğulurken duygularını göstermekten korkmadığını gösterir. Yaşlı kralın, başarılarının kalıcı bir anıtı olarak büyük salon Herot'u inşa ederken mütevazı bir kibir gösterisi belki de onun tekGerçek bir kusurdur ve Grendel'in dikkatini ilk çeken ve tüm trajediyi harekete geçiren şeyin bu gurur ya da kibir gösterisi olduğu söylenebilir.

Wiglaf'ın karakteri Şiirin ikinci bölümündeki Beowulf, nispeten önemsiz bir karakter olmasına rağmen, şiirin genel yapısı için yine de önemlidir. Şiirin ilk bölümünde genç Beowulf'un Kral Hrothgar'a yardım ettiği gibi, şiirin ikinci bölümünde de yaşlanan Kral Beowulf'a ejderhaya karşı savaşında yardım eden genç savaşçıyı temsil eder."comitatus", savaşçının liderine sadakati ve tüm savaşçı arkadaşları korku içinde ejderhadan kaçarken, Wiglaf tek başına kralının yardımına gelir. Genç Beowulf gibi, o da doğru olduğuna inandığı şekilde hareket etmeye kararlı bir özdenetim modelidir.

Canavar Grendel İnsanlığa karşı nefret ve acı dışında hiçbir insani duyguya sahip olmayan Grendel, kötülüğün ve yozlaşmanın uç bir örneğidir. Ancak, iyilik ve kötülük unsurlarını barındırabilen insanların aksine, Grendel'in iyiliğe dönüştürülmesi mümkün görünmemektedir. Kötülüğün sembolü olduğu kadar, Grendel aynı zamanda düzensizliği ve kaosu da temsil eder, en korkutucu olan her şeyin bir izdüşümüdürAnglo-Sakson zihnine.

Şiirin ana teması bu iyi ve kötü arasındaki çatışma Beowulf ve Grendel arasındaki fiziksel çatışma bunun en açık örneğidir. Ancak şiirde iyilik ve kötülük birbirini dışlayan karşıtlıklar olarak değil, herkesin içinde var olan ikili nitelikler olarak da sunulmaktadır. Şiir aynı zamanda toplum üyelerinin birbirleriyle anlayış ve güvenle ilişki kurmalarını sağlayan bir etik kuralına olan ihtiyacımızı da açıkça ortaya koymaktadır.

Bir diğer tema ise gençlik ve yaşlılık temasıdır İlk bölümde Beowulf'u, bilge ama yaşlanan kral Hrothgar'ın aksine genç ve cesur bir prens olarak görürüz. İkinci bölümde ise yaşlanan ama hâlâ kahraman bir savaşçı olan Beowulf, genç takipçisi Wiglaf ile karşılaştırılır.

Bazı açılardan, " Beowulf" arasında bir bağlantıyı temsil eder İki gelenek eski pagan gelenekleri (savaşta cesaret erdemleri ve insanlar ve ülkeler arasındaki kan davalarının hayatın bir gerçeği olarak kabul edilmesiyle örneklenen) ve Hıristiyan dininin yeni gelenekleri Muhtemelen kendisi de bir Hıristiyan olan şair, Beowulf'un pagan cenaze törenleri hakkında hiçbir yorum yapmamayı tercih etmesine rağmen, puta tapmanın Hıristiyanlık için kesin bir tehdit olduğunu açıkça ortaya koymaktadır. Beowulf karakterinin kendisi, uysallık ve yoksulluk gibi Hıristiyan erdemleriyle özellikle ilgilenmez ve açıkça insanlara Hıristiyan bir şekilde yardım etmek istemesine rağmen, bunu yapma motivasyonuHrothgar belki de eski pagan geleneğine en az uyan karakterdir ve bazı okuyucular onu bir "Eski Ahit" İncil Kralı.

Kaynaklar

Sayfa Başına Dön

  • Orijinal Eski İngilizce ve Benjamin Slade tarafından yapılan İngilizce çevirisi (Beowulf in Cyberspace): //www.heorot.dk/beo-ru.html
  • Benjamin Slade tarafından seçilmiş bölümlerin sesli okumaları (Beowulf Çevirileri): //www.beowulftranslations.net/benslade.shtml
  • 100'den fazla İngilizce çeviriye bağlantılar (Beowulf Çevirileri): //www.beowulftranslations.net/
Başa dön