Beowulf'ta Aliterasyon: Destanda Neden Bu Kadar Çok Aliterasyon Vardı?

Beowulf'ta Aliterasyon Aliterasyon, Beowulf'ta çok sık görülen, ilk seslerin/harflerin birbiri ardına tekrarlanan kullanımıdır. Aliterasyon, o dönemde şiirde çok popüler bir şekilde kullanılıyordu, bu yüzden Beowulf tam da buna uyuyor.

Epik şiirde aliterasyon çeşitli nedenlerle kullanıldı Beowulf'ta neden bu kadar çok aliterasyon olduğunu öğrenmek için devamını okuyun.

Konuya Giriş: Beowulf'ta Aliterasyon Örnekleri

Yukarıda da belirtildiği gibi, Beowulf'tan aliterasyonlar Şiire bir akış kazandırır. Bu yüzden aralarından seçim yapabileceğiniz birçok örnek vardır.

Beowulf'ta 3,182 aliteratif dize vardır!

Bazıları Beowulf'ta aliterasyon örnekleri dahil:

 • "insan etiyle karnını doyurmak için" ('f' harfinin aliteratif kullanımı)
 • "kanı yuttu ve eti yaladı" ('g' harfinin aliteratif kullanımı)
 • "kan davası korkusuyla onu reddetmek zorunda kaldılar"
 • "Kıyıya bağlı sonra geniş gövdeli gemi"
 • "Hrothgar'ın adamları onun salonunda mutlu yaşadılar"

Ve işte aliterasyon kullanımına birkaç örnek caesura ya da ara ile birlikte:

 • "Onları hiçbir şeyden şüphelenmeden uykuya dalmış halde buldu." (hem aradan önce hem de sonra tekrarlanan 's' harfinin aliteratif kullanımı)
 • "Ve kafirlerin tek umudu (caesura) Cehennem her zaman kalplerinde" (aradan önce ve sonra 'h' harfinin aliteratif kullanımı)

Beowulf'ta Aliterasyon Kullanımının Diğer Nedenleri veya Amaçları

Aliterasyon bir şiir ya da başka bir eser üzerinde çiçek açtırıcı bir etkiye sahip olabilirken diğer nedenler Beowulf epik şiirinde aliterasyon kullanımı için.

Bu şiirde, bazen belirli bir duyguyu ifade eder Örneğin, Grendel'in eylemlerini " kanı yuttu ve eti yaladı ." Bu canavarın ne kadar iğrenç ve korkunç olduğunu hissettiriyor.

Hatta zihninizde nasıl gerçekleştiğini görün Bu da şiirdeki heyecan portresinin artmasına yardımcı olur. Aliterasyonun bir başka nedeni de şiirdeki masalın konusunu birleştirmektir.

Kafiye ile, bazen görürsün tekrarlanan kafiyeli sesler Bunun aksine, Beowulf'un farklı bölümlerinde 'f' harfinin tekrarlanan aliteratif kullanımını gördüğünüzde.

Odağınızı anlatılan hikayeye geri getirir.

Beowulf'un Mirası Devam Ediyor: Aliteratif Şiirin Modern Canlanışı

Modern aliteratif şiir denemeleri popüler hale geldikçe, aliteratif şiir, kafiyenin odak noktası haline gelmesiyle popülerliğini yitirmiştir. Yüzüklerin Efendisi'nin yazarı J.R.R. Tolkien, bu dönemin ve bu tür edebiyatın önemli bir akademisyeniydi. Hatta bu konuda bir kitap bile yazmıştır, Beowulf'u Çevirmek Üzerine .

Aliteratif mısralar kullanarak yaptığı çalışmalar şunları içerir :

 • "Beorhtnoth Beorhthelm'in Oğlunun Eve Dönüşü"
 • "The Seafarer" şiirinin bazı bölümlerinde
 • Hatta Beowulf'un bazı çevirilerini kendisi yapmış ve ünlü şiirin çeşitli versiyonları ve çevirileri listesine eklemiştir
 • Çağdaşlarından ve arkadaşlarından biri olan C.S. Lewis de birkaç kez bu tarzda yazmıştır. 1972'de ölümünden yaklaşık on yıl sonra yayınlanan "İsimsiz Ada" adlı aliteratif manzum şiiri. Şair W.H. Auden da 1947'de yazdığı "Endişe Çağı" şiiri de dahil olmak üzere bu tarzı kullanarak birçok şiir yazmıştır.

Bu Beowulf yazı stili şiirin ilk yaratılışından çok sonra bile hala devam etmektedir.

Aliterasyon Nedir ve Beowulf'ta Neden Bu Kadar Sık Kullanılmıştır?

Aliterasyon ilk seslerin veya harflerin birbiri ardına tekrar tekrar kullanılması Örneğin, aliteratif bir cümle şöyle olabilir: " kurbağa güzel bir tüy buldu ."

Aliterasyon genellikle şiirde kullanılır Güçlü bir etki katmak için şiirde özellikle avantajlıdır çünkü yüksek sesle okurken ritme veya ritme uyum sağlayabilir.

Ayrıca sizi bir okuyucu olarak cezbedebilir, daha fazla şey hissetmenizi veya daha fazla şey görmenizi sağlar Ancak, rastgele yapılmamalıdır ve Beowulf'ta da rastgele yapılmamıştır. Amaç çok yönlü olabilir ve bu ünlü şiirde aliterasyon çok sık görülür. Eski İngilizce ve Eski İskandinav şiirinde o dönemde çok popülerdi.

