Odysseia Destanı'nda Aeolus: Odysseus'u Yoldan Çıkaran Rüzgarlar

Odysseia'daki Aeolus Ancak Odysseus'un adamlarının cehaleti bu yardımın boşa gitmesine neden oldu. O zamandan beri Odysseus ve Aeolus'un ilişkisi bozulmuştu.

Yunan mitolojisi uzmanları tarafından yazılan makalemizi okumaya devam edin ve daha fazla ayrıntı öğrenin Aeolus'un Odysseia'daki önemli rolü hakkında .

Yunan Mitolojisinde Aeolus

Aeolus ölümlü bir kral ve bir perinin oğlu Annesininki gibi ölümsüzlükle kutsanmış, ancak ölümlü bir adamdan doğduğu için bir Yunan tanrısının prestijinden yoksun bir oğul doğurdular. Bu nedenle, "Aneomoi Theullai" veya dört rüzgarın ruhlarını barındıran Aeolia adasına kapatıldı. Bu nedenle, dört rüzgarı serbest bırakmaya çağrıldığı için hayatını tanrının iyilikleri için yaşadı.Yunan tanrı ve tanrıçalarının öfkesini kazanan gezginlere rüzgarlar.

Dört rüzgar bir at şeklinde tasvir edilirdi ve bu nedenle Aeolus genellikle " at-Reiner Odysseia'da, Yunan mitolojisindeki tasvirine sadık kalınarak tasvir edilmiştir.

Odysseia'da Aeolus Kimdir?

Odysseia'daki Aeolus rüzgarların tanrısı olarak bilinirdi Olimpos Dağı'nda ikamet eden bir Yunan tanrısı olduğu için değil, gökyüzü tanrısı Zeus ona rüzgarların bekçisi olması için güvendiği için. Aeolus, yüzen adası tanrıların tanrısı tarafından tercih edildiği için ölümlü akranları arasında duyulmamış bir otorite seviyesine sahipti.

O yeteneklerini Ithacan'a yardım etmek için kullandı Ancak tanrıların öfkesini kazanma korkusuyla ona ikinci kez yardım etmeyi reddetti. Aeolus ayrıca İthaka kralının liderlik açısından nelerden yoksun olduğunu ve eylemlerinin yanı sıra adamlarını kontrol etmedeki başarısızlığının nelere yol açtığını vurguladı. Bunun arkasındaki nedeni tam olarak kavramak için destandaki olayları gözden geçirmeliyiz.

Odysseia

Odysseus'un hikayesi doğru başladı İlyada'daki olaylardan sonra Odysseus denizlere açılırken adamlarını gruplar halinde topladı. Denizlere açıldılar ve Ciccone'lerin adasında dinlenmeye karar verdiler, burada kasabayı bastılar, evleri yağmaladılar ve alabildiklerini aldılar.

Odysseus'un uyarısına rağmen geceyi burada geçirdiler ve sonuçlarına da katlandılar. Ertesi gün ada sakinleri içki içip ziyafet çektiler. Ciccones takviye kuvvetlerle geri döndü ve Odysseus ile adamlarını uzaklaştırdı .

Odysseus tanrıların dikkatini çekmiştir, çünkü tanrıların ona olan teveccühü yavaş yavaş azalmaktadır. Bu durum yolculuğunu zorlaştırır, çünkü neredeyse tüm mücadelelere Yunan tanrı ve tanrıçaları neden olmuştur. Odysseus ve adamları daha sonra kendisine ve adamlarına zarar veren çeşitli adalara yolculuk eder ve sonunda onları kollarını açarak karşılayan bir adaya varırlar.

Odysseia'da Aeolus: Aeolus Adası

Sicilya adasından kaçtıktan sonra, Odysseus'un adamları bir fırtınanın ortasında kaldılar. Daha sonra suların üzerinde yüzüyormuş gibi görünen bir adaya götürüldüler. Güvenli bir yer bulmak için karaya tırmandılar ve yüzen adanın kralı Aeolus ile karşılaştılar.

O onlara barınak sundu ve Rum erkekler birkaç gün kaldılar.

Adanın sadece Kral, karısı, altı oğlu ve kızlarının yaşadığı Aeolus onları dinlerken yemek yiyip enerji depolarlar ve seyahatleriyle ilgili hikâyelerini paylaşırlar.

