Aşil Nasıl Öldü? Yunanlıların Güçlü Kahramanının Ölümü

Aşil nasıl öldü? Akhilleus, ölümüne katkıda bulunan bir dizi nedenden ötürü ölür: tanrılar ölümü için komplo kurmuştur, vücudunun en savunmasız bölgesine bir okla vurulmuştur ve muhtemelen ihmalkârlığı yüzünden ölmüştür.

Ününe rağmen, bazıları karar vermekte zorlanıyor: Aşil gerçek miydi? Bu makalede, bu efsanevi Yunan kahramanının nasıl öldüğünü öğrenmek için okumaya devam edin ve onun gerçek olup olmadığına kendiniz karar verin.

Aşil Nasıl Öldü?

Aşil, Truvalı Paris tarafından öldürüldü. kardeşi için intikamını aldı Hektor. Troya Savaşı sırasında, savaşçı olmadan çok önce kendisine verilen kehaneti yerine getirerek Troya şehrinde öldü. Birçok bilim adamı Aşil'in otuzlu yaşlarının başında öldüğünü tahmin etmektedir.

Aşil ve Truva Savaşı

Akhilleus'un güçlü bir savaşçıya dönüşmesine rağmen, ailesinin Akhilleus'un Truva savaşından kaçınması ve kaçması için ellerinden gelen her şeyi yaptıkları bir zaman vardı önündeki korkunç tahmin. Başka bir krallık olan Skyros'ta yaşamaya gönderildi. Hatta sırf kendini gizlemek ve devam eden savaşa götürülmemek için bir kız gibi davranmaya ve giyinmeye bile başvurdu.

Yine de, olması gereken şey gerçekten oldu. Güçlü savaşçıyı arayan Kral Odysseus, sonunda Kral Lycomedes'in kızlarıyla birlikte Akhilleus'a ulaştı. Kral Odysseus, zekası ve bir dizi testle Achilles'i başarıyla tanıdı. Artık onun sayesinde Yunanlıların Truva Savaşı'nı kazanabileceğine ikna olan Aşil geri döner ve Truva'ya gider.

Truva savaşı devam etti ve onuncu yılında olaylar gerçekten çirkinleşti. Tarihi şu anda bulunduğu noktaya getiren pek çok önemli olay meydana geldi.

Akhilleus'un en iyi arkadaşı (ve/veya sevgilisi) Patroklos Truva şampiyonu Hektor tarafından öldürüldü. Patroklos'un ölümü nedeniyle Akhilleus intikam almak için Hektor'u öldürdü. Paris daha sonra kardeşi Hektor'un intikamını aldı ve en güçlü Yunan şampiyonu Akhilleus'u öldürdü.

Troya savaşının uzun yıllarından farklı masallar ve kahramanlık öyküleri ortaya çıkmıştı. Önemli bir şekilde, cennetteki tanrılar tarafından irade edilen her şeyin mutlaka gerçekleşeceği anlayışını vurguluyordu. gerçekleşmesi kaçınılmaz Biz ölümlüler kaderimizden ne kadar kaçmaya çalışırsak çalışalım.

Aşil'in Ölüm Öyküsü

Akhilleus'un nasıl öldüğüne dair en ünlü anlatı İlyada'da bahsedilmiyor, Annesi tarafından vücudunun savunmasız bırakılan o küçük kısmına, yani sol topuğuna bir ok isabet etmesi sonucu ölmüştü.

Buna göre, bu atış, savaş söz konusu olduğunda dahi olmayan ve yine de Yunanlıların en cesur kahramanını öldürmeyi başaran Troya Prensi Paris tarafından yapılmıştır. Tanrı Apollo'nun yardımı, Okçuluk Tanrısı'nın gücü, okun doğrudan Aşil'in topuğuna, bu kahraman savaşçının tek savunmasız yerine girmesini sağladı.

