Electra - Sophokles - Oyun Özeti - Yunan Mitolojisi - Klasik Edebiyat

(Tragedya, Yunanca, M.Ö. 410 civarı, 1.510 satır)

Giriş

Giriş - Electra kimdir

Sayfa Başına Dön

" Electra " (Gr: " Elektra " ) bir trajedi antik çağ tarafından Yunan oyun yazarı Sophokles Muhtemelen kariyerinin oldukça geç dönemlerinden kalma, MÖ 410 civarında veya daha sonra Troya Savaşı'nın ardından Electra ve kardeşi Orestes'in, babaları Agamemnon'un öldürülmesi nedeniyle anneleri Clytemnestra ve üvey babaları Aegisthus'tan aldıkları intikamın öyküsünü konu alan film Sophokles'in en başarılı dramalarından biri .

Sinopsis - Electra Oyunu

Sayfa Başına Dön

Dramatis Personae - Karakterler

ORESTES, Agamemnon ve Clytemnestra'nın oğlu

ELECTRA, Orestes'in kız kardeşi

CHRYSOTHEMIS, Orestes'in kız kardeşi

YAŞLI BİR ADAM, eskiden Orestes'in Paedagogus'u ya da Yardımcısı

CLYTEMNESTRA

AEGISTHUS

MYCENAE'Lİ KADINLAR KOROSU

SESSİZ KİŞİLER

PYLADES, Strophius'un oğlu, Phocis Kralı ve Orestes'in arkadaşı

CLYTEMNESTRA'NIN HİZMETÇİSİ

ORESTES'İN İKİ GÖREVLİSİ

As oyunun arka planı Mycenae Kralı Agamemnon (ya da bazı versiyonlarda Argos) efsane ) vardı geri döndü bir şey yok. Truva Savaşı yeni cariyesi Cassandra ile. Karısı, Clytemnestra Agamemnon'a karşı uzun yıllar kin beslemişti. Kızım Iphigenia Troya Savaşı'nın başlangıcında tanrıları yatıştırmak için Agamemnon'un hırslı kuzeni Aegisthus'u sevgili edinmiş olan Kassandra, hem Agamemnon'u hem de Kassandra'yı öldürmüştür.

Agamemnon ve Klytemnestra'nın küçük oğulları Orestes kendi güvenliği için Phocis'e gönderilirken, kız kardeşi Electra Mycenae'de kalır (az çok hizmetçi statüsüne indirgenmiş olsa da) ve küçük kız kardeşleri Chrysothemis (ancak annelerine ve Aegisthus'a karşı protesto etmemiş veya intikam aramamışlardır).

Oyun başladığında , uzun yıllar Agamemnon'un ölümünden sonra Artık yetişkin bir adam olan Orestes, arkadaşı Phokisli Pylades ve eski bir hizmetkâr ya da öğretmenle birlikte gizlice Miken'e gelir. Orestes'in öldüğünü ve iki adamın (gerçekte Orestes ve Pylades) kalıntılarının bulunduğu bir vazoyu teslim etmeye geldiklerini duyurarak Clytemnestra'nın sarayına girebilmek için bir plan yaparlar.

Electra, babası Agamemnon'un öldürülmesini hiçbir zaman kabullenememiştir. Kız kardeşi Chrysothemis'le babasının katilleriyle anlaştığı için ve cinayet için asla affetmediği annesiyle acı bir şekilde tartışır. Tek umudu, bir gün kardeşi Orestes'in Agamemnon'un intikamını almak için geri dönmesidir.

Ne zaman haberci (Phocis'in yaşlı adamı) geldi Orestes'in ölüm haberini alan Electra yıkılır, ancak Clytemnestra bunu duyunca rahatlar. Chrysothemis, Agamemnon'un mezarında bazı adaklar ve bir tutam saç gördüğünden bahseder ve Orestes'in geri dönmüş olması gerektiği sonucuna varır, ancak Electra, Orestes'in artık öldüğüne ikna olarak onun argümanlarını reddeder. Electra kız kardeşine, artık kardeşlerini öldürmenin onlara bağlı olduğunu teklif eder.üvey babası Aegisthus'tan nefret eder, ancak Chrysothemis planın uygulanamazlığına işaret ederek yardım etmeyi reddeder.