Aeolus ve Odysseus birbirlerine veda ettiler ve Odysseia'da rüzgar tanrısı güçlü rüzgarlarla dolu bir çanta hediye eder Odysseus'a bir iyi niyet göstergesi olarak verir ama onu açmaması konusunda uyarır. Aeolos daha sonra Odysseus'un gemisini yolculukları sırasında evine doğru savurmak için uygun bir batı rüzgârı estirir.

Odysseus ve adamları sekiz gün boyunca hiç dinlenmeden ve uyumadan denizlerde yol aldılar, sadece Odysseus anavatanlarını gördükten sonra dinlenebildiler. Ama o uyurken, Adamları kapıyı açtı. rüzgar torbası Aeolus'un kendisine altın hediye ettiğini düşünerek; tüm güçlü rüzgârların kaçmasına neden olduklarını söylemeye gerek yok.

Rüzgârlar onları birkaç gün boyunca rotalarından saptırarak Aeolia adasına geri götürdü. Aeolus'tan bir kez daha Odysseus'a yardım etmesini istediler ancak lanetlendiler başka tanrılar tarafından.

Adadan ayrıldıktan sonra Aeolus, Odysseus'un kızlarından birini baştan çıkarmıştı. Deniz tanrısı Poseidon'la birlikte İthakalı adamlara yolculuklarını engelleyen ve insan yiyen devler olan Laestrygonianların adası gibi tehlikeli adalara götüren güçlü rüzgarlar ve fırtınalar gönderdi.

Odysseia'da Aeolus: Aeolus'un Reddinden Sonra Odysseus

Aeolus tarafından reddedildikten sonra Ithacan adamları ve Odysseus yelken açtılar Ancak güçlü dalgalar ve rüzgârlar onları Laestrygonialıların adasına götürür. Orada Odysseus ve adamları bir av gibi avlanır ve yakalandıklarında yenirler. Onlara avlanacak hayvanlar gibi davranılır.

Sonunda kaçtılar ama önemli sayıda adamlarını kaybetmeden değil, sadece bir gemi adadan ayrılabildi devlerin.

Sonra, onlar indi Circe'nin adası Odysseus genç büyücünün sevgilisi olur ve bir yıl boyunca lüks içinde yaşar.

Ondan sonra da Helios adası Polyphemus ve Aeolus tarafından gönderilen güçlü dalgalar ve rüzgârlar denizdeki yolculuklarını tehlikeye atar. Odysseus, Helios adasındaki altın sığırlara dokunmaması konusunda uyarılır, ancak adamları onu dinlemez ve yokluğunda sevgili hayvanları katlederler.

Helios adasından yelken açtıklarında, Zeus bir yıldırım gönderdi Gemilerini yok eder ve bu sırada Odysseus'un tüm adamlarını boğar. Odysseus kurtulur, ancak yedi yıl boyunca hapsedildiği Ogygia adasında karaya vurur. Ayrılmasına izin verildiğinde, Odysseus eve yolculuk eder ve sonunda tahtını geri alarak ve nostos kavramını izleyerek İthaka'ya döner.

Aeolus'un Odysseia'daki Rolü

Odysseus'un Liderlik Yeteneksizliğini Kanıtladı

Odysseia'da kısa bir süre görünmesine rağmen Aeolus, Odysseus'un adamlarının sahip olmadığı önemli bir itaati tasvir eder. Aeolus Yunan tanrılarına itaatkârdı. Kendisi için çalışan iktidar sahiplerine saygı gösterdi ve bu sayede ölümlü insanların asla sahip olamayacağı türden bir güçle ödüllendirildi.

Odysseus, adamlarına büyük ölçüde liderlik etmesine izin veren otorite türünden yoksundu. Bunun ilk örneği Ciccones adasındadır uyarılarına rağmen adamlarının ayrılmayı reddettiği Bu, adamlarından birkaçının hayatını kaybettiği bir kavgaya yol açtı. Bir diğeri, Aeolus'un adasından ayrıldıktan sonra, adamlar sadece eve dönmek için sekiz gün boyunca hiç uyumadan yelken açtılar.

