Cerberus ve Hades: Sadık Bir Hizmetkâr ve Efendisinin Hikâyesi

Cerberus ve Hades Cerberus, Ölüler Diyarı ile eşanlamlı olan Yunan karakterleridir. Cerberus'un yer aldığı sadece birkaç hikaye olmasına rağmen, Hades'in sadık bir hizmetkârı olduğunu ve görevini en iyi şekilde yerine getirdiğini kanıtlamıştır.

Yeraltı Dünyasının Kralı ile çok başlı köpek arasındaki ilişkiyi keşfedin. Daha fazlasını öğrenmek için okumaya devam edin!

Cerberus ve Hades Kimdir?

Cerberus ve Hades'inkine benzerdi. bir efendi ve sadık bir hizmetçi. Hades'in tazısı olarak da adlandırılan Cerberus, cehennemin kapılarında bekçilik yapan, ölülerin içeride, yaşayanların dışarıda kalmasını sağlamaktan sorumlu üç başlı bir köpektir.

Cerberus ve Hades Hikayesi Nedir?

Cerberus ve Hades'in hikayesine göre Hades Yeraltı Dünyasının Kralı, Cerberus'un birincil görevi, Ölüler Diyarı'na girdiklerinde ölüleri karşılamak ve orada kalmalarını sağlamaktır; yaşayanların hiçbiri bu diyara giremeyecektir.

Cerberus'un Kökenleri

Cerberus ve ailesi büyük Yunan tanrı ve tanrıçalarından bile daha eskidir. Typhon ve Echidna. Typhon, yüz başlı ve ateş püskürten bir ejderha görünümüyle tüm canavarların babası olarak bilinir. Cerberus'un annesi Echidna, antik çağlarda Yunanlılar tarafından bilinen kötü şöhretli yaratıkların çoğunu doğurduğu bilinen yarı kadın yarı yılandır.

Hades'in sadık köpeğinin adı farklı yazılıyor olabilir, ancak Kerberos ve Cerberus aynı anlama gelir, Yunanca "Kerberos" kelimesinden gelir ve şu anlama gelir "Benekli."

Cerberus'un Görünüşü

Çok başlı bir babaya ve yarı yılan bir bedene sahip bir anneye sahip iğrenç canavarlardan oluşan bir aileden gelen Cerberus'un görünüşü de canavarcaydı. Üç başlı, kuyruğu yılan, Yelesi yılanlardan oluşuyordu. Keskin dişleri ve pençeleri onu geçmeye çalışanları yutarken işe yarıyordu.

Cerberus ve Hades'in Yeraltı Dünyasındaki Yaşamı

Cerberus bir işçi köpekti ve efendisi Hades'in sadık bir hizmetkârıydı. Hades Cerberus savaşına dair hiçbir kayıt yok. Hatta, ikisi arasındaki iyi ilişkiyi tasvir etmek için bugüne kadar Hades ve Cerberus heykeli bile vardı.

Cerberus cehennem köpeği olarak da adlandırılsa da kötü niyetli değildi; sadece işini ve sorumluluklarını yerine getiriyordu. Yeraltı dünyasının kapılarını koruyor, Ölülerin kaçmadığından ve yaşayanların Ölüler Diyarı'na girmediğinden emin olmak. Cerberus'un işi oldukça basit olsa da dengeyi koruyor çünkü aksi takdirde kaos olurdu.

Bununla birlikte, mitolojinin en tanınmış bekçi köpeklerinden biri olmasına rağmen, onun yer aldığı en iyi bilinen hikayelerin çoğu, onun çabalarından kaçınabilen, şaşırtabilen veya başka bir şekilde üstesinden gelebilenlere odaklanmıştır.

Cerberus Ölüler Diyarında

Cerberus, Hades'in hükümdar olduğu ölüler diyarında sadık bir muhafızdı ve farklı yaratıklar yakaladı Aşağıda koruyucu köpeğin farklı hikayeleri ve farklı dünyalardan bazı yaratıkların Cerberus'u nasıl geçtiği anlatılmaktadır.