Ne zaman Orestes saraya varır İçinde kendi küllerinin olduğu varsayılan vazoyu taşıyan Electra'yı ilk başta ne kendisi ne de Electra tanır. Kim olduğunu geç de olsa anlayan Orestes, duygusal kız kardeşine kimliğini açıklar; kız kardeşi de onun hayatta olmasından duyduğu heyecan ve sevinçle kimliğine neredeyse ihanet edecektir.

ile Electra şimdi onların planına dahil oldu. Orestes ve Pylades eve girer ve Electra Aegisthus için nöbet tutarken annesi Clytemnestra'yı öldürürler. Cesedini bir çarşafın altına saklarlar ve Aegisthus eve döndüğünde Orestes'in cesedi olduğunu iddia ederek ona sunarlar. Aegisthus ölü karısını bulmak için örtüyü kaldırdığında Orestes kendini gösterir ve oyun Aegisthus'un ocakta öldürülmek üzere götürülmesiyle sona erer.Agamemnon'un öldürüldüğü yerde.

Analiz

Sayfa Başına Dön

Hikâye şuna dayanıyor "Nostoi" kayıp bir destan Antik Yunan Edebiyatı ve bir parçası "Destansı Döngü" arasındaki dönemi kapsamaktadır. Homer 's "İlyada" ve onun "Odyssey" tarafından anlatılan hikayenin bir çeşididir. Aeschylus içinde " Libation Bearers" (onun bir parçası "Oresteia" üçlemesi) yaklaşık kırk yıl önce. Euripides ayrıca bir "Electra" yaklaşık olarak aynı zamanda oynamak Sophocles Aynı temel hikâyeye dayanmalarına rağmen iki olay örgüsü arasında önemli farklılıklar var.

"Electra" yaygın olarak Sofokles'in en iyi karakter draması olarak kabul edilir Electra'nın ahlakını ve güdülerini derinlemesine incelemesi nedeniyle. Aeschylus hikayeyi etik meseleleri göz önünde bulundurarak anlattı, Sophocles (örneğin Euripides ) karakter sorununu ele alır ve ne tür bir kadının annesini öldürmeyi bu kadar hevesle isteyeceğini sorar.

Electra çok duygusal ve inatçı bir kişi olarak adalet, hürmet ve onur ilkelerine adanmış (bazen bu ilkeleri kavrayışı şüpheli görünse bile). Orestes diğer yandan da bir naif ve deneyimsiz gençlik Apollo'nun kâhini tarafından kendisine böyle bir talimat verildiği için, yoğun ya da derin bir duygudan çok daha fazla hareket etmektedir. Chrysothemis daha az duygusaldır Electra'dan daha bağımsızdır ve kendi rahatını ve kârını en üst düzeye çıkarma umuduyla çıkar ilkesine bağlı kalır.

Oyunun Korosu Bu durumda Miken sarayının bakirelerinden oluşan Koro, geleneksel olarak çekingen ve tutucudur, ancak bu Koro hem Electra'yı hem de oyunun son intikam eylemini yürekten desteklemek için geleneksel duruşunu terk eder.

Ana temalar oyun aracılığıyla keşfedilenler şunlardır adalet ve uygunluk arasındaki çatışma (sırasıyla Electra ve Chrysothemis karakterlerinde somutlaştığı gibi) intikamın faili üzerindeki etkileri (İntikam anı yaklaştıkça, Electra giderek mantıksızlaşır ve motive olduğunu iddia ettiği adalet ilkesini sorgulanabilir bir şekilde kavradığını gösterir); ve onursuzluğun aşağılayıcı etkileri .

Sofokles "kahramanların" "kötü" ve "kötülerin" "iyi" yanlarını kabul eder Birçok akademisyen Electra'nın annesine karşı kazandığı zaferin adaletin zaferini mi yoksa Electra'nın çöküşünü (hatta deliliğini) mü temsil ettiği konusunda ikiye bölünmüştür.

Kaynaklar

Sayfa Başına Dön

  • F. Storr tarafından yapılan İngilizce çeviri (Internet Classics Archive): //classics.mit.edu/Sophocles/electra.html
  • Kelime kelime çeviri içeren Yunanca versiyon (Perseus Projesi): //www.perseus.tufts.edu/hopper/text.jsp?doc=Perseus:text:1999.01.0187

[rating_form id="1″]

Başa dön