Antenor: Kral Priam'ın Danışmanının Çeşitli Yunan Mitolojileri

Truvalı Antenor Troya Kralı Priam ve karısı Hekabe'ye Troya Savaşı öncesinde ve sırasında büyük hizmetler sunmuş yaşlı ve bilge bir danışmandı. Yaşı nedeniyle savaşa katılmadı ama vardı çocukları onun yerine savaşır. Efsanenin kaynağına bağlı olarak, Antenor daha sonra güvenilir bir danışmandan güvenilmez bir haine dönüştü. Neden bir danışman olmaktan efendilerinin güvenine ihanet etmeye geçtiğini öğrenmek için okumaya devam edin.

Antenor'un Soyu ve Ailesi

Kuzeybatı Anadolu'da yer alan ve ortak bir coğrafyayı paylaşan Dardanoi'de doğdu. değerler, normlar ve uygulamalar Babası asilzade ve Truvalı bir kahraman olan Aesysetes, annesi ise Truvalı bir prenses olan Cleomestra'dır. Diğer kaynaklar Antenor'un babası olarak Truvalı Hicetaon'u gösterir. Athena'nın rahibesi Troya'da Theano olarak bilinir ve ondan savaşçılar Acamas, Agenor, Archilochus ve bir kızı Crino da dahil olmak üzere birkaç çocuğu olmuştur.

Çocuklarının çoğu Truva Savaşı'nda savaştı ve babalarıyla birlikte 10 yıl süren zorlu savaştan sağ kurtulan birkaçı dışında öldü. Pedaeus adında babasız bir oğul Annesi bilinmemektedir. Birçok bilim adamı onun ve Troya Kralı'nın aynı soyu veya akrabalığı paylaştığına inanmaktadır.

Homeros'a Göre Antenor Efsanesi

Homeros'un İlyada'sında Antenor Truvalı Helen'in kaçırılması, Antenor ayrıca Paris'i Menelaos'un çaldığı hazinesini iade etmeye çağırarak Yunanlılarla barışçıl bir çözüm için baskı yapmıştır. Ancak, destansı şiirde de görüldüğü gibi, Truvalılar onun tavsiyelerine kulak vermeyi reddetmiş ve on yıl süren Truva Savaşı ile sonuçlanmıştır.

Antenor aynı zamanda Menelaos ve Paris arasındaki düello öncesi ritüeller Gerçek düello sırasında, Menelaus en güçlü olduğunu kanıtladı ve neredeyse Paris'i öldürüyordu, ancak aşk tanrıçası Afrodit tarafından kurtarıldı. Bunun nedeni, Zeus Paris'ten seçim yapmasını istediğinde en güzel tanrıça Üç tanrıça arasında; Hera, Afrodit ve Athena, Paris Afrodit'i seçti. Bunun üzerine Afrodit, Paris'e ödül olarak dünyanın en güzel kadınını vereceğine söz verdi.

Böylece, Paris'i alt eden Menelaos onu miğferinden tutup sürüklemeye başladığında, Afrodit miğferin kayışlarının kopmasına neden olarak Paris'i serbest bıraktı. Hayal kırıklığına uğrayan Menelaos mızrağını Paris'e sapladı, Antenor bir kez daha Truvalılara, kan dökülmesini önlemek için Helen'in kocasına barışçıl bir şekilde dönmesine izin vermelerini tavsiye etme fırsatını yakaladı.

Antenor'un Troyalılara Konuşması

Antenor Truvalılara dedi ki İlyada'nın 7. Kitabı, "Dinleyin beni, Troyalılar, Dardalılar, tüm sadık müttefiklerimiz, içimden geçenleri söylemeliyim. Devam edin - Argive Helen'i ve tüm hazinelerini sonunda almaları için Atreus'un oğullarına geri verin. Yemin ettiğimiz ateşkesi bozduk. Haydutlar gibi savaşıyoruz. Doğru ve uzun vadede bize ne faydası olacak? Hiçbir şey - tam olarak söylediklerimi yapmazsak".

Paris cevap verdi: "Dur, Antenor! Daha fazla ısrar etme - bu beni itiyor... Kadından vazgeçmeyeceğim". Paris bunun yerine Menelaos'tan çaldığı hazineyi geri vermekte ısrar etti.