Orpheus Efsanesi

Orpheus girip çıkan birkaç şanslı kişiden biridir. Ölüler Diyarı'nda hala hayatta. Lir ya da kithara çalmadaki ustalığıyla bilinen bir ölümlüdür. Yetenekli müzik yeteneğini Cerberus'u büyülemek için kullanırdı. Müziği vahşi hayvanları büyüleyebilirdi; akarsular bile akmayı durdurur ve ağaçlar onun şarkısına yanıt olarak sallanırdı. Bu, uyanık Cerberus'u uyutmak için yeterliydi.

Herkül'ün 12. İşi

Herkül ya da Herakles ile ilgili hikaye Cerberus ile ilgili en bilinen hikayedir. Hera Herkül'ü delirtti, Bu süre zarfında karısı ve çocukları da dahil olmak üzere ailesini öldürdü. Aklı başına geldiğinde, günahlarının kefaretini ödemeye gitti ve ceza olarak 12 Görevi yerine getirmesi söylendi. Bu görevler boyunca Herkül, Cerberus'un kardeşlerinden en az üçünü öldürmek zorunda kaldı.

Nemean Aslanı, Çok başlı Hydra ile birlikte Herkül daha sonra iki başlı tazı Orthrus'u da yendi. Herkül'ün işlerinin çoğunda nihai hedefi Cerberus'u yenmek ve yakalamaktır. Emir, köpeğin canlı ve zarar görmeden teslim edilmesi ve Kral Eurystheus'a sunulmasıydı, ancak Herkülherhangi bir silah kullanmasına izin verilir.

Aeneas

Aeneas'ın ana kahramanı Virgil'in Aeneid'i, Herkül ve Orpheus gibi Ölüler Diyarı'na gitmek istiyordu. Ancak amacı bu babanın ruhunu ziyaret etmekti. Cerberus'un ona izin vermeyeceğini biliyordu, bu yüzden bir kahin olan Cumaean Sibyl'den yardım istedi.

Aeneas ile birlikte geldi ve Cerberus'u müzikle büyüleyen Orpheus ve gücünü Cerberus'u yenmek için kullanan Herkül'ün aksine Cerberus ile yüz yüze geldiler. hazırlıksız gelmedi. Sybil, Cerberus'un hırladığını duyduktan sonra köpeğe ilaçlı bisküviyi tam zamanında attı. Cerberus minik pastayı yedikten sonra kısa süre içinde uyuyakaldı ve onları yolculuklarına devam etmeleri için yalnız bıraktı.

Sonuç

Hades ve Cerberus'un ilişkisi hakkında, Cerberus'un Cehennem Kapıları'nın bekçi köpeği ve efendisi Hades'in sadık bir hizmetkârı olduğu gerçeği dışında çok az yazılı eser vardı. makalede şu ana kadar ele aldıklarımızı özetleyin:

  • Hades ve Cerberus'un isimleri Ölüler Diyarı ile eş anlamlıdır. İlkel bir köpek olan Cerberus, Hades'e hediye olarak verilmiştir.
  • Cerberus'un görünüşü, her ikisi de antik Yunan döneminde tanınmış canavarlar olan ebeveynlerininkine benzemektedir.
  • Cerberus, yılan kuyruğu, yelesi yılanlardan oluşan, çok keskin dişleri ve pençeleri olan üç başlı bir köpekti.
  • Cerberus'un görevi yeraltı dünyasının kapılarını korumak ve ölülerin içeride, yaşayanların dışarıda kalmasını sağlamaktır.

Ancak, o hala zekasıyla alt edilebilen bir köpek, Orpheus, Herkül ve Aeneas gibi karakterlerin kanıtladığı gibi, onun uyanık korumasını aşmayı başardılar.

Başa dön