Polydectes: Medusa'nın Başını İsteyen Kral

Polydectes Seriphos adasının kralıydı. Ada, Danae ve oğlu Perseus'a sığınak vermesiyle ünlüdür. Polydectes'in hikayesi ve Perseus'a nasıl emir verdiği Medusa'nın kafasını getir. onun için çok ilginç.

Öyleyse Polydectes'in hayatını ve sunduğu tüm dramı okumaya devam edelim.

Polydectes'in Kökeni

Kral Polydectes'in kökeni oldukça tartışmalıdır. Bu tartışmanın nedeni, şiirlerin ve Yunan mitolojisinin çeşitli yerlerinde Polydectes'e farklı ebeveynler atfedilmesidir. ve Zeus'un oğlu ve Magnesia'nın ilk kralı Magnes ile muhtemelen Seriphos adasının eteklerinde yaşayan bir su perisi olan bir naiad'ın oğludur. Ayrıca her ikisi de önemli olan Peristhenes ve Androthoe'nin tek oğlu olduğu söylenir. Tanrı olmayan varlıklar.

Polydectes'in tüm köken hikayeleri arasında en yaygın olarak kabul edileni, Polydectes'in Poseidon ve Cerebia, Bu nedenle, bazı tanrı benzeri güçlere sahip bir yarı tanrıydı. Perseus fiyaskosundan önceki karakteri ve tavrı nazik olarak biliniyordu. Halkını koruyan iyi bir Seriphos kralıydı.

Polydectes ve Perseus

Seriphos adasının kralı olması Polydectes'in popülaritesinin kaynağı değildi. Perseus'a karşı kin besliyor. Polydectes'in düşüşü, Perseus ve annesi Danae'nin Seriphos adasına sığınmasıyla başladı.

Altın Duşun Hikayesi

Perseus, Acrisius'un kızı Danae'nin oğluydu. Argos kralı Acrisius'a şöyle bir kehanette bulunulmuştu kızının oğlu onun ölümü olacaktı. Bu kehanet yüzünden Acrisius kızı Danae'yi kapalı bir mağaraya sürgüne gönderdi. Danae mağarada kilitliyken önüne bir altın yağmuru geldi.

Altın yağmuru aslında Zeus'un kılık değiştirmiş haliydi. Zeus Danae'den hoşlanıyor ve onu kendisi için istiyordu ama Hera ve Dünya'daki önceki çabaları nedeniyle tereddütlüydü. Danae'yi hamile bıraktı. Bir süre sonra Danae, Perseus adında bir erkek çocuk doğurdu. Danae ve Perseus, Perseus büyüyene kadar bir süre mağarada yaşadılar.

Acrisius torununun evlilik dışı doğduğunu Zeus sayesinde öğrenir. Kendisini Zeus'un gazabından kurtarmak için torunu Perseus'u öldürüyor, Anne ve oğlu birkaç gün sonra Polydectes'in bulunduğu Seriphos adasına ulaştıklarında sahili buldular.

Polydectes ve Danae

Polydectes ve ada halkı Danae ve Perseus'a kollarını açtı. Uyum ve barış içinde yaşamaya başladılar. Perseus sonunda hayatın ne kadar gerçek olduğunu gördü. Kral Polydectes araya girene kadar. Polydectes Danae'ye aşık olmuş ve onunla evlenmek istemişti.

Perseus, Danae'ye çok değer verdiği için bu birleşmeye karşıydı. reddi Polydectes, Danae ve Perseus'tan Perseus'u gerçek aşka giden yoldan uzaklaştırmak için yola koyulur.

Bu nedenle Polydectes büyük bir ziyafet verdi ve herkesten Kral'a cömert hediyeler getirmelerini istedi. Polydectes, Perseus'un o kadar da varlıklı olmadığı için ona pahalı bir şey getiremeyeceğini biliyordu. Perseus için bir utanç insanlar arasında.

Perseus ziyafete eli boş geldi ve Polydectes'e ne istediğini sordu. Polydectes bunu bir fırsat olarak gördü ve Perseus'tan onu Medusa'nın başına getir. Polydectes, Medusa'nın Perseus'u taşa dönüştüreceğinden ve böylece Danae ile hiçbir kısıtlama olmadan evlenebileceğinden emindi ama kaderin onun için başka planları vardı.

Medusa'nın Kafası

Medusa biriydi üç Gorgon Yunan mitolojisinde saçlarının yerinde zehirli yılanlar olan güzel bir kadın olarak tanımlanırdı. Medusa ile ilgili en ilginç şey, gözlerini ona dikenlerin birkaç saniye içinde taşa dönüşmesiydi. Bu yüzden kimse ona bakmaya cesaret edemedi.

Polydectes Medusa'nın herkesi taşa çevirebileceğini biliyordu. Bu yüzden Perseus'a Medusa'nın başını getirmesini emretti. Polydectes aslında gizlice Perseus'un ölümünü planlıyor. Ancak Perseus onun tuzağına düşmemesi gerektiğini çok iyi biliyordu.

Zeus'un yardımıyla Medusa'yı mucizevi bir şekilde öldürdü. Zeus ona bir kılıç verdi ve ambalaj bezi Perseus sürpriz unsurunu kullanarak kadının kafasını koparmış ve dikkatlice torbaya koyarak Polydectes'e geri getirmiş. Polydectes onun cesareti karşısında şaşkına dönmüş ve herkesin önünde utanmış.

Polydectes'in Ölümü

Polydectes'in kökeni gibi ölümü de çok tartışmalıdır. Polydectes'in hayatının son anlarını anlatan birçok hikaye vardır. Bunlar arasında en ünlüsü Perseus ile ilgilidir.

Mitolojiye göre, Perseus Medusa'nın başıyla geri geldi, Polydectes aşkı Danae'den vazgeçti, geri adım attı ve Perseus'un hesaba katılması gereken bir güç olmadığını anladı. Ama Perseus imkansızı başardığı için geri adım atmayacaktı.

Perseus kafayı çıkardı ve herkesi taşa çevirdi, Polydectes ve tüm sarayı da dahil olmak üzere, Polydectes orada taş şeklinde duruyordu.

Sonuç

Yunan mitolojisindeki şöhretinin sebebi Perseus ve annesi Danae'ye dayandırılan Polydectes'in kökeni, yaşamı ve ölümünün anlatıldığı bu makalenin konusu şöyle en önemli noktalar makaleden:

  • Polydectes ya Poseidon ve Cerebia'nın ya da Magnes ve bir Naiad'ın oğluydu. Köken hikayesi çok belirgin bir şekilde bilinmemektedir, ancak en ünlüsü Poseidon'un soyundan geldiği bilinmektedir.
  • Polydectes ve Perseus'un hikâyesi Yunan mitolojisindeki en ünlü hikâyelerden biridir. Hikâye Polydectes'in yenilgisini ve Perseus'un ellerinde nihai ölümünü anlatır. Bunun nedeni Perseus'un annesi Danae'nin Polydectes'e aşık olmasıdır.
  • Polydectes, Perseus tarafından taşa dönüştürüldü. Perseus, Medusa'nın başını gelecekteki tüm girişimlerinde kullandı.

Polydectes yanlış zamanda yanlış kadına aşık oldu. Perseus'la yaşadığı fiyasko onun için ölümcül oldu. Yine de Yunan mitolojisindeki yeri mühürlendi. Polydectes'in hayatı ve ölümü, Seriphos'un kralı.

Başa dön