Truva savaşının sondan bir önceki sahnesinde Prens Paris, kardeşi Hektor'un intikamını almak için Aşil'i öldürür, Akhilleus'un acımasızca öldürdüğü Öte yandan pek çok kişi Paris'in, artık bir ölüm makinesi olarak gördükleri Akhilleus'a karşı temkinli davranan tanrı ve tanrıçaların bir piyonu olduğuna inanıyordu. Dikkat çekici bir şekilde, tanrı Apollon savaş boyunca Troyalıların yanında yer aldı, çünkü ona tapıyorlardı.

Daha önce de belirtildiği gibi, Akhilleus'un ölümü İlyada'da anlatılmamıştır, ancak Akhilleus'un cenazesi Odysseia'da anlatılan, Homeros'un İlyada'sının devamı.

Aşil'in Kısa Özeti

Engin Yunan mitolojisine göre Aşil, Kral Peleus ile zarif deniz tanrısı Thetis'in oğludur. Annesi Thetis o kadar güzeldir ki kardeş tanrılar Zeus ve Poseidon bile elini kazanmak için bir yarışma. Eğer Thetis'in çocuğunun babasından daha büyük olacağını söyleyen kehanetten korkmasalardı, belki de bu tanrılardan biri Akhilleus'u doğuracak ve böylece bize başka bir hikaye verecekti.

Göklerin kaderini gerçekleştirmesi için, Thetis Phthia Kralı Peleus ile evlendi. Kral Peleus yaşayan en nazik adamlardan biri olarak tanımlanırdı. Akhilleus'a sahip olmadan önce, çift çocuklarının ölümüyle sonuçlanan felaket hamilelikler geçirmişti.

Kral Peleus ve Thetis Aşil'e sahip olduklarında, bir kahin Aşil'in büyük ve cesur bir savaşçıya dönüşecek. Bu örnek niteliklerin yanı sıra, Troya surları içinde öldürüleceği öngörüsü de vardı

Aşil'in Yetenekleri

Olaydan sonra Kral Peleus ve Thetis'in yolları ayrılır ve Kral Peleus oğlunu hayat boyu dostu olan Centaur Chiron'un himayesine verir. Chiron, kendisi de çok saygın bir akıl hocasıdır, Akhilleus'a sanattan tıbba ve savaş tekniklerine kadar gerekli tüm becerileri öğretti ve eğitti, böylece zamanının en büyük savaşçısı olacaktı.

Homeros'un İlyada'sında Aşil, Truva Savaşı sırasında Yunanlıların en cesur, en güçlü ve en yakışıklı savaşçısıydı. Bu, Chiron'un sevgili çırağını özenle yetiştirmesinin bir sonucu olmalı. Onu sadece iyi eğitmekle kalmadı, ama onu da iyi besledi. Hikayelere göre Aşil, güçlü bir savaşçı olması için aslan bağırsağı, dişi kurt eti ve yaban domuzuyla beslenmiş ve gerçekten de güçlü bir savaşçı olmuştur.

Gücü o kadar büyüktü ki, bizim gibi ölümlüler tarafından zarar görmez olarak kabul ediliyordu. Savaştaki yetkinliği tüm Yunanistan'da biliniyordu. Buna göre, en iyi arkadaşı Patroklos'un gücü 20 Hektor'a eşittir (Hektor o zamanlar en güçlü Truva savaşçısıydı), ancak Akhilleus'un Patroklos'tan iki kat daha güçlü olduğuna inanılıyordu, bu da onu 40 Hektor'a eşit yapıyordu.

Akhilleus aynı zamanda hızlı ayaklıydı; hızı hesaba katılması gereken bir hızdı ve rüzgarın hızı. Bu, kendisi gibi bir savaşçı için büyük bir avantajdı. Fiziksel gücünün yanı sıra, Aşil'e tanrı Hephaistos tarafından dövülmüş yenilmez bir kalkan da hediye edilmişti.

SSS

Aşil Topuğu Efsanesi Neydi?