Yolculuklarında onlara rehberlik edecek batı rüzgârları ile kutsanmışlardı ve Odysseus anavatanlarını görebildiğinde, uyuyacak kadar rahattı. Adamları, açgözlü bir doğaya sahipti, Aeolus'un hediyesini açtı ve dört rüzgarı serbest bıraktı Aeolus'tan bir kez daha yardım istemişler ancak tanrılar tarafından lanetlendikleri için reddedilmişlerdir.

Odysseus'un Bencilliğinin Bir Krala Yakışmadığını Kanıtladı

Aeolus ayrıca Odysseus'un davranışının nasıl bir krala ve onun sorumluluklarına uygun değil Odysseus eve dönüş yolculuğunda sayısız sevgili edinmiş, sahip olmaması gereken şeyleri talep etmiş ve her şeyin kendi istediği gibi gitmesini beklemiştir; tüm bunlar daha da büyük tehlikelere yol açmıştır.

Sicilya'da gururuna yenik düşerek Polyphemus'a kendisini kör eden adamın adını söyler - Odysseus'un kendisi! Bu Polyphemus'un babasına onun yerine intikam alması için dua etmesini sağlar. Poseidon daha sonra çok sayıda fırtına gönderdi ve güçlü denizler onları tehlikeli adalara götürdü.

Bir başka örnek de Aeolus adasında yaşanmıştır. Odysseus Aeolus'un kızlarından birini baştan çıkardı Doğal olarak bu durum rüzgâr tanrısını kızdırmış ve Odysseus ile adamlarının geri çevrilmesinin ve kendilerini tehlikeli Laestrygonialıların adasında bulmalarının asıl nedeninin bu olduğu tahmin edilmektedir.

Dahası, yakındaki adaya doğru yolculuk etmek zorunda kaldılar. Odysseus orada şunları yaşadı Adamlarının çoğunu kaybettiği için büyük bir kayıptı. Eve dönüş yolculuğu yapan 12 gemiden sadece bir tanesi adadan kaçmayı başarmıştır.

Sonuç

Aeolus'tan, kim olduğundan ve Odysseus'un eve dönüş yolculuğundaki öneminden bahsettiğimize göre, şimdi şu konuların üzerinden geçelim kritik noktalar Bu makalenin.

  • Odysseia'da Aeolus rüzgar tanrısı olarak bilinir çünkü Zeus ona rüzgarların koruyucusu olması için güvenmiştir
  • Aeolus ölümlü bir baba ve ölümsüz bir periden doğmuştu ve bu nedenle Yunan tanrısı olmanın avantajları olmadan annesinin ölümsüzlüğüne sahipti
  • Aeolus, gemisini eve götürmesi için batı rüzgârına komuta ederek Odysseus'a yardım etti
  • Aeolos daha sonra Odysseus'un gemisini yolculukları sırasında evine doğru savurmak için elverişli bir batı rüzgârı estirir
  • Odysseus'un adamları altın olduğunu düşünerek rüzgâr torbasını açtılar ve bu onları hedeflerinden uzaklaştırarak Aeolia'ya geri getirdi
  • Aeolus, tanrılar tarafından nefret edildiklerini düşünerek İthakalı adamlara yardım etmeyi reddetti ve onları yollarına gönderdi.
  • Rüzgârlar kralı Odysseus'un kızlarından birini baştan çıkardığını öğrenir ve onları insan yiyen devlerin adasına götüren bir rüzgâr estirir
  • Aeolus, Poseidon ile birlikte Odysseus'un yoluna dalgalar ve rüzgârlar göndererek eve dönmesini engellemiş ve hayatını birçok kez tehlikeye atmıştır
  • Laestrygonialılar Odysseus'un askerlerini önemli ölçüde tüketti ve sonunda sadece bir gemi kaçabildi
  • Odysseus yedi yıl sonra Calypso'nun adasından kurtulduğunda, Aeolus onu unutmuştu ve eve dönmesini engellemek için sadece Poseidon oradaydı

Odysseia'da Aeolus ile ilgili olaylar kartopu etkisi yarattı Bu yazı boyunca da fark ettiğimiz gibi, Aeolus ile karşılaşma, mükemmel görünen kral Odysseus'a başka bir hatalı boyut da kazandırır. Sonunda, rüzgâr tanrısının başlangıçta düşündüğümüzden daha farklı bir mitolojik öneme sahip olduğunu öğrendik.

Başa dön