Popüler olmasının nedeni, bu tür edebi eserlerin orijinal olarak sözlü olarak icra edilir veya anlatılır Bunu yaparken, aliterasyon performanstaki etkiyi artırmış, belirli sesleri vurgulamış ve betimlemeleri kolaylaştırmıştır. Tüm bunlar şiiri tamamlamak ve onu daha iyi, daha ilginç ve daha eğlenceli hale getirmek için bir girişimdir. Beowulf'taki aliterasyonun etkilerini okurken görebilirsiniz.

Aliteratif Şiirin Tarihçesi ve Beowulf'ta Aliteratif Şiir

Aliteratif mısra, sadece şiirde aliterasyon kullanımı olarak tanımlanır. Eski Cermen edebiyatında ortaya çıkmıştır Daha sonraki şiirler ana unsur olarak kafiyeye daha fazla odaklanırken, aliteratif dizeler aliterasyona ve çıkarılan sese odaklanmıştır.

Bu diller Bu ayet türünü katı bir şekilde kullanan ayetler aşağıdaki gibidir:

 • Eski İngilizce
 • Eski Nors
 • Eski Sakson
 • Eski Aşağı Almanca
 • Eski Yüksek Almanca

Bu dillerdeki aliteratif mısra şu şekilde kurulmuştur: aralarında bir ara/caesura bulunan iki yarım satır Öte yandan, modern çevirilerde caesura virgül veya başka bir gramer işaretiyle temsil edilir. Kısacası, ilk yarım satırda bir veya iki aliteratif ses olur ve aynı ses aradan sonraki satırın ilk hecesinde tekrarlanır.

Aliteratif sesler genellikle sadece aksanlı hecelere konur, böylece en büyük etkiye sahip olurlar. Tabii ki, aksanlı olmayan hecelerde de görünebilirler, ancak aynı güce sahip olmazlar. Beowulf'taki aliteratif mısra aynıdır yarım çizgiler ve sezuralar Beowulf, kafiyeye odaklanılmadan önce var olan şiir türüne bir örnektir ve bu eski tarz 1066'dan sonra ortaya çıkmamıştır.

Beowulf Nedir? Ünlü Eski İngiliz Şiirinin Arka Planı

Beowulf MS 975 ve 1025 yılları arasında anonim bir yazar tarafından yazılmıştır Tam olarak ne zaman yazıya geçirildiği belli değildir, çünkü büyük olasılıkla sözlü olarak anlatılan ve nesilden nesile aktarılan bir masaldır. 6. yüzyılda İskandinavya'da geçen hikâyede, güçlü bir savaşçı olan kahraman Beowulf, bir canavarla savaşmalarına yardımcı olmak için Danimarkalıların yanına gider.

O umuyordu savaşta kendine bir isim yapmak ve hem canavar Grendel'i hem de annesini öldürmeyi başardı. Daha sonra ülkesinin kralı oldu ve bir ejderhayı öldürdü. Yine de bunu yaparken öldü ve başarılarıyla sonsuza dek hatırlandı.

Şiir birçok çeviriden geçti ve 1700'lerden bu yana yapılan değişiklikler nedeniyle hangisinin orijinal versiyon olduğu belirsizdir.

Her ikisi de var şiirdeki pagan ve Hıristiyan unsurlar Bu yüzden akademisyenler için zaman dilimini belirlemek zorlaşmıştır. Başlangıçta pagan bir eser olarak yazılmış olabilir. Daha sonra Hıristiyanlığın popülaritesi arttıkça, paganizmi yumuşatmak için Hıristiyan unsurlar eklenmiş olabilir.

Sonuç

Şuraya bir göz atın ana noktalar Beowulf'taki aliterasyon hakkında yukarıdaki makalede anlatılanlar.

 • Beowulf, Beowulf adında bir savaşçının hikayesini anlatan, daha sonra 975-1025 yılları arasında Eski İngilizce olarak aliterasyonla yazılmış sözlü bir şiirdir
 • Aliterasyon, tekrarlanan ilk seslerin veya harflerin kullanılmasıdır. Amacı, ruh haline katkıda bulunmak veya performans için mükemmel olan bir akış ve ritim yaratmaktır.
 • Bu tür şiirlerde, aralarında bir ara ya da kesura bulunan iki yarım dize vardı
 • Aliterasyon ilk yarım satırda başlar ve aynı ses aradan sonra tekrarlanır
 • Beowulf'ta 3.182 aliterasyonlu mısra vardır, bu nedenle aralarından seçim yapabileceğiniz çok sayıda aliterasyon örneği vardır
 • Bu tür şiirler kaybolup gitti, ancak Tolkien'in zamanında küçük bir canlanma oldu
 • Hem kendisi hem de C.S. Lewis, Lewis'in "İsimsiz Ada "sı gibi birkaç Eski İngilizce ve Modern İngilizce aliteratif manzum şiir yazmıştır

Beowulf, aliterasyonlarla dolu büyüleyici, heyecan verici bir masaldır ve bu sadece şiiri daha iyi hale getirir. canavarla savaşan savaşçının heyecan verici görüntülerine katkıda bulunur Ve karakterlerin tasvirleri çok daha güçlüdür. Şiirde aliterasyon günümüzde de devam etmektedir, ancak kafiyenin yerini almıştır, ancak geçmişteki insanlar bugün şiirlere baksalar, neden kafiye kullandığımızı merak edebilirler.

Başa dön