BAŞKA?, Haberler
Yorum Yapın

“Yıkım İnşaatı”na #DirendiGezi

Bir zamanlar ülkemiz siyaset arenalarında en popüler laftı: “Enkaz devraldık!”. Şimdiyse enkaz devraldığını söyleyenler, ülkeyi enkaza çevirmekte bir beis görmüyorlar. İşte bu enkazı inşa edenlere, enkaza göz yumanlara, hatta bu barbarlığı destekleyenlere 60’lı yıllarda Internationale Situationniste akımından, bugün ise Gezi Direnişi’nden onurlu bir yanıt verildi!

Enkaz inşa edenlere bir uyarı: Şehir planlamacılarının devri kapandıktan sonra, sıra sefalet mahallelerinin ve gettoların yeraltı insanlarına gelecek. Yatakhane şehirlerin ayrıcalıklıları, sadece yıkmayı biliyorlar. Yeraltı insanlarının bunlarla karşılaşmasından çok şey umulabilir: Devrim bu karşılaşmadır.

Internationale Situationniste, sayı:6, 1961.

Yıkım İnşaatı

Bugünse biz bu mesajı şu şekilde okuyabiliriz:

AVM inşa edenlere bir uyarı: “Çevreci Çapulcular”ın, TMMOB’nin, sanatçı, entellektüel ve “marjinal”lerin devri kapandıktan sonra, daha önce de olduğu gibi sıra yine Sulukule, Tarlabaşı, Tophane vb. “fakir” semtlere gelecek. İmanı imarda bulanlar, sadece yıkmayı biliyorlar. Çapulcuların bunlarla karşılaşmasından çok şey umulabilir: Gezi Direnişi bu karşılaşmadır.

Marjinal Çapulcular, Sokak Duvarları, 2013.

Hamiş: Önümüzdeki günlerde blogda Internationale Situationniste akımı ve Gezi Direnişi ile ilgili olarak daha ayrıntılı yazacağım, takipte kalın!

Yorum yapmak ister misiniz?

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s