Truva konseyi karar verdiğinde Menelaus ve Odysseus'u öldürmek, Antenor araya girdi ve iki Akhalı'nın Truva'dan güvenli bir şekilde çıkmalarına izin verilmesini rica etti. Menelaos ve Odysseus'un şehirden çıkarken rahatsız edilmediklerini gördü.

Troya Savaşı Sırasında Antenor ve Oğulları

Truva Savaşı devam ederken Antenor, düşmanlıkları durdurmak için Helen'in Yunanlılara geri verilmesi konusunda ısrar etti, ancak Paris ve diğer konsey üyeleri kararlıydı. Buna rağmen Antenor, çocuklarının çoğunun savaşta savaşmasına izin verdi, Yunan istilasına karşı şehri savunuyordu. Oğulları Archilochus ve Acamas, Aeneas'ın genel komutanlığı altında Dardania birliğine liderlik ettiler.

Ne yazık ki, Antenor çocuklarının çoğunu kaybetti Oğlu Akamas, Meriones ya da Philoctetes'e yenilirken, Akhilleus'un oğlu Neoptolemus Agenor ve Polybus'u öldürdü. Büyük Ajax da Arcehlous ve Laodamas'ı öldürürken, Iphidamas ve Coon Agamemnon'un ellerinde can verdi. Meges Pedeaus'u öldürdü ve Akhilleus Demoleon'a vurarak onu öldürdü.bronz yanaklı miğferinden şakağına kadar.

Savaş sırasında Yunanlılar, Hektor'un oğlu genç Astyanax'ın şehrin surlarından atılması da dahil olmak üzere birçok zulüm yaptılar. Savaşın sonunda Antenor sadece dört oğlu kaldı - Laodocus, Glaucus, Helicaon ve Eurymachus, kız kardeşleri Crino ile birlikte. Glaucus (Sarpedon'un yanında savaşan) ve Helicaon, Akha savaşçıları onları öldürmeye çalıştığında Odysseus tarafından kurtarıldı. Antenor haftalarca çocuklarının yasını tuttu. ve tavsiyesine kulak asmadıkları için Troyalılara kızmış olabilir.

Troya Savaşı'ndan Sonra Antenor

Savaş, tahta Truva Atı'nın şehre getirilip seçkin askerlerin şehre saldırmasına izin verilmesiyle sona erdi. Truva'nın yağmalanması sırasında, Antenor'un evine dokunulmamıştı. Dares Phrygius'un edebi eserine göre Antenor, Troya'nın kapılarını Yunanlılara açarak bir hain olmuştur. Diğer versiyonlar, Yunanlıların barışçıl bir çözüm için çabalarını takdir ettikleri için evinin yıkılmadığını göstermektedir.

Antenor, evini yıkımdan korumak için kapısına evini simgeleyen bir leopar derisi asar; böylece Yunan savaşçılar evine vardıklarında onu olduğu gibi bırakırlar. Daha sonra Aeneas ve Antenor barış yaptı İlki askerleriyle birlikte şehri terk etti.

Antenor Hangi Şehri Buldu?

Troya'nın yağmalanması şehri yaşanmaz hale getirince Antenor ve ailesi Padua şehrini buldu, Romalı şair Vergil'in Aeneid'ine göre.

Antenor Telaffuz

İsim şu şekilde telaffuz edilir 'aen-tehn-er' Antenor da düşman anlamına geliyor.

Özet

Şimdiye kadar Antenor'un hayatını ve sadık bir ihtiyardan Troya'ya ihanet eden birine nasıl dönüştüğünü inceledik. bir özet Şu ana kadar keşfettiğimiz her şeyin:

  • Aesysetes ya da Hicetaon ile Kleomestra'nın oğlu olarak Anadolu'daki Dardanoi kentinde doğmuştur.
  • Karısı Theano'dan birkaç çocuğu oldu ancak çoğu Troya davası için savaşırken öldü.
  • Antenor savaşın olmasını istemiyordu, bu yüzden kralı ve oğlunu Helen'i geri vermeye ikna etmek için elinden geleni yaptı ama kral Antenor bunu reddetti.

Antenor, Yunanlılar tarafından yağmalanması için Truva'nın kapılarını açan bir hain oldu. Daha sonra, Yunanlılardan sonra Padua şehrini kurdu onu ve hayatta kalan çocuklarını bağışladı.

Başa dön