Çok sevdiği oğlundan daha uzun yaşama düşüncesine dayanamayan Thetis, Akhilleus'un kehanetini tersine çevirmek için oğlunu yok edilemez hale getirmeye karar verdi. Bebeği büyülü Styx Nehri'ne daldırmak. Ancak bu eylem mükemmel bir şekilde yapılmamıştır, çünkü Thetis'in oğlunu suya daldırmak için tuttuğu sol topuğu nehrin suları tarafından örtülmemiştir. Bu da onu sadece o noktadan ölüme açık hale getirmiştir.

Öte yandan, bir başka anlatıya göre Akhilleus'u savunmasız bırakan Peleus'tur. Thetis'in hareketlerinden ve oğulları için planlarından şüphelenen Kral Peleus, onu Styx Nehri'ne kadar takip etmiştir. Akhilleus'un annesi Thetis bebeği suya daldırdığında, Peleus oğlunu yakalamış ve bu nedenle tamamen nehirde yıkanmamış, topuklarını savunmasız hale getiriyor.

Bugün, Aşil Topukları, sahip olduğumuz ve felakete dönüşebilir. Kişi kendini ne kadar yıkılmaz olarak algılarsa algılasın, bu zırhında bir gediktir.

Yine de bu Aşil topuğu efsanesinin Homerik olmayan bir bölüm, Çünkü bu sonradan eklenmiştir ve İlyada'nın orijinal hikâyesinde mevcut değildir.

Aşil'in Gerçek Hikayesi Nedir?

Evet, Aşil Yunan mitolojisinin en ünlü karakterlerinden biriydi ve Homeros'un İlyada'sının ana karakterlerinden biriydi. Genellikle tüm zamanların en cesur Yunan savaşçısı olarak anılırdı. O kadar ünlüdür ki, ölümü bile Ama onu bu kadar ünlü yapan neydi?

Akhilleus'un büyük gücü, örnek yetenekleri ve savaştaki yetkinliği onu Yunanlıların A1 askeri yapmıştır. Birçok savaşa önderlik etmiş, bu da başkalarının onun bir asker olması gerektiğine inanmasına yol açmıştır. tanrının ta kendisi Böyle muhteşem yeteneklere sahip olduğunuz için.

Karakterinin karmaşıklığı nedeniyle, Aşil'in hikayesi gözden geçirilmiş ve anlatılmış O kadar çok kez anlatıldı ki gerçek hikayesini ortaya çıkarmak zor oldu. Pek çok anlatım arasından bir versiyonun doğru olduğu kesinleşti.

Sonuç

Yunan edebiyatı bize neredeyse mükemmel bir karakter vermiştir: Akhilleus. Kahraman, güçlü ve yakışıklı olduğu için pek çok kişi tarafından sevilmiştir. Yine de, yazılardaki diğer karakterler gibi, onu o kadar da mükemmel yapmayan bir kusuru vardır. Gözden geçirelim Aşil hakkında öğrendiklerimiz:

  • Vücudunun tek savunmasız yeri olan topuğuna isabet eden zehirli bir okla vurulduğunda öldü. Dolayısıyla ölümsüz değildi (ve bir tanrı da değildi).
  • Paris onu tanrıların, özellikle de Apollo'nun yardımıyla öldürdü.
  • Ailesi kaderini değiştirmek için birçok girişimde bulunmasına rağmen başarılı olamadı.
  • Kahinin açıkladığı gibi, Troya savaşı sırasında Troya surlarının içinde öldü.
  • Akhilleus'un ölümüne rağmen, Yunanlılar Truva Savaşı'nı kazandılar.

Aşil, bir hikaye karakteri olarak bize hayat dersleri vermiş, daha uzun yaşamamız için şunları yapmamız gerektiğini göstermiştir dikkatli olun Ölümümüz çok yakın, saldırma zamanını bekliyor, özellikle de önceden belirlenmişse.

Başa dön